Results for LDMTA 2017 - 10-Sep-2017 - Provisional - Classic

...return to index

Classic - Results

26.36km

Pos No. Name Club Category Time Behind YHA LDMTA Mountaineer Outward Bound Novice
1st 177 Nicholas Barber Pennine Fell Runners M 03:14:27   Y        
2nd 187 Duncan Archer Durham Fell Runners MV40 03:24:16 +00:09:49 Y        
3rd 174 Tim Morgan Edinburgh University Orienteering Club MU21 03:26:38 +00:12:11         N
4th 189 Steve Birkinshaw Borrowdale Fell Runners MV40 03:26:55 +00:12:28   L      
5th 186 John Hunt Dark Peak Fell Runners MV50 03:29:27 +00:15:00          
6th 199 Murray Strain Hunters Bog Trotters M 03:29:46 +00:15:19 Y       N
7th 203 Neil Talbott Ambleside AC M 03:31:42 +00:17:15          
8th 188 Tom Gomersall Bingley Harriers & AC M 03:32:29 +00:18:02 Y       N
9th 197 Lawrence Eccles Penny Lane Striders M 03:36:47 +00:22:20 Y   M    
10th 202 Andrew Schofield Borrowdale Fell Runners MV40 03:39:01 +00:24:34          
11th 194 Andrew Higgins Northumberland Fell Runners M 03:46:07 +00:31:40          
12th 154 Tim Ripper Black Combe Runners M 03:46:17 +00:31:50         N
13th 161 Jim Mann Helm Hill Runners MV40 03:52:41 +00:38:14          
14th 150 Calvin Routledge Ambleside AC MV40 03:53:32 +00:39:05         N
15th 183 Quentin Harding Bowland Fell Runners MV50 03:54:07 +00:39:40 Y L      
16th 158 Mark Purkis Hunters Bog Trotters M 03:57:34 +00:43:07         N
17th 176 Robert Stein Cumberland Fell Runners M 03:58:16 +00:43:49          
18th 149 Richard Hunt Dark Peak Fell Runners MV40 03:58:44 +00:44:17 Y       N
19th 160 David Sykes Dark Peak Fell Runners MV40 03:59:54 +00:45:27          
20th 134 John Ockenden Bowland Fell Runners M 04:02:57 +00:48:30         N
21st 169 John Tullie Teviotdale Harriers MV60 04:08:28 +00:54:01         N
22nd 193 Scott Collier   M 04:15:24 +01:00:57 Y L M    
23rd 162 Mike Harrison Cumberland Fell Runners MV40 04:15:33 +01:01:06          
24th 143 Jack Eyre Eden Runners M 04:16:08 +01:01:41         N
25th 109 Jack Redvers Harris   M 04:20:14 +01:05:47         N
26th 115 Simon Barnett Tring RC M 04:22:53 +01:08:26 Y        
27th 144 Andrew Bradley Cumberland Fell Runners MV50 04:27:51 +01:13:24   L      
28th 127 Paul Johnson Cumberland Fell Runners MV40 04:29:52 +01:15:25         N
29th 116 Garry Beardwood Helm Hill Runners MV40 04:31:26 +01:16:59   L      
30th 136 Jessica Richardson   F 04:32:29 +01:18:02   L      
31st 130 Doug Love Bowland Fell Runners M 04:33:45 +01:19:18         N
32nd 123 Mark Seddon Horwich R M I Harriers MV50 04:38:40 +01:24:13          
33rd 138 Graham Lewis-Dale North Shields Polytechnic Club M 04:40:14 +01:25:47         N
34th 157 Jim Turner Bowland Fell Runners M 04:43:58 +01:29:31   L M   N
35th 105 Sue Richmond Pennine Fell Runners F 04:44:02 +01:29:35          
36th 165 Mary Gillie Clwydian Range Runners FV40 04:47:12 +01:32:45          
37th 113 Allan Miller Kendal Amateur Athletic Club MV50 04:52:18 +01:37:51          
38th 117 Michael Quinn Esk Valley Fell Club MV40 04:53:43 +01:39:16          
39th 146 Leigh Warburton Bowland Fell Runners MV50 04:55:30 +01:41:03   L      
40th 101 Graham Watson West Cumberland Orienteering Club MV50 05:01:55 +01:47:28   L M O  
41st 114 Pete Nelson   MV60 05:07:58 +01:53:31          
42nd 106 Eleanor Johnstone   F 05:17:48 +02:03:21   L     N
rtd 100 Jane Greening Tynedale Harriers & AC FV40     Y       N
rtd 195 Phil Scarf Calder Valley Fell Runners MV50     Y        
w1 rtd 164 Georgi Kiryakov   M         M   N
rtd 121 Richard Mackey Saddleworth Runners Club M             N
rtd 129 Tom Leather   M              
rtd 137 Matt Dunn Holcombe Harriers MV40             N
mI 141 Anthony Fryer Valley Striders AC MV40             N
rtd 167 Tom Pape Dark Peak Fell Runners MV40              
rtd 103 Richard Davey   M             N
mI 198 Richard Kendall   M              
rtd 110 David Birks   M       L     N
rtd 139 David Harrison Dark Peak Fell Runners MV50     Y        
rtd 147 Ian Boardley Beverley Athletic Club MV40             N
rtd 152 Tom Simpson Ambleside AC M              
rtd 122 Steph Scott Northumberland Fell Runners FV40             N
rtd 124 Stephen Baker Helm Hill Runners MV40              
mI 132 Rick Ansell Tring RC MV50              
rtd 182 Greg May Todmorden Harriers M             N
mI 131 Danny Walls Scarborough Athletic Club MV40              
rtd 184 Tom Bush Pennine Fell Runners M              
mI 125 Rob Neal   M             N
rtd 119 Jon Underwood Calder Valley Fell Runners MV40         M    
rtd 178 Andy Dickenson Dark Peak Fell Runners MV50             N
mI 201 Nathan Martin Wharfedale Harriers M