SiTiming from SPORTident
SiTiming from SPORTident
Stage Results for Hope Tech Women Enduro - 14-Oct-2017 - Enduro - Home Baked
...return to index
Enduro - Home Baked
Pos
No.
Name
Team
Class
Time
Behind
Hardtail
1st
5
Annie Last
OMX Pro Team
Elite
1:42.28
2nd
279
Bex Baraona
Female Riders
Elite
1:45.05
+0:02.77
3rd
4
Martha Gill
Marin Stans Notubes
Elite
1:47.54
+0:05.26
4th
21
Polly Henderson
Female Riders Race Team
U21
1:48.12
+0:05.84
5th
20
Harriet Harnden
T-MO Racing
U21
1:50.00
+0:07.72
6th
7
Carrie Poole
Team Flare, Bike Rehab
Elite
1:50.81
+0:08.53
7th
126
Emily Horridge
Master
1:53.02
+0:10.74
8th
253
Monet Rose Adams
Scott Bikes
Elite
1:53.53
+0:11.25
9th
28
Rose Tempest
U21
1:57.54
+0:15.26
10th
60
Rosie Holdsworth
Wideopen Mag
Senior
1:59.02
+0:16.74
11th
41
Sarah Collinson
Senior
1:59.37
+0:17.09
12th
81
Samantha Pickard
Senior
2:00.98
+0:18.70
13th
256
Catherine Hart
Biketreks
Veteran
2:01.00
+0:18.72
14th
31
Lucy Allan
Torq
Senior
2:01.40
+0:19.12
15th
125
Jessica Heaps
Master
2:01.69
+0:19.41
16th
183
Sandra Drummond
Veteran
2:02.72
+0:20.44
17th
25
Abigale Lawton
Sixth Element/Uberbike
U21
2:03.26
+0:20.98
18th
206
Emma Parkes
Veteran
2:03.56
+0:21.28
19th
128
Gemma Ingall
Master
2:03.60
+0:21.32
20th
58
Jenn Hoare
Senior
2:04.09
+0:21.81
21st
83
Emma Reader
Senior
2:04.45
+0:22.17
22nd
59
Alicia Hockin
Minehead Merlins
Senior
2:04.54
+0:22.26
23rd
17
Melody Fife
U21
2:04.55
+0:22.27
24th
170
Cheryl Arnold
Chipmunk
Veteran
2:05.31
+0:23.03
25th
122
Julia Hamlyn
Master
2:05.56
+0:23.28
26th
13
Rebecca Bennett
Chatburn Downhill
U21
2:05.64
+0:23.36
27th
110
Rachael Crellin
Master
2:05.65
+0:23.37
28th
222
Hazel Townsend
Veteran
2:06.86
+0:24.58
29th
53
Toni Fryer
Senior
2:07.27
+0:24.99
30th
26
Katie Long
U21
2:07.85
+0:25.57
H
31st
90
Emma Whitaker
Senior
2:08.02
+0:25.74
32nd
210
Kate Ratcliffe
Gisburn DH Diggers
Grand Vet
2:08.43
+0:26.15
33rd
73
Chloe Meredith
Senior
2:09.62
+0:27.34
34th
203
Jenny Nuttall
Ride Bikes
Veteran
2:09.79
+0:27.51
35th
168
Nicola Young
Beamish Oddsox
Master
2:09.93
+0:27.65
36th
174
Ruth Bowman
Veteran
2:09.95
+0:27.67
37th
9
Emily Wadsworth
U21
2:10.19
+0:27.91
38th
254
Carolynn Willmore
Senior
2:10.86
+0:28.58
39th
147
Lisa Roberts
Master
2:11.51
+0:29.23
40th
49
Anna Fletcher
Senior
2:11.61
+0:29.33
41st
113
Sam Dainty
Master
2:11.76
+0:29.48
42nd
220
Maddie Swallow
Veteran
2:12.60
+0:30.32
43rd
198
Kathryn Jones
Ilkley Cycling Club
Veteran
2:13.03
+0:30.75
44th
223
Donna Waring
Veteran
2:13.44
+0:31.16
45th
161
Robyn Walton
The Development
Master
2:13.73
+0:31.45
46th
46
Amanda Dexter
Senior
2:13.94
+0:31.66
47th
131
Michaela Laxton
Master
2:13.95
+0:31.67
H
48th
156
Cath Tilford
TRG Racing
Master
2:14.07
+0:31.79
49th
22
Katie Hesden
Beicwyr Brenin
U21
2:14.15
+0:31.87
50th
121
Sally Hall
Master
2:14.17
+0:31.89
51st
50
Megan Forman
Team Flare
Senior
2:14.31
+0:32.03
52nd
111
Rachael Crewesmith
Master
2:14.96
+0:32.68
H
53rd
208
Liz Prokopowicz
Veteran
2:15.13
+0:32.85
54th
188
Nicola Freeman
Veteran
2:15.21
+0:32.93
55th
39
Tess Cakebread-Brown
Senior
2:15.25
+0:32.97
56th
219
Rachel Sokal
Veteran
2:15.83
+0:33.55
57th
75
Jessie-May Morgan
Senior
2:16.19
+0:33.91
58th
117
Joanne Gibson
Master
2:16.26
+0:33.98
59th
38
Chloe Cains
Senior
2:16.29
+0:34.01
60th
29
Georgia Wilson
U21
2:16.43
+0:34.15
61st
8
Penny Rowson
JS Cycle Shack
Senior
2:16.68
+0:34.40
62nd
252
Eloise Lindenberg
Veteran
2:17.63
+0:35.35
63rd
207
Liz Peacock
Team Breakpad
Veteran
2:17.66
+0:35.38
64th
209
Lucy Prowse
Veteran
2:18.10
+0:35.82
65th
10
Olivia Wood
Senior
2:18.83
+0:36.55
66th
200
Janet Litten
Grand Vet
2:19.01
+0:36.73
67th
215
Helen Ryan
Veteran
2:19.19
+0:36.91
68th
44
Lauren Davies
Senior
2:19.38
+0:37.10
69th
12
Charlotte Alston
Racing Chance Foundation
U21
2:19.54
+0:37.26
70th
119
Jaime Gray
Master
2:19.97
+0:37.69
71st
214
Karen Rushton-Wright
Veteran
2:19.98
+0:37.70
72nd
105
Vicky Chapman
MMB
Master
2:20.33
+0:38.05
73rd
258
Heather Butterworth
Veteran
2:20.67
+0:38.39
74th
199
Tracey Lawton
Veteran
2:20.73
+0:38.45
75th
178
Derv Corduff
Grand Vet
2:21.47
+0:39.19
76th
154
Gemma Thomas
Master
2:21.73
+0:39.45
77th
88
Liz Waterhouse
Senior
2:21.80
+0:39.52
78th
61
Louise Hulse
Senior
2:21.97
+0:39.69
79th
98
Deborah Birks
Master
2:21.99
+0:39.71
80th
185
Jill Eccleston
Run Bike Fun
Veteran
2:22.67
+0:40.39
H
81st
153
Faye Stewart
Master
2:22.85
+0:40.57
82nd
40
Rebecca Cleator
Senior
2:22.89
+0:40.61
83rd
2
Alice Clews-Smith
U21
2:24.10
+0:41.82
84th
97
Heulwen Baughn
Master
2:25.12
+0:42.84
85th
137
Jennifer Nelson
Master
2:25.49
+0:43.21
86th
67
Jade Limpus
Senior
2:25.53
+0:43.25
87th
107
Emma Cornes
Master
2:25.99
+0:43.71
88th
224
Charlotte Watson
Veteran
2:26.26
+0:43.98
89th
149
Christine Rose
Master
2:26.67
+0:44.39
90th
99
Rebecca Bowen
Master
2:26.72
+0:44.44
91st
100
Louise Bowes
Master
2:26.76
+0:44.48
92nd
213
Kathryn Robinson
Veteran
2:27.01
+0:44.73
93rd
141
Harriet Pettingill
Master
2:27.17
+0:44.89
94th
64
Zara Kane
Flare Clothing Co
Senior
2:27.59
+0:45.31
95th
23
Amber Hull
East Bradford CC
U21
2:28.00
+0:45.72
96th
165
Nicola Whittle
Master
2:28.07
+0:45.79
97th
134
Alice McNeil
Master
2:28.18
+0:45.90
H
98th
144
Laura Pullen
Master
2:28.26
+0:45.98
99th
112
Katherine Crompton
Garage Bikes
Master
2:28.97
+0:46.69
100th
216
Deborah Smith
Veteran
2:29.05
+0:46.77
101st
182
Liz Dawson
Veteran
2:29.14
+0:46.86
102nd
138
Kate O'Callaghan
Master
2:29.61
+0:47.33
103rd
65
Francesca Kelly
Senior
2:29.88
+0:47.60
104th
152
Tamara Simpson
Master
2:30.17
+0:47.89
105th
261
Kath Pickard
Grand Vet
2:30.50
+0:48.22
106th
135
Alanna Milne
Master
2:30.74
+0:48.46
107th
30
Katy Woolley
U21
2:30.86
+0:48.58
108th
89
Emily Watson
Senior
2:30.88
+0:48.60
109th
164
Miss C Whiteley
Master
2:31.18
+0:48.90
110th
221
Lindsey Talks
Hamsterley Trailblazers
Veteran
2:31.50
+0:49.22
111th
86
Jessica Strange
Senior
2:32.72
+0:50.44
112th
114
Lindsey Davison
Master
2:33.23
+0:50.95
113th
163
Janine Weatherington
Master
2:33.27
+0:50.99
114th
218
Sarne Smith
Veteran
2:33.32
+0:51.04
115th
257
Daisy Butterworth
Leisure Lakes Bikes
U21
2:33.78
+0:51.50
116th
101
Kasia Breska
Master
2:34.05
+0:51.77
117th
92
Miriam Abbott
Master
2:34.27
+0:51.99
118th
36
Amy Brown
Reliable Rogers
Senior
2:34.54
+0:52.26
119th
197
Julie Jagger
Run Bike Fun
Grand Vet
2:34.92
+0:52.64
120th
52
Natalie Fraser
Senior
2:35.18
+0:52.90
121st
159
Rachel Turnbull
Master
2:35.28
+0:53.00
122nd
63
Lauren Jenkins
Senior
2:36.32
+0:54.04
123rd
93
Beth Austermuhle
Master
2:36.72
+0:54.44
124th
158
Wendy Trimbel
Master
2:36.77
+0:54.49
125th
255
Emilia Wood
Salt Ayre Cog Set
U21
2:37.14
+0:54.86
126th
162
Clare Waring
Master
2:37.42
+0:55.14
127th
157
Gemma Towell
All Terrain Cycles
Master
2:37.99
+0:55.71
128th
79
Rebecca Oliver
Senior
2:38.47
+0:56.19
129th
70
Katie May
Senior
2:38.60
+0:56.32
H
130th
124
Rebecca Hatton
Master
2:38.74
+0:56.46
131st
11
Malgorzata Zarczynska
Cranky Betty
Senior
2:39.08
+0:56.80
132nd
259
Leah Tulloch
U21
2:39.45
+0:57.17
133rd
118
Aoife Glass
Master
2:39.48
+0:57.20
134th
148
Sarah Robinson
Master
2:39.58
+0:57.30
135th
143
Emma Poole
Master
2:39.87
+0:57.59
136th
16
Ffion Brutnell
U21
2:40.53
+0:58.25
137th
85
Victoria Simpson
Senior
2:41.39
+0:59.11
138th
196
Ann Hurst
Eden Runners
Grand Vet
2:41.49
+0:59.21
139th
123
Victoria Harold
Master
2:41.80
+0:59.52
140th
66
Katie Lawton
Senior
2:42.07
+0:59.79
141st
18
Andrea Griffiths
UOC MTB Society
U21
2:43.18
+1:00.90
142nd
142
Sarah Pilkington
Blaydon Cycle Club
Master
2:43.85
+1:01.57
143rd
14
Lily Brindle
Preston Pirates BMX Club
U21
2:43.94
+1:01.66
144th
160
Nicola Walker
Master
2:44.70
+1:02.42
145th
102
Denise Cameron
Master
2:44.72
+1:02.44
146th
169
Vic Alker
Singletrack Magazine
Veteran
2:44.87
+1:02.59
147th
227
Lesley Wilson
Veteran
2:46.51
+1:04.23
148th
68
Leanne Macdonald
Doris Dickhead
Senior
2:47.36
+1:05.08
149th
87
Alice Walton
Senior
2:47.76
+1:05.48
150th
263
Natalia Piechowiak
Senior
2:48.88
+1:06.60
151st
24
Georgia Hutchinson
Hamsterley Trailblazers
U21
2:49.90
+1:07.62
152nd
204
Joanne Oakey
Settle Wheelers
Veteran
2:50.57
+1:08.29
H
153rd
181
Melody Dark
Veteran
2:51.99
+1:09.71
154th
226
Marianne Williams
Salt Ayre Cog Set
Veteran
2:53.21
+1:10.93
155th
33
Amy Astill
Penguin Pirates
Senior
2:53.60
+1:11.32
156th
77
Jenni Myers
Albarosa
Senior
2:54.04
+1:11.76
157th
47
Natalia Downing
Senior
2:54.45
+1:12.17
158th
32
Jane Armstrong-Raw
Senior
2:54.54
+1:12.26
159th
251
Rachel Kirk
Master
2:55.04
+1:12.76
160th
57
Sam Hewitt
Ashley Touring CC
Senior
2:55.13
+1:12.85
161st
1
Liz Bond
Veteran
2:55.19
+1:12.91
162nd
95
Katie Barker
Master
2:55.55
+1:13.27
163rd
150
Jenny Salerno
Master
2:55.85
+1:13.57
164th
262
Lisa Algar
Veteran
2:55.92
+1:13.64
165th
217
Jayne Smith
Veteran
2:55.95
+1:13.67
H
166th
56
Stephanie Hetherington
Senior
2:56.29
+1:14.01
167th
109
Liz Greaves
Swinley Bike Hub
Master
2:56.47
+1:14.19
168th
179
Sarah Crunkhorn
Veteran
2:56.84
+1:14.56
169th
166
Lindsey Wilcock
Master
2:57.56
+1:15.28
170th
51
Natasha Franklin
Senior
2:57.98
+1:15.70
171st
74
Katherine Moore
Senior
2:58.10
+1:15.82
172nd
115
Liz Farley
Master
2:58.22
+1:15.94
H
173rd
103
Layla Cartwright
Master
2:58.49
+1:16.21
174th
195
Frances Hoare
Grand Vet
2:59.37
+1:17.09
175th
173
Julie Bennett
Veteran
3:00.32
+1:18.04
176th
72
Orla McKenna
Senior
3:00.62
+1:18.34
177th
187
Eleanor Firth
Veteran
3:01.18
+1:18.90
178th
3
Amy Gallagher
Sheffield Dirt Queens
Senior
3:01.60
+1:19.32
179th
54
Faiqah Ghaffur
Senior
3:02.78
+1:20.50
180th
43
Emma Craske
Senior
3:02.90
+1:20.62
181st
212
Cath Robinson
Veteran
3:03.44
+1:21.16
182nd=
80
Jemma Pennington
Senior
3:04.57
+1:22.29
182nd=
94
Emma Baird
Loose and a Goose
Master
3:04.57
+1:22.29
184th
104
Marie Chapman
Master
3:04.59
+1:22.31
185th
19
Philippa Hanson
Bangor University
U21
3:04.70
+1:22.42
H
186th
194
Diane Hawkins
Veteran
3:04.74
+1:22.46
187th
35
Emma Boocock
Senior
3:06.07
+1:23.79
188th
27
Jael Maw
Team Flare
U21
3:06.87
+1:24.59
189th
167
Holly Youde
Master
3:08.68
+1:26.40
190th
175
Carolyn Brown
Hope Technology
Grand Vet
3:09.04
+1:26.76
191st
62
Clementine Jackson
Senior
3:09.07
+1:26.79
192nd
48
Jade Field
TFP
Senior
3:09.15
+1:26.87
H
193rd
191
Sophie Halcrow
Veteran
3:09.51
+1:27.23
194th
129
Elaine Ireland
Master
3:11.37
+1:29.09
195th
139
Megan Owen
Master
3:12.90
+1:30.62
H
196th
201
Karen Maw
Boston Wheelers
Veteran
3:13.06
+1:30.78
197th
71
Emma Mcclurey
Senior
3:14.17
+1:31.89
198th
260
Sarah Garrish
Master
3:18.13
+1:35.85
199th
45
Amy Deacon
Senior
3:19.20
+1:36.92
200th
132
Lucy Marshall
Roy Davies Cycles
Master
3:21.78
+1:39.50
201st
69
Sarah Manning
Senior
3:23.02
+1:40.74
202nd
278
Hannah Moore
Female Riders
Senior
3:23.04
+1:40.76
203rd
55
Laura Gregory
Senior
3:23.16
+1:40.88
204th
180
Julie Cummins
Veteran
3:23.17
+1:40.89
205th
146
Sam Redgate
Master
3:25.08
+1:42.80
206th
228
Ann Wood
Veteran
3:31.07
+1:48.79
207th
176
Emma Carline
Veteran
3:31.66
+1:49.38
208th
82
Alizon Ratcliffe
Gisburn DH Diggers
Senior
3:34.42
+1:52.14
209th
264
Skye Newman
U21
3:36.79
+1:54.51
210th
127
Emma Huddleston
Master
3:38.56
+1:56.28
211th
78
Rachel Norman
Senior
3:38.78
+1:56.50
212th
184
Lynn Eastwood
Veteran
3:45.63
+2:03.35
213th
37
Melissa Bultez
Senior
3:47.08
+2:04.80
214th
116
Helen Louise Gallimore
Master
3:54.28
+2:12.00
H
215th
211
Sara Roberts
Veteran
3:58.21
+2:15.93
216th
205
Verity Okeefe
Veteran
3:59.19
+2:16.91
217th
192
Nicola Hampshire
Hampbea
Veteran
4:01.12
+2:18.84
218th
186
Sonja Farrell-Beales
Hampbea
Veteran
4:28.78
+2:46.50
219th
190
Lisa Gettins
Dame Forest of Dean
Veteran
6:19.86
+4:37.58
Back to Top