Results for BME 2018 3 - Keystone - 07-Jul-2018

Results for BME 2018 3 - Keystone - 07-Jul-2018

...return to index

Class Results

Amateur Men 21-39

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time
1st 103 ROSENBERRY Alex Republic Cycles (CO) 34:37.05   23 Lakewood 8:45.27 1st 5:41.78 1st 10:08.52 1st 10:01.48 5th 317:00.84
2nd 105 PARKER Billy (CO) 35:28.66 +0:51.61 35 Lakewood 9:00.95 3rd 5:56.36 5th 10:30.42 3rd 10:00.93 3rd 289:30.59
3rd 117 JENSEN Jubal Guerrilla Gravity (CO) 35:37.99 +1:00.94 36 Englewood 9:04.18 4th 5:52.79 4th 10:40.02 5th 10:01.00 4th 298:59.50
4th 295 Jackson Wiest (TX) 35:41.58 +1:04.53 22 Denton 9:13.75 6th 6:04.88 10th 10:22.54 2nd 10:00.41 2nd 313:58.55
5th 100 SIMPERS Kevin Ruby Canyon Cycles (CO) 35:52.08 +1:15.03 31 Grand Junction 9:15.38 7th 5:51.87 3rd 10:48.00 9th 9:56.83 1st 315:25.94
6th 136 BURGIE Luke Knolly Bikes (CO) 36:33.36 +1:56.31 23 Colorado Springs 9:29.35 10th 6:16.56 14th 10:45.43 7th 10:02.02 6th 303:29.48
7th 98 SMITH Kaleb (CO) 36:45.04 +2:07.99 26 Frisco 9:29.75 12th 6:04.06 9th 10:49.90 10th 10:21.33 9th 294:21.48
8th 96 STIEBEL Ryan (CO) 36:46.77 +2:09.72 25 Avon 9:20.85 8th 6:11.35 12th 10:50.56 11th 10:24.01 10th 318:52.89
9th 101 SCHWARTZ Jonathan Single track supply (CO) 37:44.06 +3:07.01 29 Denver 9:30.31 13th 6:04.95 11th 11:48.77 21st 10:20.03 8th 333:46.82
10th 109 MEHAFFEY Ryan (CO) 37:59.37 +3:22.32 28 Lakewood 9:29.48 11th 7:03.90 29th 10:47.78 8th 10:38.21 11th 316:07.50
11th 133 CUTSHALL Ryan OPBG (AZ) 38:19.90 +3:42.85 33 Tucson 9:42.81 18th 6:23.25 18th 11:05.97 12th 11:07.87 15th 315:07.17
12th 92 WALECKI Alec Upslope Brewery (CO) 38:30.21 +3:53.16 25 Denver 9:37.31 15th 6:28.24 21st 11:26.22 17th 10:58.44 13th 302:28.03
13th 294 Nathan Steadman (CO) 38:34.72 +3:57.67 33 Littleton 9:39.85 16th 6:17.13 15th 11:11.65 13th 11:26.09 17th 321:55.52
14th 90 WOODS Ben (CO) 38:38.79 +4:01.74 28 Boulder 9:31.72 14th 6:02.50 7th 10:40.73 6th 12:23.84 24th 315:19.49
15th 108 MURPHY Roger (CO) 38:39.58 +4:02.53 35 Lafayette 10:02.84 23rd 6:19.51 16th 11:22.96 16th 10:54.27 12th 315:23.14
16th 138 BREWER Samuel (UT) 39:20.40 +4:43.35 25 Draper 10:20.74 26th 6:24.20 19th 11:28.29 18th 11:07.17 14th 303:05.51
17th 107 NOLTING Louis (CO) 39:41.82 +5:04.77 35 Colorado Springs 10:00.52 22nd 6:20.74 17th 11:37.56 19th 11:43.00 19th 316:11.91
18th 300 BACA Antonio Heart and soul (NM) 39:52.78 +5:15.73 35 Albuquerque 9:53.08 21st 6:30.87 22nd 11:19.59 14th 12:09.24 22nd 321:38.09
19th 91 WOLVIN Chris (CO) 40:14.45 +5:37.40 36 Denver 9:49.28 19th 7:34.71 33rd 11:22.07 15th 11:28.39 18th 314:56.82
20th 118 JENSEN Philip Emu Ropers (CO) 40:33.56 +5:56.51 29 Fort Collins 10:07.32 24th 6:33.79 23rd 11:52.20 22nd 12:00.25 20th 309:59.38
21st 123 GRONOWSKI Tyler C3 Bike Shop Golden (CO) 42:21.65 +7:44.60 35 Littleton 9:08.00 5th 6:02.15 6th 17:02.17 33rd 10:09.33 7th 328:41.34
22nd 124 GREER William Emu Ropers (CO) 42:25.62 +7:48.57 34 Denver 10:38.80 29th 7:40.60 34th 11:56.33 23rd 12:09.89 23rd 310:09.18
23rd 119 HUNLEY Jason (CO) 42:33.85 +7:56.80 20 Silverthorne 10:31.35 27th 6:50.50 26th 13:03.18 30th 12:08.82 21st 307:38.54
24th 291 Paul Scruggs STFS (CO) 43:05.90 +8:28.85 28 Lakewood 10:46.19 33rd 7:05.38 30th 12:26.20 25th 12:48.13 25th 310:46.62
25th 137 BURDWOOD Cody (CO) 43:19.04 +8:41.99 27 Denver 10:37.18 28th 6:53.14 27th 12:21.95 24th 13:26.77 28th 318:56.43
26th 116 JEWELL David (CO) 43:45.04 +9:07.99 34 Nederland 10:42.56 31st 7:03.41 28th 12:35.64 27th 13:23.43 27th 315:51.72
27th 122 GUTIERREZ Rodrigo Bicla 44:39.86 +10:02.81 34 Puebla 10:45.87 32nd 7:50.93 36th 12:48.09 28th 13:14.97 26th 313:13.44
28th 113 KERR Preston BDP (CO) 46:19.57 +11:42.52 33 Denver 11:06.24 34th 7:48.55 35th 13:40.23 31st 13:44.55 29th 321:43.20
29th 93 VERHAAREN Michael (VA) 47:04.20 +12:27.15 34 Williamsburg 11:22.17 36th 8:07.91 38th 13:01.73 29th 14:32.39 30th 316:57.80
30th 130 EFFLING Ross (SD) 51:53.06 +17:16.01 28 Pierre 12:17.90 39th 7:34.40 32nd 16:16.11 32nd 15:44.65 31st 321:43.79
  112 LICHTLE Eduardo   DNF   33 Puebla 26:31.12 40th     11:46.56 20th 11:19.66 16th 326:20.00
  134 CHEDSEY Craig (TX) DNF   38 Austin 9:41.44 17th 6:16.52 13th 10:38.46 4th      
  102 SCHUETTER Zachary (CO) DNF   24 Golden 10:40.30 30th 6:49.24 25th 12:32.83 26th      
  128 FAULK Loren Team EMS (CO) DNF   32 Colorado Springs 9:25.09 9th 6:03.87 8th 17:55.98 34th      
  131 DENT Zachary (CO) DNF   25 Eagle Vail 9:00.74 2nd 5:49.69 2nd          
  132 DAY John (CO) DNF   35 Berthoud 9:49.94 20th 6:26.56 20th          
  106 NORDSTROM Peter (CO) DNF   28 Littleton 10:09.46 25th 6:41.44 24th          
  97 STEED Michael Bikes For the Likes of US/ Urban Dirty Krewe (KS) DNF   36 Kansas City 11:29.19 37th 7:34.39 31st          
  114 KERN Joshua (CO) DNF   25 Glendale 11:18.66 35th 7:53.27 37th          
  127 FEILER Zachary (CO) DNF   33 Littleton 11:55.13 38th              

Amateur Women 21-39

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time
1st 217 SILBERNAGEL Kara (CO) 42:17.64   34 Carbondale 10:13.43 1st 6:50.70 1st 12:18.51 1st 12:55.00 2nd 357:24.68
2nd 222 CERISE Megan (CO) 44:33.26 +2:15.62 32 Carbondale 10:49.92 2nd 7:15.88 3rd 13:02.13 4th 13:25.33 4th 294:58.27
3rd 221 GIEDD Darien (CO) 44:39.64 +2:22.00 29 Breckenridge 11:34.93 3rd 7:08.40 2nd 12:40.21 3rd 13:16.10 3rd 293:45.98
4th 220 GONZALES Melissa Pioneer Sports (CO) 45:17.48 +2:59.84 30 Copper Mountain 13:06.27 6th 7:23.12 4th 12:34.01 2nd 12:14.08 1st 295:03.61
5th 223 BAUGH Kim Bicycle Experience (CO) 49:40.26 +7:22.62 38 Colorado Springs 12:18.94 5th 8:01.11 6th 14:25.20 6th 14:55.01 5th 349:44.20
6th 219 HEINZ Erin (AZ) 49:46.76 +7:29.12 30 Tucson 12:02.25 4th 7:40.40 5th 14:16.30 5th 15:47.81 6th 296:47.07

Expert Men Open

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time Penalties
1st 50 WELLS Matt Royal Racing 7IDP RynoPower (CO) 32:56.58   30 Breckenridge 8:37.78 3rd 5:24.09 1st 9:44.55 1st 9:10.16 2nd 317:39.50  
2nd 298 Rafaelo Infante Knoilly (CO) 33:02.61 +0:06.03 21 Basalt 8:41.57 5th 5:25.85 2nd 9:48.95 2nd 9:06.24 1st 301:24.57  
3rd 89 BAILEY John High Gear Cyclery (CO) 33:07.20 +0:10.62 29 Eagle 8:34.57 1st 5:28.55 3rd 9:51.79 3rd 9:12.29 3rd 318:09.02  
4th 81 DAURELIO Brandon Bicycle Experience (CO) 33:38.98 +0:42.40 31 Colorado Springs 8:40.50 4th 5:35.14 4th 9:55.82 4th 9:27.52 5th 313:26.67  
5th 53 THOMAS Matthew Singletrack Corp. (CO) 34:08.92 +1:12.34 38 Littleton 8:45.56 6th 5:44.81 13th 10:06.68 6th 9:31.87 7th 312:21.82  
6th 60 O'MOORE Galen Pedal Pushers Racing (CO) 34:35.69 +1:39.11 26 Fort Collins 9:12.01 24th 5:44.84 14th 10:11.94 9th 9:26.90 4th 322:15.75  
7th 296 Nathan Roszczewski Bicycle Experience (CO) 34:37.90 +1:41.32 32 Green Mtn Falls 8:55.03 8th 5:45.38 16th 10:10.69 7th 9:46.80 12th 312:37.14  
8th 74 GORE BROWNE George (CA) 34:42.70 +1:46.12 24 Laguna Beach 8:58.93 12th 5:41.46 9th 10:17.70 16th= 9:44.61 10th 317:43.83  
9th 126 FERRANTE Ben Rocky MountainWheelWorks (CO) 34:49.54 +1:52.96 32 Frisco 8:56.89 9th 5:45.18 15th 10:18.06 18th 9:49.41 16th 319:38.86  
10th 78 DUNLAP Andrew Rebel Sports (CO) 34:51.36 +1:54.78 25 Dillon 8:59.33 13th 5:42.87 11th 10:23.10 21st 9:46.06 11th 315:34.02  
11th 86 BRADSHAW Jeremiah ColoRowdies (CO) 34:52.56 +1:55.98 36 Golden 9:03.33 19th 5:46.23 18th 10:24.93 23rd 9:38.07 8th 322:26.66  
12th 51 WASHBURN Wade C3 Bike Shop Evil (CO) 34:54.41 +1:57.83 39 Centennial 8:57.95 10th 5:51.15 23rd 10:17.70 16th= 9:47.61 13th 294:36.16  
13th 87 BODINE Eric Guerrilla Gravity/ Compel/ Handup Gloves (CO) 34:56.27 +1:59.69 26 Denver 9:03.56 20th 5:45.69 17th 10:16.23 13th 9:50.79 18th 318:49.68  
14th 67 LUCAS Myles Sram/Santa Cruz (CA) 34:56.42 +1:59.84 24 San Luis Obispo 9:13.73 26th 5:47.64 20th 10:14.18 11th 9:40.87 9th 313:40.02  
15th 79 DEMAIO Dom (CO) 34:57.31 +2:00.73 33 Lakewood 9:17.08 27th 6:08.66 33rd 10:01.82 5th 9:29.75 6th 312:49.28  
16th 84 BROWN Rob Highliners Santa Cruz Fox (UT) 34:57.85 +2:01.27 26 Highland 9:01.86 15th 5:47.31 19th 10:20.55 20th 9:48.13 14th 302:46.82  
17th 76 GAUBE Josh Hideaway Park Brewery (CO) 34:58.91 +2:02.33 32 Denver 8:59.61 14th 5:44.60 12th 10:24.83 22nd 9:49.87 17th 322:19.33  
18th 302 Matthew Cork Bicycle Experience (CO) 35:01.98 +2:05.40 32 Colo Springs 9:10.11 23rd 5:37.44 5th 10:17.66 15th 9:56.77 22nd 316:46.94  
19th 75 GILLINGHAM Dustin Yeti Cycles/Redspoke Racing (CO) 35:04.93 +2:08.35 36 Littleton 9:02.60 17th 5:49.33 22nd 10:17.58 14th 9:55.42 20th 321:25.66  
20th 72 HARRIS Chris Dirtlabs Suspension (CO) 35:11.56 +2:14.98 30 Boulder 8:34.65 2nd 5:53.20 25th 10:30.60 26th 9:51.11 19th 317:39.51 0:22.00
21st 290 Travis Barrett Colorowdies (CO) 35:18.73 +2:22.15 32 Denver 8:51.59 7th 5:59.54 29th 10:14.19 12th 10:13.41 25th 320:03.07  
22nd 71 JOHNSON Cody Black Hills Bicycles (SD) 35:19.32 +2:22.74 25 Rapid City 9:08.39 21st 5:56.30 27th 10:19.12 19th 9:55.51 21st 308:44.77  
23rd 287 Vitaly Gubarev Bicycle Experience (CO) 35:40.32 +2:43.74 29 Colo Springs 9:02.50 16th 5:42.58 10th 10:33.95 29th 10:21.29 27th 314:10.99  
24th 88 BILOT Daniel (CO) 35:52.98 +2:56.40 28 Golden 9:02.93 18th 5:40.49 8th 10:30.59 25th 10:38.97 29th 321:28.76  
25th 49 YOON Eric Compel/Knolly (CO) 35:56.25 +2:59.67 26 Boulder 9:09.85 22nd 5:51.44 24th 10:30.99 27th 10:23.97 28th 324:22.40  
26th 59 ORTON Tim RMGL Racing Bruz Beer Santa Cruz Mojo Wheels (CO) 35:56.75 +3:00.17 35 Arvada 9:22.70 29th 5:54.77 26th 10:27.93 24th 10:11.35 24th 313:59.86  
27th 62 MORFORD Carson JP Morgan Chase (CO) 36:02.27 +3:05.69 24 Denver 10:23.90 39th 5:37.64 6th 10:12.43 10th 9:48.30 15th 310:07.04  
28th 68 LEE Andrew RMGL RACING (CO) 36:03.92 +3:07.34 26 Fort Collins 9:12.62 25th 5:58.96 28th 10:33.08 28th 10:19.26 26th 314:38.69  
29th 58 PARKS Trent Kind Bikes and Skis (CO) 36:14.74 +3:18.16 39 Eagle 8:58.54 11th 5:38.85 7th 10:11.14 8th 11:26.21 33rd 321:55.14  
30th 56 SMITH Justin (CO) 36:54.24 +3:57.66 21 Sedalia 9:29.80 31st 5:47.85 21st 10:37.76 30th 10:58.83 31st 320:47.53  
31st 77 EASON Johnny Ktmbikesusa odigrips northland Motorsports O’Ne (AZ) 37:27.72 +4:31.14 26 Sedona 9:34.30 33rd 6:05.01 31st 11:43.16 35th 10:05.25 23rd 309:53.30  
32nd 52 TIMM Owen Momma Timm goodtimes (CO) 37:55.81 +4:59.23 18 Ridgway 9:36.33 34th 6:39.03 39th 10:54.03 31st 10:46.42 30th 318:08.46  
33rd 65 MAYNARD Ben Go-Ride (UT) 38:00.84 +5:04.26 36 Heber City 9:30.55 32nd 6:06.50 32nd 11:22.14 33rd 11:01.65 32nd 388:22.00  
34th 63 MOORE Parker Colorowdies (CO) 39:42.11 +6:45.53 34 Denver 9:38.72 35th 6:18.68 36th 11:37.92 34th 12:06.79 36th 317:00.52  
35th 69 LANE Clifford Guerrilla Gravity / We Are One (WY) 39:48.51 +6:51.93 32 Alpine 9:27.69 30th 6:18.28 35th 11:59.57 37th 12:02.97 34th 310:57.64  
36th 292 Dillon Nafziger (CO) 40:50.55 +7:53.97 20 Ridgeway 10:18.73 38th 6:33.45 38th 11:51.87 36th 12:06.50 35th 319:29.79  
  54 TETER Arin Knolly/ Pro Cycling (CO) DNF   36 Colorado Springs 9:21.69 28th 6:02.95 30th 11:15.30 32nd        
  4 TOWNE Ryan (CO) DNF   31 Golden 9:55.05 37th 6:15.52 34th            
  64 MOE Brad (KS) DNF   32 Paola 9:45.50 36th 6:22.47 37th            
  82 CLOUGHLEY Michael (KS) DNF   41 Merriam 10:48.02 40th 7:13.16 40th            

Master Men 40+

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time
1st 304 Peter Hanak (CZ) 32:58.72   42 Winter Park 8:38.08 1st 5:32.78 1st 9:45.91 1st 9:01.95 1st 242:01.09
2nd 160 DEL BUSTO Pedro Mojo Wheels (CO) 33:42.85 +0:44.13 41 Parker 8:42.80 2nd 5:32.81 2nd 10:01.24 2nd 9:26.00 2nd 294:25.98
3rd 301 REED Jonathan teamEMS/2ndAveSports (CO) 34:28.10 +1:29.38 40 Durango 9:01.57 5th 5:40.35 3rd 10:10.29 4th 9:35.89 3rd 304:05.25
4th 157 FRECKLETON Jon Sonoran cycles (CO) 34:28.15 +1:29.43 46 Steamboat Springs 8:56.09 3rd 5:42.06 4th 10:12.34 5th 9:37.66 4th 287:56.45
5th 142 SHOEMAKER Grant Guerrilla Gravity (CO) 34:41.34 +1:42.62 44 Castle Pines 8:58.18 4th 5:51.17 5th 10:05.83 3rd 9:46.16 5th 317:08.06
6th 145 PERRY Justin RaceCO (CO) 36:02.60 +3:03.88 43 Denver 9:24.47 6th 6:04.65 8th 10:34.34 6th 9:59.14 6th 299:28.72
7th 85 BRANCH Aaron (NE) 37:22.58 +4:23.86 41 Kearney 9:38.67 9th 6:04.01 7th 10:57.27 8th 10:42.63 8th 387:17.88
8th 162 DACOSTA Ed Cycleogical (CA) 37:22.68 +4:23.96 42 San Juan Capistrano 9:33.31 7th 6:08.09 9th 11:00.93 10th 10:40.35 7th 297:05.45
9th 141 TROUT Cole DMC (CO) 37:30.27 +4:31.55 43 Golden 9:34.80 8th 5:59.76 6th 10:59.76 9th 10:55.95 10th 324:15.99
10th 148 MEDCALF Billy Bikeworks Abq / Elevate PHW (NM) 37:41.99 +4:43.27 46 Albuquerque 9:41.97 10th 6:18.06 10th 10:55.29 7th 10:46.67 9th 300:45.83
11th 159 DEMALINE Andy The Cove Bike Shop (CO) 39:47.51 +6:48.79 41 Dillon 10:01.14 11th 6:25.36 11th 11:34.15 11th 11:46.86 11th 330:15.96
12th 143 REYNOLDS Dave RMGL (CO) 41:53.06 +8:54.34 40 Lakewood 10:21.66 12th 7:01.00 13th 11:53.24 12th 12:37.16 12th 304:37.82
13th 150 LEMOND Eric   44:08.95 +11:10.23 45 Taringa 11:22.88 15th 7:28.10 15th 12:13.90 13th 13:04.07 13th 309:22.51
14th 156 GROVES Chris Colorowdies (CO) 48:32.95 +15:34.23 40 Pine 11:38.78 16th 7:37.32 16th 14:27.26 15th 14:49.59 14th 333:18.84
15th 146 OLSON Erik (CO) 56:54.39 +23:55.67 46 Castle Rock 12:59.60 18th 8:14.78 17th 15:12.30 16th 20:27.71 15th 321:18.38
  140 WEYHMILLER Todd (CO) DNF   45 Littleton 11:11.90 14th 7:21.75 14th 12:29.78 14th      
  152 KASPER Jason (CO) DNF   47 Castle Rock 12:44.51 17th 8:37.06 18th 15:39.22 17th      
  147 OLSON Donny Knolly Bikes (AZ) DNF   46 Glendale 10:26.15 13th 6:39.55 12th 16:19.95 18th      
  155 GUTIERREZ Fede Jr Ruy DNF   45 Heroica Puebla De Zaragoza 13:56.81 19th 10:48.78 19th 16:22.42 19th      

Master Men 50+

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time
1st 165 TIDWELL Dee Yeti Enduro MTB Training (CO) 35:04.44   49 Centennial 8:39.55 1st 6:56.01 6th 10:02.75 1st 9:26.13 2nd 292:55.31
2nd 166 SMITH Todd Team TODD (CO) 35:13.03 +0:08.59 50 Breckenridge 9:55.93 4th 5:44.08 1st 10:13.96 2nd 9:19.06 1st 291:17.34
3rd 163 WOOD Dl Intense TLD Canyon Cycles Lonestar Gravity (TX) 36:02.04 +0:57.60 50 Austin 9:05.30 2nd 5:51.14 2nd 10:19.95 3rd 10:45.65 4th 289:43.75
4th 170 FRITTS Don Don fritts Construction oakley (CO) 36:37.14 +1:32.70 50 Arvada 9:37.45 3rd 6:02.26 3rd 10:39.07 4th 10:18.36 3rd 291:47.10
5th 175 ALPER David GS Boulder / Vasu Skin Solutions / Morgan Stanley (CO) 40:33.78 +5:29.34 50 Boulder 10:06.77 5th 6:24.04 4th 11:52.07 5th 12:10.90 5th 299:57.58
6th 168 PRICE Adam Turin (CO) 41:49.99 +6:45.55 52 Denver 10:17.17 6th 6:40.98 5th 12:09.31 6th 12:42.53 6th 300:40.84
7th 174 CAPLINGER Chris Bike Klub (MO) 48:45.52 +13:41.08 50 St. Charles 11:39.20 8th 7:15.82 8th 14:41.54 8th 15:08.96 7th 278:37.47
  172 COOK Michael David Basalt Bike & Ski/The Next Level Sports Performanc (CO) DNF   53 Aspen 11:23.32 7th 7:08.27 7th 12:36.95 7th      

Master Women 40+

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time
1st 225 TINSTMAN Amber Intense Cycles (AZ) 40:04.31   46 Flagstaff 10:08.70 1st 6:24.80 1st 11:17.45 1st 12:13.36 2nd 338:04.66
2nd 226 OLSEN Julie Vida MTB/Summit Endurance Academy (CO) 40:46.34 +0:42.03 48 Keystone 10:17.32 2nd 6:46.63 2nd 11:46.01 2nd 11:56.38 1st 337:45.78
3rd 227 CROWELL Tracy WMBA (CO) 46:37.45 +6:33.14 44 Colorado Springs 11:15.75 3rd 7:36.29 3rd 13:26.21 3rd 14:19.20 3rd 289:55.19
  297 Kari Gates (CO) DNF   40 Staples 11:33.00 4th 7:55.00 4th 15:55.66 4th      

Pro Men Open

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time
1st 2 RUDE Richie Yeti / Fox Shox Factory Race Team (CO) 29:35.30   23 Golden 7:48.49 1st 4:57.08 1st 8:47.67 1st 8:02.06 1st 325:29.02
2nd 17 NASON Duncan Yeti / Fox Shox Factory Race Team (CO) 30:42.60 +1:07.30 18 Golden 8:03.17 2nd 5:06.74 4th 9:05.71 3rd 8:26.98 2nd 326:25.92
3rd 1 OSBORNE Marco Cannondale/WTB (CA) 30:43.51 +1:08.21 26 Truckee 8:05.18 3rd 5:05.01 2nd 9:02.99 2nd 8:30.33 6th 317:56.40
4th 13 PICCHIOTTINO Cole Trek Test Team (CA) 31:02.71 +1:27.41 22 Murrieta 8:15.42 7th 5:06.64 3rd 9:08.65 4th 8:32.00 7th 323:31.33
5th 29 DAVIS Armen Rooted MTB (CO) 31:08.90 +1:33.60 19 Longmont 8:16.10 8th 5:13.38 7th 9:10.02 5th 8:29.40 4th 315:58.25
6th 15 ORY Harrison Mojo wheels (CO) 31:13.83 +1:38.53 23 Denver 8:11.81 4th 5:09.80 5th 9:15.30 6th 8:36.92 11th 317:05.87
7th 11 REED Blair (CO) 31:22.26 +1:46.96 28 Boulder 8:20.60 11th 5:10.51 6th 9:18.11 8th 8:33.04 8th 316:00.96
8th 21 HUNTER Tristan Fasttrax rider devo (AZ) 31:25.90 +1:50.60 22 Phoenix 8:15.04 6th 5:15.46 10th 9:27.65 13th 8:27.75 3rd 316:52.37
9th 299 Trevor McCutcheon Stan's (CA) 31:36.99 +2:01.69 19 Temecula 8:22.51 12th 5:15.34 9th 9:23.30 11th 8:35.84 10th 312:04.23
10th 31 CRANE Dylan Knolly Bikes/SR Suntour/Oneal/Schwalbe (CO) 31:37.47 +2:02.17 15 Carbondale 8:13.98 5th 5:15.14 8th 9:33.38 16th 8:34.97 9th 304:33.90
11th 18 LARSEN Michael Yeti Cycles (CO) 31:37.80 +2:02.50 28 Boulder 8:18.77 10th 5:15.84 11th 9:23.08 10th 8:40.11 12th 317:38.32
12th 14 REECE Quinn Yeti/Fox Devo Team (CO) 31:40.76 +2:05.46 17 Boulder 8:17.52 9th 5:21.88 16th 9:21.13 9th 8:40.23 13th 321:39.43
13th 20 JOYE Cameron Santa Cruz/MRP/Leatt (CA) 32:01.46 +2:26.16 19 Temecula 8:27.21 14th 5:17.01 14th 9:23.69 12th 8:53.55 17th 323:22.95
14th 19 KURTZ Quintin Mondraker (CO) 32:14.71 +2:39.41 19 Evergreen 8:29.12 16th 5:17.07 15th 9:34.41 17th 8:54.11 18th 318:51.81
15th 12 PROSISE Adam Team Rudeboy (CO) 32:15.38 +2:40.08 28 Boulder 8:28.84 15th 5:22.46 17th 9:35.55 18th 8:48.53 15th 315:17.23
16th 35 BARTZ Riley Colorado (CO) 32:24.78 +2:49.48 28 Lakewood 8:33.99 18th 5:22.97 18th 9:39.73 19th 8:48.09 14th 313:43.01
17th 10 BINGHAM Bryn Yeti Development Team (UT) 32:26.79 +2:51.49 17 SLC 8:38.38 20th 5:24.16 19th 9:33.30 15th 8:50.95 16th 321:50.15
18th 24 HACKETT-KLAUBE Austin Specialized RootedMTB The Fix Dirtlabs Fox (CO) 33:03.04 +3:27.74 24 Westminster 10:01.13 30th 5:16.38 12th 9:15.40 7th 8:30.13 5th 315:29.19
19th 26 GONZALEZ Christian Trek bikes (CA) 33:14.55 +3:39.25 23 Santa Clarita 8:36.84 19th 5:32.16 22nd 9:46.44 20th 9:19.11 24th 325:18.16
20th 33 BRISBON Daniel (CO) 33:22.38 +3:47.08 33 Denver 8:55.19 26th 5:29.50 21st 9:55.21 23rd 9:02.48 19th 317:02.02
21st 8 SEARS Nicolas Evo/Dissent Labs/Santa Cruz (CO) 33:33.78 +3:58.48 32 Englewood 8:51.69 24th 5:37.30 26th 9:53.10 22nd 9:11.69 21st 315:32.65
22nd 7 SIGNORELLI Gerry Santa Cruz Shimano FOX Industry Nine Schwalbe Pro (CO) 33:33.99 +3:58.69 34 Colorado Springs 8:51.23 23rd 5:35.38 23rd 9:49.96 21st 9:17.42 23rd 317:46.66
23rd 34 BICKFORD Austen Mondraker USA (CO) 33:40.34 +4:05.04 32 Manitou Springs 8:48.60 21st 5:37.08 25th 9:59.52 24th 9:15.14 22nd 318:13.11
24th 16 NICHOLSON Joe mauna racing (CO) 34:07.78 +4:32.48 30 Dillon 8:48.91 22nd 5:35.79 24th 10:03.47 28th 9:39.61 28th 317:38.82
25th 23 HANSON Leon (CA) 34:08.49 +4:33.19 27 Winchester 8:55.17 25th 5:38.06 27th 10:03.25 27th 9:32.01 26th 333:01.47
26th 30 DAVIDSON Tom Collective Racing (CO) 34:12.09 +4:36.79 27 Golden 9:04.96 28th 5:39.03 28th 10:02.15 25th 9:25.95 25th 315:50.16
27th 28 DOYLE Kyle Better Buzz (CA) 34:19.58 +4:44.28 26 San Diego 9:02.24 27th 5:41.24 30th 10:02.73 26th 9:33.37 27th 321:31.64
28th 5 STIFFLER Kevin CoachKevinLLB (CO) 35:28.78 +5:53.48 32 Boulder 9:10.95 29th 5:54.15 32nd 10:19.11 30th 10:04.57 29th 320:32.89
29th 3 ULMER Naish Scott bikes Dakine Storm Cycles Park City Brewery (UT) 36:42.45 +7:07.15 28 Park City 8:23.10 13th 5:16.99 13th 9:28.16 14th 13:34.20 30th 323:28.97
30th 6 SNYDER Adam Stans/Pivot Endurbros (MA) 37:08.47 +7:33.17 33 Westminster 12:14.28 31st 5:40.70 29th 10:06.87 29th 9:06.62 20th 320:36.12
  27 GAYTON Shane Santa Cruz Bicycles / Oneup (BC) DNF   35 Whistler 8:30.90 17th 5:26.62 20th 24:19.14 31st      
  9 SCHEIDERICH Jordan Racer Concepts (MO) DNF   28 Kansas City 13:13.51 32nd 5:41.76 31st          

Pro Women Open

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time
1st 41 OTT Cooper Trek/Bontrager/Shimano (CO) 35:30.98   4 Crested Butte 9:09.86 2nd 5:49.77 1st 10:34.87 1st 9:56.48 1st 317:55.77
2nd 37 WESTERMANN Lia Pivot Cycles / Salt Cycles / ROTOR / Vittoria (UT) 35:59.67 +0:28.69 19 Salt Lake City 9:20.31 3rd 5:54.10 2nd 10:37.57 3rd 10:07.69 2nd 317:06.77
3rd 40 STRAIT Rachel GT/Kenda/Ergon/Ryno power (CA) 36:24.79 +0:53.81 29 Costa Mesa 9:21.42 4th 5:59.67 4th 10:36.28 2nd 10:27.42 3rd 318:56.94
4th 48 BINGHAM Lauren Yeti Development Team (UT) 38:08.67 +2:37.69 15 Sandy 9:56.42 6th 6:18.07 7th 10:59.34 4th 10:54.84 5th 317:53.84
5th 45 GARDNER Becky Kona Bikes (CO) 38:09.42 +2:38.44 29 Nathrop 9:46.92 5th 6:15.56 6th 11:09.36 6th 10:57.58 6th 318:25.75
6th 38 VERHAAREN Arielle (VA) 38:29.52 +2:58.54 32 Williamsburg 10:04.76 8th 6:28.52 8th 11:04.19 5th 10:52.05 4th 318:19.86
7th 43 LINN Kera (IA) 38:52.03 +3:21.05 25 Davenport 9:56.91 7th 6:29.32 9th 11:17.64 8th 11:08.16 7th 317:07.03
8th 39 SULLIVAN Caitlin Bicycle Experience (CO) 39:08.20 +3:37.22 24 Colorado Springs 10:17.25 11th 6:15.55 5th 11:12.29 7th 11:23.11 8th 317:20.99
9th 46 DITTMER Ariana Colorowdies (CO) 40:16.54 +4:45.56 24 Golden 10:10.27 10th 6:33.33 10th 11:55.61 10th 11:37.33 10th 320:36.60
10th 36 WHITLEY Catherine (BC) 41:04.32 +5:33.34 34 Whistler 10:05.39 9th 6:43.18 11th 11:44.07 9th 12:31.68 11th 321:28.19
11th 47 CROWELL Kira Salt Cycles (UT) 41:15.19 +5:44.21 19 Riverton 10:38.71 12th 7:01.74 12th 12:09.36 11th 11:25.38 9th 341:55.68
  288 Clare Hamilton Julianna (CO) DNF   21 Boulder 9:05.93 1st 5:57.77 3rd          

U21 Men 17-20

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time Penalties
1st 178 WEYMAN Tyler Giant Co-Factory Off-Road Team (CA) 31:37.02   19 Newbury Park 8:21.65 2nd 5:15.36 2nd 9:23.39 2nd 8:36.62 1st 295:06.06  
2nd 214 CLAYPOOL Travis Trek Test Team Monster Army Shimano Fox (CA) 31:37.32 +0:00.30 18 Murrieta 8:25.26 3rd 5:13.75 1st 9:17.52 1st 8:40.79 2nd 296:09.75  
3rd 184 SMITH Eli cannondale/ 8150 wheels (CO) 32:28.61 +0:51.59 16 Avon 8:36.64 5th 5:17.89 3rd 9:36.01 3rd 8:58.07 4th 283:26.71  
4th 209 ELLIS Shane (CO) 32:33.59 +0:56.57 20 Durango 8:36.12 4th 5:23.89 5th 9:37.66 5th 8:55.92 3rd 295:55.45  
5th 201 LOCKETT Alex BPC/FEEDBACK (CO) 33:27.23 +1:50.21 18 Castle Rock 8:39.88 6th 5:34.63 8th 9:50.37 6th 9:22.35 8th 295:21.42  
6th 289 Max Sedlak Bell/TroyLeeDesign/Crank Bros/Maxxis (CA) 33:30.29 +1:53.27 18 Alisoviejo 8:19.05 1st 6:33.07 31st 9:36.34 4th 9:01.83 5th 318:33.36  
7th 55 SNOW Jakob VeloHanger/Spy/Rev Grips/Wienerschnitzel (CA) 33:32.36 +1:55.34 15 Carlsbad 8:50.40 10th 5:30.76 6th 9:57.05 11th 9:14.15 7th 298:43.04  
8th 215 BLACK Jacob Dsendit Racing (CA) 33:39.83 +2:02.81 18 Atascadero 8:48.73 9th 5:32.32 7th 9:54.90 9th 9:23.88 9th 295:23.26  
9th 212 DOHERTY Will Guerrilla Gravity (CO) 33:54.73 +2:17.71 17 Denver 8:51.75 11th 5:39.14 10th 9:53.22 8th 9:30.62 10th 295:30.04  
10th 199 MARIN Victor Guerrilla Gravity Fly Racing Mrp Ryno Power Vo (CO) 33:56.62 +2:19.60 18 Colorado Springs 8:43.04 7th 5:37.22 9th 10:00.03 12th 9:36.33 12th 290:05.56  
11th 181 STRINGFELLOW David Alpine Ride Shop/Santa Cruz (CA) 34:19.26 +2:42.24 19 Julian 9:51.68 29th 5:23.05 4th 9:50.41 7th 9:14.12 6th 302:44.13  
12th 185 SHAFFER Justin (CO) 34:34.07 +2:57.05 20 Silverthorne 8:52.38 12th 5:45.86 14th 10:09.14 14th 9:46.69 14th 297:16.13  
13th 203 GIANNINI Calvin dsendit racing all mountain style (CA) 34:41.09 +3:04.07 17 San Luis Obispo 9:00.76 14th 5:48.73 17th 10:20.09 17th 9:31.51 11th 296:30.66  
14th 188 RIVERA Gabe Knolly Bikes (CO) 34:46.79 +3:09.77 18 Co Sprgs 8:59.27 13th 5:40.99 12th 10:21.02 18th 9:45.51 13th 294:14.33  
15th 207 FIENE Cole Better Buzz Racing (CA) 35:10.68 +3:33.66 18 Temecula 9:17.96 19th 5:47.86 16th 10:17.36 16th 9:47.50 15th 247:17.53  
16th 180 VIZZUSI Evan 100% ODI Fuel Clothing (NV) 35:25.54 +3:48.52 17 Carson City 9:22.31 22nd 5:39.77 11th 10:12.18 15th 10:11.28 17th 368:40.87  
17th 183 SNARE Jack Pedal Pushers Racing/EBO (CO) 36:14.79 +4:37.77 20 Golden 9:20.13 20th= 5:55.22 18th 10:33.65 21st 10:25.79 19th 294:54.50  
18th 182 SPENCER Matt (CO) 36:32.81 +4:55.79 17 Fort Collins 9:11.45 17th 5:44.01 13th 9:56.76 10th 11:40.59 28th 296:10.01  
19th 195 MOOSE Andrew (CO) 36:43.50 +5:06.48 19 Fort Collins 9:20.13 20th= 6:14.23 22nd 10:49.64 23rd 10:19.50 18th 298:18.02  
20th 176 WILLIAMS Grant (CO) 36:55.59 +5:18.57 20 Hudson 9:23.53 23rd 6:00.14 20th 10:45.45 22nd 10:46.47 22nd 299:45.88  
21st 213 CORDELL Jared Wheat Ridge Cyclery (CO) 37:23.10 +5:46.08 20 Golden 9:36.10 25th 6:22.54 29th 10:57.86 26th 10:26.60 20th 297:56.58  
22nd 202 HEFFERNAN Ayden Mom and Dad (CO) 37:26.96 +5:49.94 16 Fort Collins 9:38.22 26th 6:17.26 24th 11:02.90 28th 10:28.58 21st 294:57.70  
23rd 186 SCHNEIDER Sam (CO) 38:00.77 +6:23.75 18 Conifer 9:15.69 18th 6:21.04 26th 10:51.55 24th 11:32.49 27th 308:49.91  
24th 192 PITTENGER Baron Bicycle Experience Colo Springs (CO) 38:01.85 +6:24.83 17 Colorado Springs 9:38.31 27th 6:07.46 21st 10:56.20 25th 11:19.88 25th 295:17.71  
25th 210 DURYEE Justin SSB.MTB (UT) 38:03.09 +6:26.07 17 Saratoga Springs 9:34.89 24th 6:20.85 25th 11:02.66 27th 11:04.69 24th 264:32.57  
26th 179 WELLS Miles Troy Lee Designs/CaneCreek/Deity (CO) 38:17.74 +6:40.72 17 Boulder 9:06.75 15th 7:47.56 35th 10:30.76 20th 9:52.67 16th 298:21.55 1:00.00
27th 205 FRECKLETON Dane Sonoran cycles (CO) 38:21.77 +6:44.75 17 Steamboat Springs 9:56.21 30th 6:21.21 28th 11:13.94 30th 10:50.41 23rd 294:19.41  
28th 198 MAY Keegan (CO) 39:04.58 +7:27.56 17 Littleton 9:42.03 28th 6:21.11 27th 11:13.35 29th 11:48.09 29th 261:42.71  
29th 177 WICKBERG Paul University of Wyoming (CO) 39:23.87 +7:46.85 20 Colorado Springs 10:08.11 32nd 6:14.60 23rd 11:31.26 31st 11:29.90 26th 297:58.43  
30th 208 ESSARY Kevin Colorado (CO) 40:12.66 +8:35.64 17 Breckenridge 9:11.20 16th 6:00.02 19th 10:23.30 19th 14:38.14 31st 302:07.16  
31st 193 PALUCK Blake (CO) 41:52.52 +10:15.50 16 Evergreen 10:37.56 34th 6:47.60 33rd 12:14.24 34th 12:13.12 30th 294:11.47  
  211 DUBILIER Tate (CO) DNF   18 Aspen 8:46.90 8th 5:46.78 15th 10:08.35 13th        
  200 LOONEY Zack (CO) DNF   17 Highlands Ranch 10:53.30 35th 6:45.77 32nd 11:44.37 32nd        
  197 MIELKE Zeb (CO) DNF   18 Fort Collins 10:27.73 33rd 7:25.28 34th 12:05.83 33rd        
  196 MOORE Ethan (CO) DNF   16 Aurora 12:38.26 36th 8:25.82 36th 15:12.37 35th        
  189 REMIAS Finn SEA/Carvers (CO) DNF   16 Breckenridge 10:00.00 31st 6:25.84 30th 16:47.04 36th        

U21 Women 17-20

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time
1st 231 NAUGHTON Isabella Stan’s Pivot (AZ) 37:25.60   17 Flagstaff 9:27.07 1st 6:02.75 1st 10:51.10 1st 11:04.68 1st 333:24.05
2nd 230 SMITH Jazlyn Team TODD (CO) 40:05.76 +2:40.16 17 Breckenridge 10:17.00 2nd 6:40.27 2nd 11:38.99 3rd 11:29.50 2nd 332:28.55
3rd 228 SOTO Ariana (CO) 40:38.63 +3:13.03 15 Nederland 10:24.85 3rd 6:50.90 4th 11:38.92 2nd 11:43.96 3rd 312:11.31
4th 229 SMITH Sarah high gear cyclery (CO) 40:56.94 +3:31.34 18 Avon 10:41.37 4th 6:47.96 3rd 11:40.00 4th 11:47.61 4th 334:16.53
5th 245 LEMOND Isabella Sponsored by Dad (CA) 45:36.17 +8:10.57 14 Taringa 11:15.30 5th 7:23.18 5th 13:01.79 5th 13:55.90 6th 337:55.53
6th 232 MCDONOUGH Meghan Knolly Bikes (CO) 46:48.38 +9:22.78 17 Golden 12:58.95 7th 7:38.80 6th 13:10.39 6th 13:00.24 5th 341:58.97
7th 233 KNIGHT Emily Juliana Bicycles Crested Butte Devo (CO) 53:55.88 +16:30.28 17 Crested Butte 12:19.68 6th 9:27.79 7th 14:55.33 7th 17:13.08 7th 321:41.97

Youth Groms 10-16

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Journey Time
1st 258 EAST Jesse Deity Fox Maxxis Bicycle Outfitters Big Bs Pi (CO) 24:33.61   15 Ridgway 8:55.93 1st 5:39.76 1st 9:57.92 1st 242:50.19
2nd 242 OTTE Nikolas Sensus Grips/ The Gravity Cartel (CO) 24:52.21 +0:18.60 16 Longmont 8:58.19 3rd 5:44.65 3rd 10:09.37 2nd 244:28.07
3rd 263 ALLEN Aeddon Ponderosa enduro team (AZ) 24:56.78 +0:23.17 16 Flagtaff 9:00.91 5th 5:42.32 2nd 10:13.55 3rd 244:35.37
4th 249 KRUZEL Jesse SMBA (CO) 25:10.13 +0:36.52 15 Boulder 8:57.63 2nd 5:53.49 5th 10:19.01 4th 238:40.87
5th 260 CHRISTIAN Forrest (CO) 25:29.76 +0:56.15 15 Steamboat Springs 9:04.89 6th 5:51.88 4th 10:32.99 5th 237:54.39
6th 261 BOARDMAN Izak SMBA (CO) 25:47.24 +1:13.63 15 Boulder 9:08.92 7th 6:00.93 7th 10:37.39 6th 238:28.76
7th 259 DONNAWAY Simon Durango DEVO (CO) 25:47.76 +1:14.15 16 Durango 9:00.20 4th 5:57.48 6th 10:50.08 10th 243:11.19
8th 240 PICKNER Michael SMBA (CO) 26:24.52 +1:50.91 15 Boulder 9:30.07 9th 6:05.41 10th 10:49.04 8th 245:10.22
9th 238 SALEK Ryan SMBA (CO) 26:27.39 +1:53.78 16 Arvada 9:28.51 8th 6:08.99 12th 10:49.89 9th 243:11.36
10th 251 KAHILA Jonas (CO) 26:44.80 +2:11.19 15 Golden 9:38.30 10th 6:07.09 11th 10:59.41 11th 242:21.06
11th 250 KING Drake GoPro Royal Racing (CO) 27:07.26 +2:33.65 15 Ridgway 9:50.05 14th 6:05.06 9th 11:12.15 13th 243:34.32
12th 253 HEFLIN Bodie C3 Bike Shop (CO) 27:17.66 +2:44.05 13 Frisco 9:48.78 13th 6:24.43 13th 11:04.45 12th 241:55.89
13th 248 LEAVITT Luke (CO) 27:50.94 +3:17.33 14 Boulder 9:39.48 11th 6:03.48 8th 12:07.98 18th 246:59.73
14th 234 WALKER Mason SMBA (CO) 27:53.68 +3:20.07 15 Boulder 9:42.48 12th 6:37.69 15th 11:33.51 14th 243:58.98
15th 244 MORAN Jackson (CO) 29:07.04 +4:33.43 15 Evergreen 10:18.57 17th 6:44.65 18th 12:03.82 17th 241:55.33
16th 247 LEAVITT Eli (CO) 29:22.86 +4:49.25 12 Boulder 10:37.21 20th 6:45.37 19th 12:00.28 15th 246:52.09
17th 236 SCOTT Kai Colorado (CO) 29:36.18 +5:02.57 14 Steamboat Springs 10:40.67 21st 6:39.77 17th 12:15.74 19th 241:07.04
18th 252 HEMMING Blake (CO) 29:36.84 +5:03.23 10 Westminster 10:20.26 18th 7:15.22 20th 12:01.36 16th 243:21.18
19th 254 GLENN Dalton (CO) 30:04.32 +5:30.71 16 Pine 10:15.00 16th 6:38.81 16th 13:10.51 22nd 251:32.96
20th 256 FRIEDMAN Charles none (CO) 31:10.92 +6:37.31 16 Denver 10:35.71 19th 7:31.45 22nd 13:03.76 21st 253:25.19
21st 237 SCHNEIDER Jay Highlands Ranch Junior Cycling (CO) 32:47.78 +8:14.17 15 Conifer 12:50.84 23rd 7:26.61 21st 12:30.33 20th 244:19.64
22nd 246 LEFKOFF Jonah (CO) 34:57.63 +10:24.02 15 Boulder 13:10.71 24th 7:42.20 23rd 14:04.72 23rd 252:25.76
23rd 255 GARCIA Ryan (NM) 35:12.75 +10:39.14 16 Los Alamos 11:53.76 22nd 8:14.07 25th 15:04.92 24th 256:26.51
24th 257 FRECKLETON Rune Sonoran cycle (CO) 39:10.09 +14:36.48 13 Steamboat Springs 13:38.88 25th 9:33.15 26th 15:58.06 25th 255:50.20
25th 235 VOGEL Max Dirtlabs (CO) 46:54.46 +22:20.85 14 Boulder 29:44.45 27th 6:32.11 14th 10:37.90 7th 244:29.56
  241 PETERSEN Seth (CO) DNF   15 Denver             43:25.78
  262 BAKER Garrett Mauana racing (CO) DNF   15 Frisco 9:56.00 15th 8:13.80 24th      
  303 Sajan Sundaram (CO) DNF   14 Englewood 27:22.61 26th 35:28.73 27th      
  239 RAPINZ Henry SMBA (CO) DNF   12 Boulder 32:38.86 28th          
Course Results

Enduro

Overall

Pos No. Name Team/Country Class Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Stage 4 Journey Time Penalties
1st 2 RUDE Richie Yeti / Fox Shox Factory Race Team (CO) Pro Men Open 29:35.30   23 Golden 7:48.49 1st 4:57.08 1st 8:47.67 1st 8:02.06 1st 325:29.02  
2nd 17 NASON Duncan Yeti / Fox Shox Factory Race Team (CO) Pro Men Open 30:42.60 +1:07.30 18 Golden 8:03.17 2nd 5:06.74 4th 9:05.71 3rd 8:26.98 2nd 326:25.92  
3rd 1 OSBORNE Marco Cannondale/WTB (CA) Pro Men Open 30:43.51 +1:08.21 26 Truckee 8:05.18 3rd 5:05.01 2nd 9:02.99 2nd 8:30.33 6th 317:56.40  
4th 13 PICCHIOTTINO Cole Trek Test Team (CA) Pro Men Open 31:02.71 +1:27.41 22 Murrieta 8:15.42 7th 5:06.64 3rd 9:08.65 4th 8:32.00 7th 323:31.33  
5th 29 DAVIS Armen Rooted MTB (CO) Pro Men Open 31:08.90 +1:33.60 19 Longmont 8:16.10 8th 5:13.38 7th 9:10.02 5th 8:29.40 4th 315:58.25  
6th 15 ORY Harrison Mojo wheels (CO) Pro Men Open 31:13.83 +1:38.53 23 Denver 8:11.81 4th 5:09.80 5th 9:15.30 6th 8:36.92 12th 317:05.87  
7th 11 REED Blair (CO) Pro Men Open 31:22.26 +1:46.96 28 Boulder 8:20.60 12th 5:10.51 6th 9:18.11 9th 8:33.04 8th 316:00.96  
8th 21 HUNTER Tristan Fasttrax rider devo (AZ) Pro Men Open 31:25.90 +1:50.60 22 Phoenix 8:15.04 6th 5:15.46 12th 9:27.65 15th 8:27.75 3rd 316:52.37  
9th 299 Trevor McCutcheon Stan's (CA) Pro Men Open 31:36.99 +2:01.69 19 Temecula 8:22.51 14th 5:15.34 10th 9:23.30 12th 8:35.84 10th 312:04.23  
10th 178 WEYMAN Tyler Giant Co-Factory Off-Road Team (CA) U21 Men 17-20 31:37.02 +2:01.72 19 Newbury Park 8:21.65 13th 5:15.36 11th 9:23.39 13th 8:36.62 11th 295:06.06  
11th 214 CLAYPOOL Travis Trek Test Team Monster Army Shimano Fox (CA) U21 Men 17-20 31:37.32 +2:02.02 18 Murrieta 8:25.26 16th 5:13.75 8th 9:17.52 8th 8:40.79 15th 296:09.75  
12th 31 CRANE Dylan Knolly Bikes/SR Suntour/Oneal/Schwalbe (CO) Pro Men Open 31:37.47 +2:02.17 15 Carbondale 8:13.98 5th 5:15.14 9th 9:33.38 18th 8:34.97 9th 304:33.90  
13th 18 LARSEN Michael Yeti Cycles (CO) Pro Men Open 31:37.80 +2:02.50 28 Boulder 8:18.77 10th 5:15.84 13th 9:23.08 11th 8:40.11 13th 317:38.32  
14th 14 REECE Quinn Yeti/Fox Devo Team (CO) Pro Men Open 31:40.76 +2:05.46 17 Boulder 8:17.52 9th 5:21.88 19th 9:21.13 10th 8:40.23 14th 321:39.43  
15th 20 JOYE Cameron Santa Cruz/MRP/Leatt (CA) Pro Men Open 32:01.46 +2:26.16 19 Temecula 8:27.21 17th 5:17.01 16th 9:23.69 14th 8:53.55 19th 323:22.95  
16th 19 KURTZ Quintin Mondraker (CO) Pro Men Open 32:14.71 +2:39.41 19 Evergreen 8:29.12 19th 5:17.07 17th 9:34.41 19th 8:54.11 20th 318:51.81  
17th 12 PROSISE Adam Team Rudeboy (CO) Pro Men Open 32:15.38 +2:40.08 28 Boulder 8:28.84 18th 5:22.46 20th 9:35.55 20th 8:48.53 17th 315:17.23  
18th 35 BARTZ Riley Colorado (CO) Pro Men Open 32:24.78 +2:49.48 28 Lakewood 8:33.99 21st 5:22.97 21st 9:39.73 24th 8:48.09 16th 313:43.01  
19th 10 BINGHAM Bryn Yeti Development Team (UT) Pro Men Open 32:26.79 +2:51.49 17 SLC 8:38.38 29th 5:24.16 25th 9:33.30 17th 8:50.95 18th 321:50.15  
20th 184 SMITH Eli cannondale/ 8150 wheels (CO) U21 Men 17-20 32:28.61 +2:53.31 16 Avon 8:36.64 25th 5:17.89 18th 9:36.01 21st 8:58.07 22nd 283:26.71  
21st 209 ELLIS Shane (CO) U21 Men 17-20 32:33.59 +2:58.29 20 Durango 8:36.12 24th 5:23.89 23rd 9:37.66 23rd 8:55.92 21st 295:55.45  
22nd 50 WELLS Matt Royal Racing 7IDP RynoPower (CO) Expert Men Open 32:56.58 +3:21.28 30 Breckenridge 8:37.78 27th 5:24.09 24th 9:44.55 25th 9:10.16 28th 317:39.50  
23rd 304 Peter Hanak (CZ) Master Men 40+ 32:58.72 +3:23.42 42 Winter Park 8:38.08 28th 5:32.78 33rd 9:45.91 26th 9:01.95 24th 242:01.09  
24th 298 Rafaelo Infante Knoilly (CO) Expert Men Open 33:02.61 +3:27.31 21 Basalt 8:41.57 33rd 5:25.85 26th 9:48.95 28th 9:06.24 26th 301:24.57  
25th 24 HACKETT-KLAUBE Austin Specialized RootedMTB The Fix Dirtlabs Fox (CO) Pro Men Open 33:03.04 +3:27.74 24 Westminster 10:01.13 142nd 5:16.38 14th 9:15.40 7th 8:30.13 5th 315:29.19  
26th 89 BAILEY John High Gear Cyclery (CO) Expert Men Open 33:07.20 +3:31.90 29 Eagle 8:34.57 22nd 5:28.55 28th 9:51.79 32nd 9:12.29 30th 318:09.02  
27th 26 GONZALEZ Christian Trek bikes (CA) Pro Men Open 33:14.55 +3:39.25 23 Santa Clarita 8:36.84 26th 5:32.16 31st 9:46.44 27th 9:19.11 36th 325:18.16  
28th 33 BRISBON Daniel (CO) Pro Men Open 33:22.38 +3:47.08 33 Denver 8:55.19 50th 5:29.50 29th 9:55.21 36th 9:02.48 25th 317:02.02  
29th 201 LOCKETT Alex BPC/FEEDBACK (CO) U21 Men 17-20 33:27.23 +3:51.93 18 Castle Rock 8:39.88 31st 5:34.63 35th 9:50.37 30th 9:22.35 37th 295:21.42  
30th 289 Max Sedlak Bell/TroyLeeDesign/Crank Bros/Maxxis (CA) U21 Men 17-20 33:30.29 +3:54.99 18 Alisoviejo 8:19.05 11th 6:33.07 148th 9:36.34 22nd 9:01.83 23rd 318:33.36  
31st 55 SNOW Jakob VeloHanger/Spy/Rev Grips/Wienerschnitzel (CA) U21 Men 17-20 33:32.36 +3:57.06 15 Carlsbad 8:50.40 42nd 5:30.76 30th 9:57.05 39th 9:14.15 32nd 298:43.04  
32nd 8 SEARS Nicolas Evo/Dissent Labs/Santa Cruz (CO) Pro Men Open 33:33.78 +3:58.48 32 Englewood 8:51.69 45th 5:37.30 41st 9:53.10 33rd 9:11.69 29th 315:32.65  
33rd 7 SIGNORELLI Gerry Santa Cruz Shimano FOX Industry Nine Schwalbe Pro (CO) Pro Men Open 33:33.99 +3:58.69 34 Colorado Springs 8:51.23 43rd 5:35.38 37th 9:49.96 29th 9:17.42 34th 317:46.66  
34th 81 DAURELIO Brandon Bicycle Experience (CO) Expert Men Open 33:38.98 +4:03.68 31 Colorado Springs 8:40.50 32nd 5:35.14 36th 9:55.82 37th 9:27.52 43rd 313:26.67  
35th 215 BLACK Jacob Dsendit Racing (CA) U21 Men 17-20 33:39.83 +4:04.53 18 Atascadero 8:48.73 40th 5:32.32 32nd 9:54.90 35th 9:23.88 38th 295:23.26  
36th 34 BICKFORD Austen Mondraker USA (CO) Pro Men Open 33:40.34 +4:05.04 32 Manitou Springs 8:48.60 39th 5:37.08 39th 9:59.52 40th 9:15.14 33rd 318:13.11  
37th 160 DEL BUSTO Pedro Mojo Wheels (CO) Master Men 40+ 33:42.85 +4:07.55 41 Parker 8:42.80 34th 5:32.81 34th 10:01.24 42nd 9:26.00 40th 294:25.98  
38th 212 DOHERTY Will Guerrilla Gravity (CO) U21 Men 17-20 33:54.73 +4:19.43 17 Denver 8:51.75 46th 5:39.14 47th 9:53.22 34th 9:30.62 45th 295:30.04  
39th 199 MARIN Victor Guerrilla Gravity Fly Racing Mrp Ryno Power Vo (CO) U21 Men 17-20 33:56.62 +4:21.32 18 Colorado Springs 8:43.04 35th 5:37.22 40th 10:00.03 41st 9:36.33 51st 290:05.56  
40th 16 NICHOLSON Joe mauna racing (CO) Pro Men Open 34:07.78 +4:32.48 30 Dillon 8:48.91 41st 5:35.79 38th 10:03.47 48th 9:39.61 54th 317:38.82  
41st 23 HANSON Leon (CA) Pro Men Open 34:08.49 +4:33.19 27 Winchester 8:55.17 49th 5:38.06 44th 10:03.25 47th 9:32.01 48th 333:01.47  
42nd 53 THOMAS Matthew Singletrack Corp. (CO) Expert Men Open 34:08.92 +4:33.62 38 Littleton 8:45.56 37th 5:44.81 63rd 10:06.68 50th 9:31.87 47th 312:21.82  
43rd 30 DAVIDSON Tom Collective Racing (CO) Pro Men Open 34:12.09 +4:36.79 27 Golden 9:04.96 72nd 5:39.03 46th 10:02.15 44th 9:25.95 39th 315:50.16  
44th 181 STRINGFELLOW David Alpine Ride Shop/Santa Cruz (CA) U21 Men 17-20 34:19.26 +4:43.96 19 Julian 9:51.68 133rd 5:23.05 22nd 9:50.41 31st 9:14.12 31st 302:44.13  
45th 28 DOYLE Kyle Better Buzz (CA) Pro Men Open 34:19.58 +4:44.28 26 San Diego 9:02.24 65th 5:41.24 53rd 10:02.73 45th 9:33.37 49th 321:31.64  
46th 301 REED Jonathan teamEMS/2ndAveSports (CO) Master Men 40+ 34:28.10 +4:52.80 40 Durango 9:01.57 63rd 5:40.35 49th 10:10.29 55th 9:35.89 50th 304:05.25  
47th 157 FRECKLETON Jon Sonoran cycles (CO) Master Men 40+ 34:28.15 +4:52.85 46 Steamboat Springs 8:56.09 51st 5:42.06 57th 10:12.34 60th 9:37.66 52nd 287:56.45  
48th 185 SHAFFER Justin (CO) U21 Men 17-20 34:34.07 +4:58.77 20 Silverthorne 8:52.38 47th 5:45.86 68th 10:09.14 54th 9:46.69 60th 297:16.13  
49th 60 O'MOORE Galen Pedal Pushers Racing (CO) Expert Men Open 34:35.69 +5:00.39 26 Fort Collins 9:12.01 84th 5:44.84 64th 10:11.94 58th 9:26.90 42nd 322:15.75  
50th 103 ROSENBERRY Alex Republic Cycles (CO) Amateur Men 21-39 34:37.05 +5:01.75 23 Lakewood 8:45.27 36th 5:41.78 56th 10:08.52 53rd 10:01.48 80th 317:00.84  
51st 296 Nathan Roszczewski Bicycle Experience (CO) Expert Men Open 34:37.90 +5:02.60 32 Green Mtn Falls 8:55.03 48th 5:45.38 66th 10:10.69 56th 9:46.80 61st 312:37.14  
52nd 203 GIANNINI Calvin dsendit racing all mountain style (CA) U21 Men 17-20 34:41.09 +5:05.79 17 San Luis Obispo 9:00.76 61st 5:48.73 75th 10:20.09 75th 9:31.51 46th 296:30.66  
53rd 142 SHOEMAKER Grant Guerrilla Gravity (CO) Master Men 40+ 34:41.34 +5:06.04 44 Castle Pines 8:58.18 54th 5:51.17 81st 10:05.83 49th 9:46.16 59th 317:08.06  
54th 74 GORE BROWNE George (CA) Expert Men Open 34:42.70 +5:07.40 24 Laguna Beach 8:58.93 56th 5:41.46 54th 10:17.70 69th= 9:44.61 56th 317:43.83  
55th 188 RIVERA Gabe Knolly Bikes (CO) U21 Men 17-20 34:46.79 +5:11.49 18 Co Sprgs 8:59.27 57th 5:40.99 52nd 10:21.02 77th 9:45.51 57th 294:14.33  
56th 126 FERRANTE Ben Rocky MountainWheelWorks (CO) Expert Men Open 34:49.54 +5:14.24 32 Frisco 8:56.89 52nd 5:45.18 65th 10:18.06 71st 9:49.41 66th 319:38.86  
57th 78 DUNLAP Andrew Rebel Sports (CO) Expert Men Open 34:51.36 +5:16.06 25 Dillon 8:59.33 58th 5:42.87 59th 10:23.10 79th 9:46.06 58th 315:34.02  
58th 86 BRADSHAW Jeremiah ColoRowdies (CO) Expert Men Open 34:52.56 +5:17.26 36 Golden 9:03.33 69th 5:46.23 69th 10:24.93 82nd 9:38.07 53rd 322:26.66  
59th 51 WASHBURN Wade C3 Bike Shop Evil (CO) Expert Men Open 34:54.41 +5:19.11 39 Centennial 8:57.95 53rd 5:51.15 80th 10:17.70 69th= 9:47.61 63rd 294:36.16  
60th 87 BODINE Eric Guerrilla Gravity/ Compel/ Handup Gloves (CO) Expert Men Open 34:56.27 +5:20.97 26 Denver 9:03.56 70th 5:45.69 67th 10:16.23 65th 9:50.79 68th 318:49.68  
61st 67 LUCAS Myles Sram/Santa Cruz (CA) Expert Men Open 34:56.42 +5:21.12 24 San Luis Obispo 9:13.73 86th 5:47.64 72nd 10:14.18 63rd 9:40.87 55th 313:40.02  
62nd 79 DEMAIO Dom (CO) Expert Men Open 34:57.31 +5:22.01 33 Lakewood 9:17.08 90th 6:08.66 114th 10:01.82 43rd 9:29.75 44th 312:49.28  
63rd 84 BROWN Rob Highliners Santa Cruz Fox (UT) Expert Men Open 34:57.85 +5:22.55 26 Highland 9:01.86 64th 5:47.31 71st 10:20.55 76th 9:48.13 64th 302:46.82  
64th 76 GAUBE Josh Hideaway Park Brewery (CO) Expert Men Open 34:58.91 +5:23.61 32 Denver 8:59.61 59th 5:44.60 62nd 10:24.83 81st 9:49.87 67th 322:19.33  
65th 302 Matthew Cork Bicycle Experience (CO) Expert Men Open 35:01.98 +5:26.68 32 Colo Springs 9:10.11 80th 5:37.44 42nd 10:17.66 68th 9:56.77 74th 316:46.94  
66th 165 TIDWELL Dee Yeti Enduro MTB Training (CO) Master Men 50+ 35:04.44 +5:29.14 49 Centennial 8:39.55 30th 6:56.01 167th 10:02.75 46th 9:26.13 41st 292:55.31  
67th 75 GILLINGHAM Dustin Yeti Cycles/Redspoke Racing (CO) Expert Men Open 35:04.93 +5:29.63 36 Littleton 9:02.60 67th 5:49.33 76th 10:17.58 67th 9:55.42 71st 321:25.66  
68th 207 FIENE Cole Better Buzz Racing (CA) U21 Men 17-20 35:10.68 +5:35.38 18 Temecula 9:17.96 91st 5:47.86 74th 10:17.36 66th 9:47.50 62nd 247:17.53  
69th 72 HARRIS Chris Dirtlabs Suspension (CO) Expert Men Open 35:11.56 +5:36.26 30 Boulder 8:34.65 23rd 5:53.20 85th 10:30.60 86th 9:51.11 69th 317:39.51 0:22.00
70th 166 SMITH Todd Team TODD (CO) Master Men 50+ 35:13.03 +5:37.73 50 Breckenridge 9:55.93 136th 5:44.08 61st 10:13.96 62nd 9:19.06 35th 291:17.34  
71st 290 Travis Barrett Colorowdies (CO) Expert Men Open 35:18.73 +5:43.43 32 Denver 8:51.59 44th 5:59.54 94th 10:14.19 64th 10:13.41 88th 320:03.07  
72nd 71 JOHNSON Cody Black Hills Bicycles (SD) Expert Men Open 35:19.32 +5:44.02 25 Rapid City 9:08.39 77th 5:56.30 90th 10:19.12 73rd 9:55.51 72nd 308:44.77  
73rd 180 VIZZUSI Evan 100% ODI Fuel Clothing (NV) U21 Men 17-20 35:25.54 +5:50.24 17 Carson City 9:22.31 98th 5:39.77 48th 10:12.18 59th 10:11.28 86th 368:40.87  
74th 105 PARKER Billy (CO) Amateur Men 21-39 35:28.66 +5:53.36 35 Lakewood 9:00.95 62nd 5:56.36 91st 10:30.42 84th 10:00.93 78th 289:30.59  
75th 5 STIFFLER Kevin CoachKevinLLB (CO) Pro Men Open 35:28.78 +5:53.48 32 Boulder 9:10.95 81st 5:54.15 87th 10:19.11 72nd 10:04.57 82nd 320:32.89  
76th 41 OTT Cooper Trek/Bontrager/Shimano (CO) Pro Women Open 35:30.98 +5:55.68 4 Crested Butte 9:09.86 79th 5:49.77 78th 10:34.87 93rd 9:56.48 73rd 317:55.77  
77th 117 JENSEN Jubal Guerrilla Gravity (CO) Amateur Men 21-39 35:37.99 +6:02.69 36 Englewood 9:04.18 71st 5:52.79 84th 10:40.02 99th 10:01.00 79th 298:59.50  
78th 287 Vitaly Gubarev Bicycle Experience (CO) Expert Men Open 35:40.32 +6:05.02 29 Colo Springs 9:02.50 66th 5:42.58 58th 10:33.95 91st 10:21.29 93rd 314:10.99  
79th 295 Jackson Wiest (TX) Amateur Men 21-39 35:41.58 +6:06.28 22 Denton 9:13.75 87th 6:04.88 108th 10:22.54 78th 10:00.41 77th 313:58.55  
80th 100 SIMPERS Kevin Ruby Canyon Cycles (CO) Amateur Men 21-39 35:52.08 +6:16.78 31 Grand Junction 9:15.38 88th 5:51.87 83rd 10:48.00 104th 9:56.83 75th 315:25.94  
81st 88 BILOT Daniel (CO) Expert Men Open 35:52.98 +6:17.68 28 Golden 9:02.93 68th 5:40.49 50th 10:30.59 85th 10:38.97 102nd 321:28.76  
82nd 49 YOON Eric Compel/Knolly (CO) Expert Men Open 35:56.25 +6:20.95 26 Boulder 9:09.85 78th 5:51.44 82nd 10:30.99 88th 10:23.97 95th 324:22.40  
83rd 59 ORTON Tim RMGL Racing Bruz Beer Santa Cruz Mojo Wheels (CO) Expert Men Open 35:56.75 +6:21.45 35 Arvada 9:22.70 99th 5:54.77 88th 10:27.93 83rd 10:11.35 87th 313:59.86  
84th 37 WESTERMANN Lia Pivot Cycles / Salt Cycles / ROTOR / Vittoria (UT) Pro Women Open 35:59.67 +6:24.37 19 Salt Lake City 9:20.31 94th 5:54.10 86th 10:37.57 95th 10:07.69 84th 317:06.77  
85th 163 WOOD Dl Intense TLD Canyon Cycles Lonestar Gravity (TX) Master Men 50+ 36:02.04 +6:26.74 50 Austin 9:05.30 73rd 5:51.14 79th 10:19.95 74th 10:45.65 105th 289:43.75  
86th 62 MORFORD Carson JP Morgan Chase (CO) Expert Men Open 36:02.27 +6:26.97 24 Denver 10:23.90 161st 5:37.64 43rd 10:12.43 61st 9:48.30 65th 310:07.04  
87th 145 PERRY Justin RaceCO (CO) Master Men 40+ 36:02.60 +6:27.30 43 Denver 9:24.47 101st 6:04.65 107th 10:34.34 92nd 9:59.14 76th 299:28.72  
88th 68 LEE Andrew RMGL RACING (CO) Expert Men Open 36:03.92 +6:28.62 26 Fort Collins 9:12.62 85th 5:58.96 93rd 10:33.08 89th 10:19.26 90th 314:38.69  
89th 58 PARKS Trent Kind Bikes and Skis (CO) Expert Men Open 36:14.74 +6:39.44 39 Eagle 8:58.54 55th 5:38.85 45th 10:11.14 57th 11:26.21 128th 321:55.14  
90th 183 SNARE Jack Pedal Pushers Racing/EBO (CO) U21 Men 17-20 36:14.79 +6:39.49 20 Golden 9:20.13 92nd= 5:55.22 89th 10:33.65 90th 10:25.79 97th 294:54.50  
91st 40 STRAIT Rachel GT/Kenda/Ergon/Ryno power (CA) Pro Women Open 36:24.79 +6:49.49 29 Costa Mesa 9:21.42 96th 5:59.67 95th 10:36.28 94th 10:27.42 99th 318:56.94  
92nd 182 SPENCER Matt (CO) U21 Men 17-20 36:32.81 +6:57.51 17 Fort Collins 9:11.45 83rd 5:44.01 60th 9:56.76 38th 11:40.59 134th 296:10.01  
93rd 136 BURGIE Luke Knolly Bikes (CO) Amateur Men 21-39 36:33.36 +6:58.06 23 Colorado Springs 9:29.35 105th 6:16.56 122nd 10:45.43 101st 10:02.02 81st 303:29.48  
94th 170 FRITTS Don Don fritts Construction oakley (CO) Master Men 50+ 36:37.14 +7:01.84 50 Arvada 9:37.45 119th 6:02.26 100th 10:39.07 98th 10:18.36 89th 291:47.10  
95th 3 ULMER Naish Scott bikes Dakine Storm Cycles Park City Brewery (UT) Pro Men Open 36:42.45 +7:07.15 28 Park City 8:23.10 15th 5:16.99 15th 9:28.16 16th 13:34.20 165th 323:28.97  
96th 195 MOOSE Andrew (CO) U21 Men 17-20 36:43.50 +7:08.20 19 Fort Collins 9:20.13 92nd= 6:14.23 116th 10:49.64 105th 10:19.50 91st 298:18.02  
97th 98 SMITH Kaleb (CO) Amateur Men 21-39 36:45.04 +7:09.74 26 Frisco 9:29.75 107th 6:04.06 106th 10:49.90 106th 10:21.33 94th 294:21.48  
98th 96 STIEBEL Ryan (CO) Amateur Men 21-39 36:46.77 +7:11.47 25 Avon 9:20.85 95th 6:11.35 115th 10:50.56 107th 10:24.01 96th 318:52.89  
99th 56 SMITH Justin (CO) Expert Men Open 36:54.24 +7:18.94 21 Sedalia 9:29.80 108th 5:47.85 73rd 10:37.76 96th 10:58.83 116th 320:47.53  
100th 176 WILLIAMS Grant (CO) U21 Men 17-20 36:55.59 +7:20.29 20 Hudson 9:23.53 100th 6:00.14 98th 10:45.45 102nd 10:46.47 107th 299:45.88  
101st 6 SNYDER Adam Stans/Pivot Endurbros (MA) Pro Men Open 37:08.47 +7:33.17 33 Westminster 12:14.28 193rd 5:40.70 51st 10:06.87 51st 9:06.62 27th 320:36.12  
102nd 85 BRANCH Aaron (NE) Master Men 40+ 37:22.58 +7:47.28 41 Kearney 9:38.67 122nd 6:04.01 105th 10:57.27 113th 10:42.63 104th 387:17.88  
103rd 162 DACOSTA Ed Cycleogical (CA) Master Men 40+ 37:22.68 +7:47.38 42 San Juan Capistrano 9:33.31 112th 6:08.09 113th 11:00.93 117th 10:40.35 103rd 297:05.45  
104th 213 CORDELL Jared Wheat Ridge Cyclery (CO) U21 Men 17-20 37:23.10 +7:47.80 20 Golden 9:36.10 116th 6:22.54 136th 10:57.86 114th 10:26.60 98th 297:56.58  
105th 231 NAUGHTON Isabella Stan’s Pivot (AZ) U21 Women 17-20 37:25.60 +7:50.30 17 Flagstaff 9:27.07 103rd 6:02.75 102nd 10:51.10 108th 11:04.68 118th 333:24.05  
106th 202 HEFFERNAN Ayden Mom and Dad (CO) U21 Men 17-20 37:26.96 +7:51.66 16 Fort Collins 9:38.22 120th 6:17.26 124th 11:02.90 119th 10:28.58 100th 294:57.70  
107th 77 EASON Johnny Ktmbikesusa odigrips northland Motorsports O’Ne (AZ) Expert Men Open 37:27.72 +7:52.42 26 Sedona 9:34.30 113th 6:05.01 110th 11:43.16 143rd 10:05.25 83rd 309:53.30  
108th 141 TROUT Cole DMC (CO) Master Men 40+ 37:30.27 +7:54.97 43 Golden 9:34.80 114th 5:59.76 96th 10:59.76 116th 10:55.95 113th 324:15.99  
109th 148 MEDCALF Billy Bikeworks Abq / Elevate PHW (NM) Master Men 40+ 37:41.99 +8:06.69 46 Albuquerque 9:41.97 126th 6:18.06 125th 10:55.29 111th 10:46.67 108th 300:45.83  
110th 101 SCHWARTZ Jonathan Single track supply (CO) Amateur Men 21-39 37:44.06 +8:08.76 29 Denver 9:30.31 109th 6:04.95 109th 11:48.77 148th 10:20.03 92nd 333:46.82  
111th 52 TIMM Owen Momma Timm goodtimes (CO) Expert Men Open 37:55.81 +8:20.51 18 Ridgway 9:36.33 117th 6:39.03 152nd 10:54.03 110th 10:46.42 106th 318:08.46  
112th 109 MEHAFFEY Ryan (CO) Amateur Men 21-39 37:59.37 +8:24.07 28 Lakewood 9:29.48 106th 7:03.90 171st 10:47.78 103rd 10:38.21 101st 316:07.50  
113th 186 SCHNEIDER Sam (CO) U21 Men 17-20 38:00.77 +8:25.47 18 Conifer 9:15.69 89th 6:21.04 132nd 10:51.55 109th 11:32.49 132nd 308:49.91  
114th 65 MAYNARD Ben Go-Ride (UT) Expert Men Open 38:00.84 +8:25.54 36 Heber City 9:30.55 110th 6:06.50 111th 11:22.14 132nd 11:01.65 117th 388:22.00  
115th 192 PITTENGER Baron Bicycle Experience Colo Springs (CO) U21 Men 17-20 38:01.85 +8:26.55 17 Colorado Springs 9:38.31 121st 6:07.46 112th 10:56.20 112th 11:19.88 124th 295:17.71  
116th 210 DURYEE Justin SSB.MTB (UT) U21 Men 17-20 38:03.09 +8:27.79 17 Saratoga Springs 9:34.89 115th 6:20.85 131st 11:02.66 118th 11:04.69 119th 264:32.57  
117th 48 BINGHAM Lauren Yeti Development Team (UT) Pro Women Open 38:08.67 +8:33.37 15 Sandy 9:56.42 138th 6:18.07 126th 10:59.34 115th 10:54.84 112th 317:53.84  
118th 45 GARDNER Becky Kona Bikes (CO) Pro Women Open 38:09.42 +8:34.12 29 Nathrop 9:46.92 130th 6:15.56 120th 11:09.36 122nd 10:57.58 114th 318:25.75  
119th 179 WELLS Miles Troy Lee Designs/CaneCreek/Deity (CO) U21 Men 17-20 38:17.74 +8:42.44 17 Boulder 9:06.75 75th 7:47.56 191st 10:30.76 87th 9:52.67 70th 298:21.55 1:00.00
120th 133 CUTSHALL Ryan OPBG (AZ) Amateur Men 21-39 38:19.90 +8:44.60 33 Tucson 9:42.81 128th 6:23.25 137th 11:05.97 121st 11:07.87 121st 315:07.17  
121st 205 FRECKLETON Dane Sonoran cycles (CO) U21 Men 17-20 38:21.77 +8:46.47 17 Steamboat Springs 9:56.21 137th 6:21.21 134th 11:13.94 126th 10:50.41 109th 294:19.41  
122nd 38 VERHAAREN Arielle (VA) Pro Women Open 38:29.52 +8:54.22 32 Williamsburg 10:04.76 145th 6:28.52 145th 11:04.19 120th 10:52.05 110th 318:19.86  
123rd 92 WALECKI Alec Upslope Brewery (CO) Amateur Men 21-39 38:30.21 +8:54.91 25 Denver 9:37.31 118th 6:28.24 144th 11:26.22 134th 10:58.44 115th 302:28.03  
124th 294 Nathan Steadman (CO) Amateur Men 21-39 38:34.72 +8:59.42 33 Littleton 9:39.85 124th 6:17.13 123rd 11:11.65 123rd 11:26.09 127th 321:55.52  
125th 90 WOODS Ben (CO) Amateur Men 21-39 38:38.79 +9:03.49 28 Boulder 9:31.72 111th 6:02.50 101st 10:40.73 100th 12:23.84 152nd 315:19.49  
126th 108 MURPHY Roger (CO) Amateur Men 21-39 38:39.58 +9:04.28 35 Lafayette 10:02.84 144th 6:19.51 129th 11:22.96 133rd 10:54.27 111th 315:23.14  
127th 43 LINN Kera (IA) Pro Women Open 38:52.03 +9:16.73 25 Davenport 9:56.91 139th 6:29.32 146th 11:17.64 129th 11:08.16 122nd 317:07.03  
128th 198 MAY Keegan (CO) U21 Men 17-20 39:04.58 +9:29.28 17 Littleton 9:42.03 127th 6:21.11 133rd 11:13.35 125th 11:48.09 139th 261:42.71  
129th 39 SULLIVAN Caitlin Bicycle Experience (CO) Pro Women Open 39:08.20 +9:32.90 24 Colorado Springs 10:17.25 156th 6:15.55 119th 11:12.29 124th 11:23.11 125th 317:20.99  
130th 138 BREWER Samuel (UT) Amateur Men 21-39 39:20.40 +9:45.10 25 Draper 10:20.74 159th 6:24.20 139th 11:28.29 135th 11:07.17 120th 303:05.51  
131st 177 WICKBERG Paul University of Wyoming (CO) U21 Men 17-20 39:23.87 +9:48.57 20 Colorado Springs 10:08.11 149th 6:14.60 117th 11:31.26 136th 11:29.90 131st 297:58.43  
132nd 107 NOLTING Louis (CO) Amateur Men 21-39 39:41.82 +10:06.52 35 Colorado Springs 10:00.52 141st 6:20.74 130th 11:37.56 138th 11:43.00 135th 316:11.91  
133rd 63 MOORE Parker Colorowdies (CO) Expert Men Open 39:42.11 +10:06.81 34 Denver 9:38.72 123rd 6:18.68 128th 11:37.92 139th 12:06.79 144th 317:00.52  
134th 159 DEMALINE Andy The Cove Bike Shop (CO) Master Men 40+ 39:47.51 +10:12.21 41 Dillon 10:01.14 143rd 6:25.36 141st 11:34.15 137th 11:46.86 137th 330:15.96  
135th 69 LANE Clifford Guerrilla Gravity / We Are One (WY) Expert Men Open 39:48.51 +10:13.21 32 Alpine 9:27.69 104th 6:18.28 127th 11:59.57 155th 12:02.97 142nd 310:57.64  
136th 300 BACA Antonio Heart and soul (NM) Amateur Men 21-39 39:52.78 +10:17.48 35 Albuquerque 9:53.08 134th 6:30.87 147th 11:19.59 130th 12:09.24 146th 321:38.09  
137th 225 TINSTMAN Amber Intense Cycles (AZ) Master Women 40+ 40:04.31 +10:29.01 46 Flagstaff 10:08.70 150th 6:24.80 140th 11:17.45 128th 12:13.36 150th 338:04.66  
138th 230 SMITH Jazlyn Team TODD (CO) U21 Women 17-20 40:05.76 +10:30.46 17 Breckenridge 10:17.00 154th 6:40.27 154th 11:38.99 141st 11:29.50 130th 332:28.55  
139th 208 ESSARY Kevin Colorado (CO) U21 Men 17-20 40:12.66 +10:37.36 17 Breckenridge 9:11.20 82nd 6:00.02 97th 10:23.30 80th 14:38.14 170th 302:07.16  
140th 91 WOLVIN Chris (CO) Amateur Men 21-39 40:14.45 +10:39.15 36 Denver 9:49.28 131st 7:34.71 185th 11:22.07 131st 11:28.39 129th 314:56.82  
141st 46 DITTMER Ariana Colorowdies (CO) Pro Women Open 40:16.54 +10:41.24 24 Golden 10:10.27 152nd 6:33.33 149th 11:55.61 153rd 11:37.33 133rd 320:36.60  
142nd 118 JENSEN Philip Emu Ropers (CO) Amateur Men 21-39 40:33.56 +10:58.26 29 Fort Collins 10:07.32 148th 6:33.79 151st 11:52.20 151st 12:00.25 141st 309:59.38  
143rd 175 ALPER David GS Boulder / Vasu Skin Solutions / Morgan Stanley (CO) Master Men 50+ 40:33.78 +10:58.48 50 Boulder 10:06.77 147th 6:24.04 138th 11:52.07 150th 12:10.90 148th 299:57.58  
144th 228 SOTO Ariana (CO) U21 Women 17-20 40:38.63 +11:03.33 15 Nederland 10:24.85 162nd 6:50.90 165th 11:38.92 140th 11:43.96 136th 312:11.31  
145th 226 OLSEN Julie Vida MTB/Summit Endurance Academy (CO) Master Women 40+ 40:46.34 +11:11.04 48 Keystone 10:17.32 157th 6:46.63 159th 11:46.01 146th 11:56.38 140th 337:45.78  
146th 292 Dillon Nafziger (CO) Expert Men Open 40:50.55 +11:15.25 20 Ridgeway 10:18.73 158th 6:33.45 150th 11:51.87 149th 12:06.50 143rd 319:29.79  
147th 229 SMITH Sarah high gear cyclery (CO) U21 Women 17-20 40:56.94 +11:21.64 18 Avon 10:41.37 171st 6:47.96 161st 11:40.00 142nd 11:47.61 138th 334:16.53  
148th 36 WHITLEY Catherine (BC) Pro Women Open 41:04.32 +11:29.02 34 Whistler 10:05.39 146th 6:43.18 157th 11:44.07 144th 12:31.68 153rd 321:28.19  
149th 47 CROWELL Kira Salt Cycles (UT) Pro Women Open 41:15.19 +11:39.89 19 Riverton 10:38.71 168th 7:01.74 169th 12:09.36 158th 11:25.38 126th 341:55.68  
150th 168 PRICE Adam Turin (CO) Master Men 50+ 41:49.99 +12:14.69 52 Denver 10:17.17 155th 6:40.98 155th 12:09.31 157th 12:42.53 155th 300:40.84  
151st 193 PALUCK Blake (CO) U21 Men 17-20 41:52.52 +12:17.22 16 Evergreen 10:37.56 167th 6:47.60 160th 12:14.24 160th 12:13.12 149th 294:11.47  
152nd 143 REYNOLDS Dave RMGL (CO) Master Men 40+ 41:53.06 +12:17.76 40 Lakewood 10:21.66 160th 7:01.00 168th 11:53.24 152nd 12:37.16 154th 304:37.82  
153rd 217 SILBERNAGEL Kara (CO) Amateur Women 21-39 42:17.64 +12:42.34 34 Carbondale 10:13.43 153rd 6:50.70 164th 12:18.51 161st 12:55.00 157th 357:24.68  
154th 123 GRONOWSKI Tyler C3 Bike Shop Golden (CO) Amateur Men 21-39 42:21.65 +12:46.35 35 Littleton 9:08.00 76th 6:02.15 99th 17:02.17 191st 10:09.33 85th 328:41.34  
155th 124 GREER William Emu Ropers (CO) Amateur Men 21-39 42:25.62 +12:50.32 34 Denver 10:38.80 169th 7:40.60 190th 11:56.33 154th 12:09.89 147th 310:09.18  
156th 119 HUNLEY Jason (CO) Amateur Men 21-39 42:33.85 +12:58.55 20 Silverthorne 10:31.35 165th 6:50.50 163rd 13:03.18 174th 12:08.82 145th 307:38.54  
157th 291 Paul Scruggs STFS (CO) Amateur Men 21-39 43:05.90 +13:30.60 28 Lakewood 10:46.19 174th 7:05.38 172nd 12:26.20 163rd 12:48.13 156th 310:46.62  
158th 137 BURDWOOD Cody (CO) Amateur Men 21-39 43:19.04 +13:43.74 27 Denver 10:37.18 166th 6:53.14 166th 12:21.95 162nd 13:26.77 164th 318:56.43  
159th 116 JEWELL David (CO) Amateur Men 21-39 43:45.04 +14:09.74 34 Nederland 10:42.56 172nd 7:03.41 170th 12:35.64 167th 13:23.43 162nd 315:51.72  
160th 150 LEMOND Eric   Master Men 40+ 44:08.95 +14:33.65 45 Taringa 11:22.88 184th 7:28.10 182nd 12:13.90 159th 13:04.07 159th 309:22.51  
161st 222 CERISE Megan (CO) Amateur Women 21-39 44:33.26 +14:57.96 32 Carbondale 10:49.92 176th 7:15.88 177th 13:02.13 173rd 13:25.33 163rd 294:58.27  
162nd 221 GIEDD Darien (CO) Amateur Women 21-39 44:39.64 +15:04.34 29 Breckenridge 11:34.93 188th 7:08.40 174th 12:40.21 169th 13:16.10 161st 293:45.98  
163rd 122 GUTIERREZ Rodrigo Bicla Amateur Men 21-39 44:39.86 +15:04.56 34 Puebla 10:45.87 173rd 7:50.93 193rd 12:48.09 170th 13:14.97 160th 313:13.44  
164th 220 GONZALES Melissa Pioneer Sports (CO) Amateur Women 21-39 45:17.48 +15:42.18 30 Copper Mountain 13:06.27 201st 7:23.12 179th 12:34.01 166th 12:14.08 151st 295:03.61  
165th 245 LEMOND Isabella Sponsored by Dad (CA) U21 Women 17-20 45:36.17 +16:00.87 14 Taringa 11:15.30 180th 7:23.18 180th 13:01.79 172nd 13:55.90 167th 337:55.53  
166th 113 KERR Preston BDP (CO) Amateur Men 21-39 46:19.57 +16:44.27 33 Denver 11:06.24 178th 7:48.55 192nd 13:40.23 177th 13:44.55 166th 321:43.20  
167th 227 CROWELL Tracy WMBA (CO) Master Women 40+ 46:37.45 +17:02.15 44 Colorado Springs 11:15.75 181st 7:36.29 186th 13:26.21 176th 14:19.20 168th 289:55.19  
168th 232 MCDONOUGH Meghan Knolly Bikes (CO) U21 Women 17-20 46:48.38 +17:13.08 17 Golden 12:58.95 199th 7:38.80 188th 13:10.39 175th 13:00.24 158th 341:58.97  
169th 93 VERHAAREN Michael (VA) Amateur Men 21-39 47:04.20 +17:28.90 34 Williamsburg 11:22.17 183rd 8:07.91 197th 13:01.73 171st 14:32.39 169th 316:57.80  
170th 156 GROVES Chris Colorowdies (CO) Master Men 40+ 48:32.95 +18:57.65 40 Pine 11:38.78 189th 7:37.32 187th 14:27.26 180th 14:49.59 171st 333:18.84  
171st 174 CAPLINGER Chris Bike Klub (MO) Master Men 50+ 48:45.52 +19:10.22 50 St. Charles 11:39.20 190th 7:15.82 176th 14:41.54 181st 15:08.96 173rd 278:37.47  
172nd 223 BAUGH Kim Bicycle Experience (CO) Amateur Women 21-39 49:40.26 +20:04.96 38 Colorado Springs 12:18.94 195th 8:01.11 196th 14:25.20 179th 14:55.01 172nd 349:44.20  
173rd 219 HEINZ Erin (AZ) Amateur Women 21-39 49:46.76 +20:11.46 30 Tucson 12:02.25 192nd 7:40.40 189th 14:16.30 178th 15:47.81 175th 296:47.07  
174th 130 EFFLING Ross (SD) Amateur Men 21-39 51:53.06 +22:17.76 28 Pierre 12:17.90 194th 7:34.40 184th 16:16.11 187th 15:44.65 174th 321:43.79  
175th 233 KNIGHT Emily Juliana Bicycles Crested Butte Devo (CO) U21 Women 17-20 53:55.88 +24:20.58 17 Crested Butte 12:19.68 196th 9:27.79 201st 14:55.33 182nd 17:13.08 176th 321:41.97  
176th 146 OLSON Erik (CO) Master Men 40+ 56:54.39 +27:19.09 46 Castle Rock 12:59.60 200th 8:14.78 198th 15:12.30 183rd 20:27.71 177th 321:18.38  
  112 LICHTLE Eduardo   Amateur Men 21-39 DNF   33 Puebla 26:31.12 204th     11:46.56 147th 11:19.66 123rd 326:20.00  
  211 DUBILIER Tate (CO) U21 Men 17-20 DNF   18 Aspen 8:46.90 38th 5:46.78 70th 10:08.35 52nd        
  134 CHEDSEY Craig (TX) Amateur Men 21-39 DNF   38 Austin 9:41.44 125th 6:16.52 121st 10:38.46 97th        
  54 TETER Arin Knolly/ Pro Cycling (CO) Expert Men Open DNF   36 Colorado Springs 9:21.69 97th 6:02.95 103rd 11:15.30 127th        
  200 LOONEY Zack (CO) U21 Men 17-20 DNF   17 Highlands Ranch 10:53.30 177th 6:45.77 158th 11:44.37 145th        
  197 MIELKE Zeb (CO) U21 Men 17-20 DNF   18 Fort Collins 10:27.73 164th 7:25.28 181st 12:05.83 156th        
  140 WEYHMILLER Todd (CO) Master Men 40+ DNF   45 Littleton 11:11.90 179th 7:21.75 178th 12:29.78 164th        
  102 SCHUETTER Zachary (CO) Amateur Men 21-39 DNF   24 Golden 10:40.30 170th 6:49.24 162nd 12:32.83 165th        
  172 COOK Michael David Basalt Bike & Ski/The Next Level Sports Performanc (CO) Master Men 50+ DNF   53 Aspen 11:23.32 185th 7:08.27 173rd 12:36.95 168th        
  196 MOORE Ethan (CO) U21 Men 17-20 DNF   16 Aurora 12:38.26 197th 8:25.82 199th 15:12.37 184th        
  152 KASPER Jason (CO) Master Men 40+ DNF   47 Castle Rock 12:44.51 198th 8:37.06 200th 15:39.22 185th        
  297 Kari Gates (CO) Master Women 40+ DNF   40 Staples 11:33.00 187th 7:55.00 195th 15:55.66 186th        
  147 OLSON Donny Knolly Bikes (AZ) Master Men 40+ DNF   46 Glendale 10:26.15 163rd 6:39.55 153rd 16:19.95 188th        
  155 GUTIERREZ Fede Jr Ruy Master Men 40+ DNF   45 Heroica Puebla De Zaragoza 13:56.81 203rd 10:48.78 202nd 16:22.42 189th        
  189 REMIAS Finn SEA/Carvers (CO) U21 Men 17-20 DNF   16 Breckenridge 10:00.00 140th 6:25.84 142nd 16:47.04 190th        
  128 FAULK Loren Team EMS (CO) Amateur Men 21-39 DNF   32 Colorado Springs 9:25.09 102nd 6:03.87 104th 17:55.98 192nd        
  27 GAYTON Shane Santa Cruz Bicycles / Oneup (BC) Pro Men Open DNF   35 Whistler 8:30.90 20th 5:26.62 27th 24:19.14 193rd        
  9 SCHEIDERICH Jordan Racer Concepts (MO) Pro Men Open DNF   28 Kansas City 13:13.51 202nd 5:41.76 55th            
  131 DENT Zachary (CO) Amateur Men 21-39 DNF   25 Eagle Vail 9:00.74 60th 5:49.69 77th            
  288 Clare Hamilton Julianna (CO) Pro Women Open DNF   21 Boulder 9:05.93 74th 5:57.77 92nd            
  4 TOWNE Ryan (CO) Expert Men Open DNF   31 Golden 9:55.05 135th 6:15.52 118th            
  64 MOE Brad (KS) Expert Men Open DNF   32 Paola 9:45.50 129th 6:22.47 135th            
  132 DAY John (CO) Amateur Men 21-39 DNF   35 Berthoud 9:49.94 132nd 6:26.56 143rd            
  106 NORDSTROM Peter (CO) Amateur Men 21-39 DNF   28 Littleton 10:09.46 151st 6:41.44 156th            
  82 CLOUGHLEY Michael (KS) Expert Men Open DNF   41 Merriam 10:48.02 175th 7:13.16 175th            
  97 STEED Michael Bikes For the Likes of US/ Urban Dirty Krewe (KS) Amateur Men 21-39 DNF   36 Kansas City 11:29.19 186th 7:34.39 183rd            
  114 KERN Joshua (CO) Amateur Men 21-39 DNF   25 Glendale 11:18.66 182nd 7:53.27 194th            
  127 FEILER Zachary (CO) Amateur Men 21-39 DNF   33 Littleton 11:55.13 191st                

Short Enduro

Overall

Pos No. Name Team/Country Class Time Behind Age Hometown Stage 1 Stage 2 Stage 3 Journey Time
1st 258 EAST Jesse Deity Fox Maxxis Bicycle Outfitters Big Bs Pi (CO) Youth Groms 10-16 24:33.61   15 Ridgway 8:55.93 1st 5:39.76 1st 9:57.92 1st 242:50.19
2nd 242 OTTE Nikolas Sensus Grips/ The Gravity Cartel (CO) Youth Groms 10-16 24:52.21 +0:18.60 16 Longmont 8:58.19 3rd 5:44.65 3rd 10:09.37 2nd 244:28.07
3rd 263 ALLEN Aeddon Ponderosa enduro team (AZ) Youth Groms 10-16 24:56.78 +0:23.17 16 Flagtaff 9:00.91 5th 5:42.32 2nd 10:13.55 3rd 244:35.37
4th 249 KRUZEL Jesse SMBA (CO) Youth Groms 10-16 25:10.13 +0:36.52 15 Boulder 8:57.63 2nd 5:53.49 5th 10:19.01 4th 238:40.87
5th 260 CHRISTIAN Forrest (CO) Youth Groms 10-16 25:29.76 +0:56.15 15 Steamboat Springs 9:04.89 6th 5:51.88 4th 10:32.99 5th 237:54.39
6th 261 BOARDMAN Izak SMBA (CO) Youth Groms 10-16 25:47.24 +1:13.63 15 Boulder 9:08.92 7th 6:00.93 7th 10:37.39 6th 238:28.76
7th 259 DONNAWAY Simon Durango DEVO (CO) Youth Groms 10-16 25:47.76 +1:14.15 16 Durango 9:00.20 4th 5:57.48 6th 10:50.08 10th 243:11.19
8th 240 PICKNER Michael SMBA (CO) Youth Groms 10-16 26:24.52 +1:50.91 15 Boulder 9:30.07 9th 6:05.41 10th 10:49.04 8th 245:10.22
9th 238 SALEK Ryan SMBA (CO) Youth Groms 10-16 26:27.39 +1:53.78 16 Arvada 9:28.51 8th 6:08.99 12th 10:49.89 9th 243:11.36
10th 251 KAHILA Jonas (CO) Youth Groms 10-16 26:44.80 +2:11.19 15 Golden 9:38.30 10th 6:07.09 11th 10:59.41 11th 242:21.06
11th 250 KING Drake GoPro Royal Racing (CO) Youth Groms 10-16 27:07.26 +2:33.65 15 Ridgway 9:50.05 14th 6:05.06 9th 11:12.15 13th 243:34.32
12th 253 HEFLIN Bodie C3 Bike Shop (CO) Youth Groms 10-16 27:17.66 +2:44.05 13 Frisco 9:48.78 13th 6:24.43 13th 11:04.45 12th 241:55.89
13th 248 LEAVITT Luke (CO) Youth Groms 10-16 27:50.94 +3:17.33 14 Boulder 9:39.48 11th 6:03.48 8th 12:07.98 18th 246:59.73
14th 234 WALKER Mason SMBA (CO) Youth Groms 10-16 27:53.68 +3:20.07 15 Boulder 9:42.48 12th 6:37.69 15th 11:33.51 14th 243:58.98
15th 244 MORAN Jackson (CO) Youth Groms 10-16 29:07.04 +4:33.43 15 Evergreen 10:18.57 17th 6:44.65 18th 12:03.82 17th 241:55.33
16th 247 LEAVITT Eli (CO) Youth Groms 10-16 29:22.86 +4:49.25 12 Boulder 10:37.21 20th 6:45.37 19th 12:00.28 15th 246:52.09
17th 236 SCOTT Kai Colorado (CO) Youth Groms 10-16 29:36.18 +5:02.57 14 Steamboat Springs 10:40.67 21st 6:39.77 17th 12:15.74 19th 241:07.04
18th 252 HEMMING Blake (CO) Youth Groms 10-16 29:36.84 +5:03.23 10 Westminster 10:20.26 18th 7:15.22 20th 12:01.36 16th 243:21.18
19th 254 GLENN Dalton (CO) Youth Groms 10-16 30:04.32 +5:30.71 16 Pine 10:15.00 16th 6:38.81 16th 13:10.51 22nd 251:32.96
20th 256 FRIEDMAN Charles none (CO) Youth Groms 10-16 31:10.92 +6:37.31 16 Denver 10:35.71 19th 7:31.45 22nd 13:03.76 21st 253:25.19
21st 237 SCHNEIDER Jay Highlands Ranch Junior Cycling (CO) Youth Groms 10-16 32:47.78 +8:14.17 15 Conifer 12:50.84 23rd 7:26.61 21st 12:30.33 20th 244:19.64
22nd 246 LEFKOFF Jonah (CO) Youth Groms 10-16 34:57.63 +10:24.02 15 Boulder 13:10.71 24th 7:42.20 23rd 14:04.72 23rd 252:25.76
23rd 255 GARCIA Ryan (NM) Youth Groms 10-16 35:12.75 +10:39.14 16 Los Alamos 11:53.76 22nd 8:14.07 25th 15:04.92 24th 256:26.51
24th 257 FRECKLETON Rune Sonoran cycle (CO) Youth Groms 10-16 39:10.09 +14:36.48 13 Steamboat Springs 13:38.88 25th 9:33.15 26th 15:58.06 25th 255:50.20
25th 235 VOGEL Max Dirtlabs (CO) Youth Groms 10-16 46:54.46 +22:20.85 14 Boulder 29:44.45 27th 6:32.11 14th 10:37.90 7th 244:29.56
  241 PETERSEN Seth (CO) Youth Groms 10-16 DNF   15 Denver             43:25.78
  262 BAKER Garrett Mauana racing (CO) Youth Groms 10-16 DNF   15 Frisco 9:56.00 15th 8:13.80 24th      
  303 Sajan Sundaram (CO) Youth Groms 10-16 DNF   14 Englewood 27:22.61 26th 35:28.73 27th      
  239 RAPINZ Henry SMBA (CO) Youth Groms 10-16 DNF   12 Boulder 32:38.86 28th          
Series Results