Results for BME 2018 2 - Crested Butte - 23-Jun-2018

Results for BME 2018 2 - Crested Butte - 23-Jun-2018

...return to index

Class Results

Amateur Men 21-39

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs Bonuses
1st 97 ROSS Kevin Pedal Pushers Racing (CO) 47:53.47   Golden 26 11:09.83 4th 17:28.40 2nd 10:08.58 1st 9:06.66 1st  
2nd 95 RYBURN Clancy N/A (CO) 47:58.30 +0:04.83 Morrison 27 11:05.60 2nd 17:17.82 1st 10:14.02 2nd 9:20.86 2nd  
3rd 133 BURNS Andy (CO) 48:23.44 +0:29.97 Nederland 35 11:01.18 1st 17:40.78 3rd 10:29.99 4th 9:26.49 3rd -0:15.00
4th 92 SIMPERS Kevin Ruby Canyon Cycles (CO) 49:07.78 +1:14.31 Grand Junction 31 11:18.05 5th 17:56.98 4th 10:25.50 3rd 9:27.25 4th  
5th 108 MEHAFFEY Ryan (CO) 50:37.71 +2:44.24 Lakewood 28 11:09.55 3rd 19:00.42 12th 10:34.42 5th 9:53.32 7th  
6th 130 CHANEY Allen RMGL / Knolly Grassroots (CO) 50:38.31 +2:44.84 Golden 29 12:03.46 10th 18:01.85 5th 10:43.76 7th 9:49.24 6th  
7th 104 NAGLE Bryan (CO) 51:46.94 +3:53.47 Eagle 32 11:26.20 6th 18:29.59 6th 11:41.49 28th 10:09.66 8th  
8th 124 GRONOWSKI Tyler C3 Bike Shop Golden (CO) 52:32.33 +4:38.86 Littleton 35 12:02.46 9th 18:40.98 7th 11:08.00 15th 10:40.89 19th  
9th 87 WALECKI Alec Upslope Brewery (CO) 52:32.70 +4:39.23 Denver 25 12:06.68 11th 18:41.70 9th 11:12.43 18th 10:31.89 16th  
10th 103 NORRIS Jason RMGL Racing (CO) 52:36.17 +4:42.70 Evergreen 35 12:19.54 13th 19:12.80 15th 11:07.10 14th 10:11.73 9th -0:15.00
11th 113 LIVINGSTON Skip (CO) 52:44.21 +4:50.74 Crested Butte 36 12:27.93 15th 19:01.25 13th 10:58.36 10th 10:16.67 11th  
12th 132 BUSH Tom (CO) 52:51.26 +4:57.79 Denver 27 12:10.16 12th 19:24.10 16th 11:01.81 11th 10:15.19 10th  
13th 102 POKORSKI Stephen (CO) 52:55.51 +5:02.04 Boulder 26 12:37.11 20th 18:48.25 10th 10:47.59 9th 10:42.56 21st  
14th 98 ROMERO Zach (NV) 53:08.82 +5:15.35 Blue Diamond 33 12:32.30 17th 19:33.70 18th 10:45.57 8th 10:17.25 13th  
15th 93 SELDEN Michael (CO) 53:15.66 +5:22.19 Westcliffe 22 12:35.95 19th 18:41.41 8th 11:16.29 20th 10:42.01 20th  
16th 112 LUDDY Benjamin (CA) 53:49.95 +5:56.48 San Pedro 38 12:28.38 16th 19:09.22 14th 11:47.06 31st 10:25.29 15th  
17th 137 BANNON-SCHNEEBECK James (NM) 54:16.30 +6:22.83 Albuquerque 23 12:41.07 21st 19:55.34 20th 11:06.17 13th 10:33.72 17th  
18th 86 WILSON Ian (CO) 54:59.56 +7:06.09 Boulder 27 11:58.55 8th 20:13.34 23rd 11:41.22 27th 11:06.45 27th  
19th 90 SMITH Nate Colorowdies (CO) 55:28.18 +7:34.71 Telluride 34 13:07.54 30th 20:37.54 30th 11:19.50 22nd 10:23.60 14th  
20th 96 ROWBOTHAM Brian Pedal Pushers Racing (CO) 55:29.98 +7:36.51 Golden 33 12:32.33 18th 20:29.76 27th 11:26.33 24th 11:01.56 26th  
21st 94 SAVAGE Nathan (CO) 55:31.33 +7:37.86 Denver 34 12:22.34 14th 20:31.69 29th 11:17.58 21st 11:19.72 29th  
22nd 120 INGERSON Jonathan Golden Bike Shop (CO) 55:41.86 +7:48.39 Denver 36 13:03.09 27th 20:26.96 26th 11:26.78 25th 10:45.03 22nd  
23rd 114 LAU Josh (CO) 55:46.54 +7:53.07 Monument 29 13:17.57 32nd 20:04.94 21st 11:25.38 23rd 10:58.65 25th  
24th 107 MILLER Isaac Knolly Bikes (CO) 56:16.71 +8:23.24 Colorado Springs 30 12:57.21 24th 20:25.14 25th 11:45.94 30th 11:08.42 28th  
25th 106 MOORE Nathan (CO) 56:33.48 +8:40.01 EDGEWATER 26 12:43.67 22nd 20:23.03 24th 11:12.42 17th 12:14.36 33rd  
26th 111 MACGREGOR Cade RMGL (CO) 56:56.45 +9:02.98 Lakewood 33 13:01.13 25th 20:31.62 28th 11:59.27 32nd 11:24.43 30th  
27th 88 THOELE Matthew (CO) 57:11.11 +9:17.64 Arvada 38 13:04.59 28th 21:36.43 34th 11:32.46 26th 10:57.63 24th  
28th 119 JENSEN Philip Emu Ropers (CO) 58:25.35 +10:31.88 Fort Collins 29 13:05.60 29th 21:33.97 33rd 12:00.18 33rd 11:45.60 32nd  
29th 125 GREER William Emu Ropers (CO) 58:44.38 +10:50.91 Denver 34 13:56.38 36th 21:15.57 32nd 12:07.49 34th 11:24.94 31st  
30th 121 HUNLEY Jason (CO) 58:54.45 +11:00.98 Silverthorne 20 13:42.92 34th 21:11.63 31st 11:42.64 29th 12:17.26 34th  
31st 105 MURPHY Roger (CO) 59:36.08 +11:42.61 Lafayette 35 15:08.30 38th 22:33.25 37th 11:15.35 19th 10:39.18 18th  
32nd 116 KREBS Matthew (NM) 63:38.90 +15:45.43 Santa Fe 34 14:58.01 37th 22:17.43 36th 13:01.32 35th 13:22.14 37th  
33rd 109 MARSHALL Ryan (CO) 64:59.06 +17:05.59 Boulder 28 15:21.18 39th 23:18.37 38th 14:00.91 38th 12:18.60 35th  
34th 135 BLAIR Zachary (IL) 66:34.46 +18:40.99 port byron 32 15:21.25 40th 24:37.15 40th 13:23.17 36th 13:12.89 36th  
35th 99 RESTO Confesor Double Shot Cyclery (CO) 68:38.24 +20:44.77 Gunnison 27 16:59.46 43rd 23:59.76 39th 13:54.56 37th 13:44.46 38th  
36th 115 LARIMER Eric Republic Cycles - Boulder (CO) 70:07.96 +22:14.49 Golden 36 15:59.02 41st 25:42.70 41st 14:28.00 39th 13:58.24 39th  
37th 128 EUSTAQUIO Marc RMGL Racing (CO) 76:34.47 +28:41.00 Denver 38 18:24.22 44th 28:16.12 43rd 14:48.85 40th 15:05.28 40th  
38th 117 KOTULAK Clayton NA (CO) 115:01.77 +67:08.30 Golden 30 13:44.54 35th 80:47.21 44th 10:43.28 6th 9:46.74 5th  
  134 BURGIE Luke Knolly Bikes (CO) DNF   Colorado Springs 23 18:42.55 45th     11:05.29 12th 10:48.29 23rd  
  126 GLASS Stephen (CO) DNF   New Castle 29 75:25.49 48th     11:10.12 16th 10:16.75 12th  
  73 GREGORY Lennon (AZ) DNF   Phoenix 27 11:55.88 7th 18:54.28 11th          
  89 SPEIRS Christopher (CA) DNF   Mojave 37 13:11.25 31st 19:28.28 17th          
  129 DAY John Emu Ropers (CO) DNF   Berthoud 35 12:48.18 23rd 19:51.64 19th          
  110 MAHAR Brian (CO) DNF   lafayette 21 13:02.36 26th 20:05.52 22nd          
  136 BINARI Joseph Bicycle Sports Shop (TX) DNF   Austin 26 13:23.19 33rd 22:09.82 35th          
  101 REEVES Wesley Paw Patrol (CO) DNF   Colorado springs 28 16:18.33 42nd 27:01.96 42nd          
  122 HASAN Sam (CO) DNF   Louisville 38 26:02.58 46th              
  131 CARR Kyle TeamEMS (CA) DNF   Rocklin 21 38:29.21 47th              

Amateur Women 21-39

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs Bonuses
1st 208 SULLIVAN Caitlin Bicycle experience (CO) 56:04.94   Colorado Springs 24 13:12.76 2nd 20:30.46 1st 11:34.00 1st 10:47.72 1st  
2nd 211 KELLEY Kiya Golden Bike Shop (CO) 57:36.03 +1:31.09 Golden 36 12:50.64 1st 20:37.70 2nd 12:07.25 3rd 12:00.44 4th  
3rd 217 BAUGH Kim Team Katie (CO) 58:55.38 +2:50.44 Colorado Springs 38 13:31.51 3rd 20:59.91 3rd 12:08.93 4th 12:15.03 6th  
4th 216 BROOKS Leah (CO) 59:15.81 +3:10.87 Boulder 38 14:33.84 8th 21:37.26 5th 11:45.53 2nd 11:19.18 2nd  
5th 215 CROSS Liz (CO) 60:12.99 +4:08.05 Boulder 33 14:27.21 7th 21:05.97 4th 12:37.86 6th 12:01.95 5th  
6th 213 INGERSON Natalie Golden Bike Shop (CO) 60:54.84 +4:49.90 Denver 31 14:11.50 5th 22:35.33 6th 12:12.39 5th 11:55.62 3rd  
7th 214 GONZALES Melissa Pioneer Sports 66:50.02 +10:45.08 Copper Mountain 30 20:01.17 9th 26:32.66 7th 13:31.96 8th 13:44.23 8th -7:00.00
8th 212 JORDAN Jordann RMGL Racing (CO) 70:19.44 +14:14.50 Arvada 31 14:21.40 6th 30:34.82 8th 12:54.52 7th 12:28.70 7th  
  210 MEYER Stephanie (UT) DNF   Park City 26 13:48.92 4th              

Expert Men Open

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs
1st 46 TAGG Dakoda C3 bike shop (CO) 45:12.62   Gunnison 26 10:15.53 1st 16:11.00 2nd 9:47.53 1st 8:58.56 3rd
2nd 51 ROSS Evan (CO) 45:24.57 +0:11.95 Crested Butte 33 10:25.88 3rd 16:22.91 4th 9:53.40 3rd 8:42.38 1st
3rd 75 GAUBE Josh (CO) 45:36.77 +0:24.15 denver 32 10:17.63 2nd 15:55.07 1st 10:25.44 15th 8:58.63 4th
4th 64 MAJOR Victor (CO) 46:39.93 +1:27.31 Apsen 26 10:42.60 6th 17:01.86 9th 10:03.00 5th 8:52.47 2nd
5th 83 BAILEY John High Gear Cyclery (CO) 46:43.20 +1:30.58 Eagle 29 10:40.20 5th 16:44.83 6th 9:57.69 4th 9:20.48 11th
6th 81 BODINE Eric Guerrilla Gravity/ Compel/ Handup Gloves (CO) 47:10.55 +1:57.93 Denver 26 10:56.94 9th 16:57.24 8th 10:10.32 8th 9:06.05 8th
7th 181 STAVROWSKY Lewis Janker Racing (NM) 47:10.63 +1:58.01 Santa Fe 18 10:33.48 4th 17:19.67 14th 10:15.30 10th 9:02.18 5th
8th 80 BRADSHAW Jeremiah ColoRowdies (CO) 47:34.37 +2:21.75 Golden 36 10:56.73 8th 16:56.43 7th 10:23.33 14th 9:17.88 10th
9th 57 PARKS Trent Kind Bikes and Skis (CO) 47:35.40 +2:22.78 Eagle 39 11:44.84 20th 16:42.56 5th 10:03.51 7th 9:04.49 6th
10th 68 JACOBS Jason (CA) 48:02.36 +2:49.74 truckee 43 12:45.47 35th 16:13.22 3rd 9:48.80 2nd 9:14.87 9th
11th 44 THOMAS Chris SRAM/ ROCKSHOX (CO) 48:27.20 +3:14.58 colorado springs 28 11:07.71 11th 17:13.03 12th 10:16.25 11th 9:50.21 20th
12th 82 BERGER Bradley Gates Carbon Drive (CO) 48:31.28 +3:18.66 Westminster 29 11:30.97 18th 17:05.80 10th 10:29.52 17th 9:24.99 12th
13th 66 LEE Andrew RMGL Racing (CO) 48:40.44 +3:27.82 Fort Collins 26 11:11.76 14th 17:26.63 15th 10:27.58 16th 9:34.47 16th
14th 41 WELLS Matt Royal Racing 7IDP RynoPower (CO) 48:52.26 +3:39.64 Breckenridge 30 11:02.05 10th 18:01.98 19th 10:17.66 12th 9:30.57 15th
15th 76 DUNLAP Andrew Liter Of Cola (CO) 49:14.34 +4:01.72 Dillon 25 11:35.01 19th 17:50.75 17th 10:21.97 13th 9:26.61 13th
16th 48 SMITH Brian (CO) 49:19.47 +4:06.85 Carbondale 28 11:18.50 15th 18:06.73 20th 10:13.04 9th 9:41.20 19th
17th 71 HARRIS Chris Dirtlabs Suspension (CO) 49:33.10 +4:20.48 Boulder 30 11:27.77 17th 17:55.61 18th 10:39.21 18th 9:30.51 14th
18th 78 CORK Matthew Bicycle Experience (CO) 49:33.55 +4:20.93 Colorado Springs 32 11:09.14 13th 17:34.92 16th 11:10.42 26th 9:39.07 18th
19th 74 GEHLHOFF Gregory Great Divide (CO) 50:21.57 +5:08.95 Pueblo 38 11:26.57 16th 18:22.40 24th 10:39.66 19th 9:52.94 22nd
20th 127 FERRANTE Ben Rocky Mountain WheelWorks (CO) 50:38.91 +5:26.29 Frisco 32 11:45.35 21st 18:21.51 23rd 10:39.84 20th 9:52.21 21st
21st 72 HARDT Mike Flagstaff Bicycle Revolution/ DIETY/ Smith/ Box (AZ) 51:05.60 +5:52.98 Flagstaff 31 11:07.94 12th 18:09.67 21st 11:22.19 30th 10:25.80 28th
22nd 58 ORTON Tim RMGL Racing Santa Cruz Bruz Beers Mojo Wheels Maxx (CO) 51:11.32 +5:58.70 Arvada 35 11:48.63 24th 18:11.67 22nd 11:00.92 23rd 10:10.10 24th
23rd 77 DELOZIER Nicholas RMGL Racing (CO) 51:43.93 +6:31.31 Boulder 31 11:48.03 23rd 18:41.66 28th 10:55.70 22nd 10:18.54 26th
24th 43 TIMM Owen Momma timm (CO) 52:46.15 +7:33.53 Ridgway 18 12:15.71 28th 18:35.62 27th 11:03.22 24th 10:51.60 29th
25th 55 POUZET Xavier Guerrilla Gravity - Ride Atire (CO) 53:37.67 +8:25.05 Denver 31 12:23.77 30th 19:52.04 34th 11:05.80 25th 10:16.06 25th
26th 42 TURNER Lander bikeparts.com (CO) 54:02.56 +8:49.94 Morrison 18 12:37.44 32nd 19:03.72 30th 11:15.90 27th 11:05.50 30th
27th 59 NICHOLSON Joe Mauna racing (CO) 54:05.29 +8:52.67 Dillon 30 12:54.17 37th 19:45.60 33rd 11:17.30 28th 10:08.22 23rd
28th 67 JOHNSON Anthony Guerilla Gravity (CO) 55:38.27 +10:25.65 Fort Collins 34 12:50.62 36th 19:56.18 35th 11:32.97 31st 11:18.50 31st
29th 60 NAFZIGER Dillon My job (CO) 57:28.93 +12:16.31 Ridgway 20 12:45.02 34th 20:57.84 37th 12:14.90 33rd 11:31.17 32nd
30th 54 RHODES Chris SMCD ltd. (CO) 59:00.66 +13:48.04 steamboat springs 36 12:44.45 33rd 20:50.70 36th 13:08.04 34th 12:17.47 33rd
31st 52 ROMIG Lars Trail Ambassador Specialized/SRAM (AZ) 59:27.31 +14:14.69 Sedona 36 23:05.00 39th 17:14.00 13th 10:03.31 6th 9:05.00 7th
32nd 84 BACZURIK Ryan Team RudeBoy - Jinji Cycles (CO) 62:52.51 +17:39.89 Centennial 36 12:08.84 27th 29:03.23 38th 11:21.46 29th 10:18.98 27th
33rd 65 LYNCH Patrick (CO) 64:48.38 +19:35.76 Aspen 25 26:06.10 40th 18:23.47 25th 10:41.84 21st 9:36.97 17th
  281 Antonio Baca Heart and Soul (NM) DNF   Albuquerque 35 16:18.31 38th 38:11.82 39th 12:12.36 32nd    
  85 AYRES Jeff Rudeboy (CO) DNF   Denver 35 12:33.10 31st 19:36.02 32nd 17:53.61 35th    
  53 ROCKHEY Geoff Cyclepaths Bike Shop (CA) DNF   truckee 34 10:54.48 7th 17:05.87 11th        
  40 WOOD Kevin E*Thirteen Sellamilk ODI Grips Royal Racing EK (CO) DNF   Colorado Springs 29 11:46.12 22nd 18:27.41 26th        
  61 MOORE Parker Colorowdies (CO) DNF   Denver 34 12:21.51 29th 18:46.09 29th        
  49 SIMS Chance (AZ) DNF   buckeye 22 11:51.00 25th 19:06.50 31st        
  56 PERRY Sean TrainingPeaks (CO) DNF   Boulder 29 12:06.47 26th            

Master Men 40+

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs Penalties
1st 141 WEST Michael (CO) 44:16.75   boulder 43 10:16.04 1st 15:35.22 1st 9:40.48 1st 8:45.01 1st  
2nd 156 FRECKLETON Jon Sonoran cycles (CO) 47:42.27 +3:25.52 Steamboat Springs 46 10:55.52 5th 16:45.04 3rd 10:14.04 3rd 9:47.67 8th  
3rd 142 REED Jonathan TeamEMS/2ndAveSports (CO) 47:43.86 +3:27.11 Durango 40 10:52.02 2nd 17:18.20 5th 10:15.13 4th 9:18.51 3rd  
4th 153 LAWWILL Joe Shimano (CA) 47:59.09 +3:42.34 Irvine 48 10:53.81 3rd 16:41.83 2nd 10:10.93 2nd 9:12.52 2nd 1:00.00
5th 290 YOUNG Jeremy Honey Stinger/Bontrager (CO) 48:42.45 +4:25.70 Westminster 40 11:38.10 7th 17:11.70 4th 10:22.00 5th 9:30.65 4th  
6th 145 POWELL Robert SRAM/RockShox (CO) 49:19.47 +5:02.72 Colorado Springs 45 11:44.02 8th 17:32.65 6th 10:25.80 6th 9:37.00 5th  
7th 157 DUNCAN Graeme C3 Bikes (CO) 49:31.98 +5:15.23 evergreen 42 10:54.31 4th 17:52.33 8th 11:03.44 15th 9:41.90 6th  
8th 160 DEL BUSTO Pedro Mojo Wheels (CO) 49:34.87 +5:18.12 Parker 41 11:26.17 6th 17:47.38 7th 10:33.43 8th 9:47.89 9th  
9th 149 PERPAR John Par Mechanical (CO) 50:42.82 +6:26.07 montrose 47 11:46.15 9th 18:29.86 10th 10:31.11 7th 9:55.70 10th  
10th 161 DEEM Greg (CO) 51:07.15 +6:50.40 Durango 45 12:01.75 12th 18:30.40 11th 10:50.73 11th 9:44.27 7th  
11th 164 BREDEN Eric (NM) 51:50.81 +7:34.06 Albuquerque 42 12:19.64 14th 18:34.38 12th 10:52.40 12th 10:04.39 11th  
12th 146 PETROCELLI Dominic Two Wheel Jones (AZ) 52:16.87 +8:00.12 Mesa 44 13:03.33 19th 18:07.51 9th 10:40.09 9th 10:25.94 16th  
13th 138 ZIEGLER David Colorowdies (CO) 52:29.62 +8:12.87 Telluride 45 12:16.36 13th 19:10.91 15th 10:49.62 10th 10:12.73 14th  
14th 280 Andy Knouse LaGrande AdventureTours (CO) 53:22.42 +9:05.67 Steamboat 44 12:31.97 16th 18:59.74 13th 11:29.07 18th 10:21.64 15th  
15th 147 PERRY Justin (CO) 53:51.69 +9:34.94 Denver 43 11:55.95 10th 20:06.39 16th 11:07.66 17th 10:41.69 18th  
16th 150 MURPHY Dale (CO) 53:55.88 +9:39.13 Evergreen 42 12:20.01 15th 20:07.19 17th 10:54.07 13th 10:34.61 17th  
17th 152 LESLIE Mike (TX) 56:19.10 +12:02.35 Lantana 49 12:56.64 18th 20:40.99 18th 11:31.18 19th 11:10.29 19th  
18th 165 BARDSLEY Russell (CO) 57:30.48 +13:13.73 Pueblo 45 12:47.96 17th 21:13.14 20th 12:05.01 21st 11:24.37 20th  
19th 140 WOLFE Brad Organo-Lawn (CO) 58:40.05 +14:23.30 Boulder 41 14:22.63 21st 20:45.27 19th 12:02.78 20th 11:29.37 21st  
20th 143 RAPINZ Paul Boulder Cycle Sport (CO) 62:02.78 +17:46.03 Boulder 48 14:26.39 22nd 21:42.80 22nd 12:56.97 23rd 12:56.62 22nd  
21st 162 CAHOON David (CO) 64:16.68 +19:59.93 Lafayette 43 15:25.57 23rd 23:19.92 24th 12:32.75 22nd 12:58.44 23rd  
22nd 163 BROWN Aaron Dimed Out Racing Club (CO) 64:42.37 +20:25.62 Englewood 42 11:56.97 11th 31:39.15 27th 10:56.42 14th 10:09.83 12th  
23rd 159 DELGADO Tommy pedal RACING (CO) 70:17.06 +26:00.31 Castle Rock 42 15:56.07 24th 27:18.69 26th 13:24.08 24th 13:38.22 24th  
24th 155 FRUMAN Jesse RSI Ventures (CA) 71:48.14 +27:31.39 Denver 39 17:50.14 25th 26:43.37 25th 13:28.68 25th 13:45.95 25th  
25th 148 PERREAULT Jesse (CO) 74:25.77 +30:09.02 Denver 42 34:02.94 27th 19:07.84 14th 11:04.09 16th 10:10.90 13th  
  144 QUIJANO Andres   DNF   Guadalajara 42 13:41.36 20th 21:41.89 21st          
  151 MCKEEGAN Eric (PA) DNF   Pittsburgh 40 17:50.44 26th 23:01.87 23rd          

Master Men 50+

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs
1st 168 SMITH Todd Team TODD (CO) 48:05.13   breckenridge 50 11:02.28 1st 17:21.39 2nd 10:16.94 1st 9:24.52 1st
2nd 167 TIDWELL Dee Enduro MTB Training Yeti Cycles Shimano (CO) 48:31.58 +0:26.45 Centennial 49 11:02.46 2nd 17:16.22 1st 10:25.27 2nd 9:47.63 2nd
3rd 172 FRITTS Don Don fritts Construction oakley (CO) 51:34.59 +3:29.46 Arvada 50 12:03.85 3rd 18:41.10 3rd 10:33.55 3rd 10:16.09 4th
4th 173 EPPERSON Travis Bikesmith Cyclery (AZ) 52:38.90 +4:33.77 Prescott 50 12:23.38 5th 19:17.67 4th 10:52.46 6th 10:05.39 3rd
5th 176 ALPER David GS Boulder / Vasu Skin Solutions / Morgan Stanley (CO) 52:43.33 +4:38.20 Boulder 50 12:14.72 4th 19:25.58 5th 10:40.42 4th 10:22.61 5th
6th 174 COOK Michael David Basalt Bike & Ski/The Next Level Sports Performanc (CO) 67:54.53 +19:49.40 Aspen 53 14:34.55 6th 22:33.77 6th 13:34.93 7th 17:11.28 7th
  166 WOOD Dl Intense Tld Canyon Cycles Lonestar Gravity (TX) DNF   Austin 50 34:00.51 7th     10:51.47 5th 10:26.11 6th
  170 KRILL Kevin Timing Test (CO) DSQ   Gunnison 50 0:27.00   0:37.00          

Master Women 40+

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs
1st 218 GUSTIN Lisa Black Hills Bicycles (SD) 58:59.19   Rapid City 50 13:41.18 1st 21:30.59 1st 12:14.95 1st 11:32.47 1st
2nd 219 CROWELL Tracy WMBA (CO) 61:30.80 +2:31.61 Colorado Springs 44 13:48.18 2nd 22:36.72 2nd 12:31.40 2nd 12:34.50 2nd
3rd 220 CAMORIANO Jennifer Two Wheel Jones Racing (AZ) 75:44.90 +16:45.71 Mesa 45 17:19.57 3rd 28:06.32 3rd 14:42.81 3rd 15:36.20 3rd

Pro Men Open

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs Penalties
1st 3 NEER Shawn Yeti / Fox Factory Race Team (CO) 43:09.03   Golden 26 9:54.23 5th 15:17.73 1st 9:34.24 5th 8:22.83 7th  
2nd 2 COUNTRYMAN Scott Kona Global Enduro Team (AZ) 43:19.98 +0:10.95 Flagstaff 26 9:40.52 2nd 15:24.42 2nd 9:54.15 12th 8:20.89 5th  
3rd 4 DAVIS Jubal Yeti / Fox Factory Race Team (CO) 43:24.69 +0:15.66 Golden 27 10:02.35 7th 15:35.20 8th 9:34.09 4th 8:13.05 2nd  
4th 5 HILLS Nate Maxxis SRAM Yeti Smith RockShox Ergon Roval (CO) 43:37.49 +0:28.46 Dillon 41 10:05.75 9th 15:29.43 3rd 9:29.75 3rd 8:32.56 11th  
5th 25 STUCHLIK Bartolomej Brick Oven/Alpineer (CO) 43:50.07 +0:41.04 Crested Butte 29 10:00.16 6th 15:31.40 4th 9:42.71 9th 8:35.80 13th  
6th 34 REECE Quinn Yeti/Fox Devo Team (CO) 43:50.91 +0:41.88 Boulder 17 9:51.99 4th 15:44.88 9th 9:48.82 10th 8:25.22 9th  
7th 18 BINGHAM Bryn Yeti Development Team (UT) 44:13.57 +1:04.54 Sandy 17 10:17.27 13th 15:58.81 13th 9:38.57 7th 8:18.92 4th  
8th 14 GONZALEZ Alejandro (CO) 44:20.37 +1:11.34 Eagle 29 10:21.76 16th 15:58.34 12th 9:37.53 6th 8:22.74 6th  
9th 30 SAMPSON Michael Stans/ Manuka Sport/ MRP/ TRP (CO) 44:29.66 +1:20.63 Durango 23 10:26.94 19th 15:48.64 10th 9:40.66 8th 8:33.42 12th  
10th 35 PROSISE Adam Team Rudeboy (CO) 44:43.76 +1:34.73 Boulder 28 10:16.73 12th 15:55.70 11th 9:54.73 13th 8:36.60 14th  
11th 24 STUCKI Dylan Alchemy Bikes ENVE FOX Maxxis Shimano (CO) 45:06.71 +1:57.68 Durango 29 10:34.13 21st 15:32.47 5th 10:11.47 27th 8:48.64 18th  
12th 8 MASTRANGELO Blake Specialized/ promotion plus sign Co inc (CA) 45:07.16 +1:58.13 Northridge 22 10:17.75 14th 16:05.63 14th 10:11.30 26th 8:32.48 10th  
13th 15 CURRY Will (CO) 45:16.91 +2:07.88 Gunnison 28 11:11.20 27th 15:33.43 6th 9:51.24 11th 8:41.04 17th  
14th 283 Macky Franklin Jamis (NM) 45:22.93 +2:13.90 Toas 31 10:10.40 10th 15:33.79 7th 9:26.97 2nd 8:11.77 1st 2:00.00
15th 20 BARTZ Riley PIVOT DAKINE GBS (CO) 45:25.72 +2:16.69 Frisco 28 10:23.36 17th 16:06.05 15th 10:02.21 18th 8:54.10 23rd  
16th 33 REED Blair Mojo Wheels (CO) 45:30.35 +2:21.32 Boulder 28 10:19.38 15th 16:34.23 19th 9:56.33 14th 8:40.41 16th  
17th 9 JOYE Cameron Leatt/MRP/Santa Cruz (CA) 45:33.90 +2:24.87 Temecula 19 10:29.08 20th 16:33.74 18th 10:07.35 24th 8:23.73 8th  
18th 27 SNYDER Adam Stans/Pivot Endurbros (CO) 45:57.46 +2:48.43 Durango 33 10:43.66 23rd 16:19.50 16th 10:01.29 17th 8:53.01 22nd  
19th 19 BICKFORD Austen Mondraker USA (CO) 46:01.62 +2:52.59 Manitou Springs 32 10:23.46 18th 16:49.29 21st 9:59.21 16th 8:49.66 19th  
20th 1 OSBORNE Marco Cannondale/WTB (CA) 46:19.20 +3:10.17 truckee 26 9:40.32 1st 19:03.06 28th 9:17.59 1st 8:18.23 3rd  
21st 28 SIGNORELLI Gerry Shimano Santa Cruz I9 Schwalbe FOX Superbike Schoo (CO) 46:30.53 +3:21.50 Colorado Springs 34 10:44.95 24th 16:46.72 20th 9:56.40 15th 9:02.46 25th  
22nd 29 SEARS Nicolas Evo/Dissent Labs/Santa Cruz (CO) 46:52.60 +3:43.57 Englewood 32 10:47.75 25th 16:50.36 22nd 10:03.48 20th 9:11.01 26th  
23rd 22 VIDAL Alexander (CO) 47:28.07 +4:19.04 Flagstaff 30 10:50.42 26th 17:14.74 24th 10:03.87 22nd 9:19.04 27th  
24th 32 REES Tait OG (CO) 47:53.85 +4:44.82 Boulder 39 11:16.18 28th 17:33.70 25th 10:02.71 19th 9:01.26 24th  
25th 17 CALVIN Jesse (AZ) 48:20.40 +5:11.37 Flagstaff 27 10:42.65 22nd 16:56.81 23rd 10:03.73 21st 10:37.21 29th  
26th 10 HUNTER Tristan Fasttrax rider devo (AZ) 48:20.58 +5:11.55 phoenix 22 11:37.13 30th 17:42.59 26th 10:10.04 25th 8:50.82 20th  
27th 13 HARDIN Nick Santa Cruz/Dakine/Chris King (OR) 49:02.10 +5:53.07 hood river 39 10:16.48 11th 16:28.36 17th 10:28.35 30th 11:48.91 31st  
28th 21 AUMER Kohl SR Suntor/Flat Tire co/ Giro/Camp 3 (PA) 49:09.11 +6:00.08 Amce 21 11:22.24 29th 17:46.50 27th 10:24.82 29th 9:35.55 28th  
29th 31 RINGLE Rob Knolly Bikes (CO) 60:26.85 +17:17.82 Carbondale 28 12:08.91 31st 26:07.56 29th 11:11.24 31st 10:59.14 30th  
30th 16 COHN Eddy Scrumplicious (CO) 111:22.73 +68:13.70 Mt crested butte 29 10:03.74 8th 82:34.43 31st 10:06.41 23rd 8:38.15 15th  
  6 NEWTH Jordan 100% Specialized (VT) DNF   West rutland 29 19:58.97 32nd     10:20.43 28th 8:50.95 21st  
  7 MCCUTCHEON Trevor (CA) DNF   Temecula 19 9:51.06 3rd 28:49.68 30th          

Pro Women Open

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs
1st 300 OTT Cooper Trek/Bontrager/Shimano (CO) 48:06.75   Crested Butte 4 10:48.89 1st 17:08.55 1st 10:27.83 1st 9:41.48 4th
2nd 294 MURDOCK Porsha Juliana Free Agent (CO) 49:59.84 +1:53.09 Bend 26 11:18.34 2nd 18:21.90 3rd 10:39.15 3rd 9:40.45 3rd
3rd 298 WESTERMANN Lia Pivot Cycles / Salt Cycles / Vittoria / ROTOR (UT) 50:39.97 +2:33.22 SALT LAKE CITY 19 11:51.93 5th 18:33.12 5th 10:36.08 2nd 9:38.84 2nd
4th 299 PAVON Alex Juliana Free Agent (AZ) 50:57.07 +2:50.32 Flagstaff 24 11:23.13 3rd 18:33.50 6th 10:50.57 6th 10:09.87 7th
5th 292 HARDIN Kim Julianna?Chris King/Dakine (OR) 51:00.69 +2:53.94 hood river 29 11:41.66 4th 18:40.93 7th 10:43.80 4th 9:54.30 5th
6th 291 HAMILTON Clare Juliana Free Agent (CO) 51:53.54 +3:46.79 Boulder 21 13:06.45 10th 18:26.47 4th 10:49.51 5th 9:31.11 1st
7th 38 BINGHAM Lauren Yeti Development Team (UT) 52:43.39 +4:36.64 Sandy 15 12:04.18 6th 18:59.11 8th 11:07.10 9th 10:33.00 9th
8th 39 ANDERSON Ileana Juliana Free Agent (UT) 53:16.73 +5:09.98 Park City 30 12:16.29 9th 19:39.79 11th 10:54.01 7th 10:26.64 8th
9th 296 SCHULZ Syd Jamis Bikes (NM) 53:43.09 +5:36.34 Taos 27 12:13.47 8th 19:22.62 9th 12:12.67 14th 9:54.33 6th
10th 297 SHEA Jackie Colorowdies (CO) 54:02.04 +5:55.29 Denver 29 12:11.64 7th 19:25.16 10th 11:30.98 11th 10:54.26 10th
11th 293 LINN Kera (IA) 57:12.17 +9:05.42 Davenport 25 14:11.57 13th 20:13.67 12th 11:27.59 10th 11:19.34 11th
12th 225 CROWELL Kira Salt Cycles (UT) 58:14.85 +10:08.10 Riverton 19 13:29.53 12th 21:31.44 13th 11:46.79 12th 11:27.09 12th
13th 37 DITTMER Ariana Colorowdies (CO) 60:21.78 +12:15.03 Golden 24 14:20.19 14th 21:53.06 14th 12:12.34 13th 11:56.19 13th
  295 PHELAN Brittany Juliana Free Agent (QC) DNF   Mont-Tremblant 26 13:08.59 11th 18:07.98 2nd 10:56.41 8th    
  36 GATES Kari (MN) DNF   staples 40 16:11.01 15th 25:59.50 15th        

U21 Men 17-20

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs
1st 186 SEDLAK Max Felt Troy Lee Designs Crank Brothers Maxxis (CA) 45:29.76   aliso viejo 18 10:04.77 1st 16:48.37 3rd 9:48.94 2nd 8:47.68 3rd
2nd 194 LANTZ Talus (CO) 45:49.94 +0:20.18 Nederland 17 10:25.14 5th 16:53.35 4th 9:51.98 5th 8:39.47 2nd
3rd 200 ELLIS Shane (CO) 45:58.23 +0:28.47 Durango 20 10:17.34 3rd 16:59.06 6th 9:51.58 4th 8:50.25 5th
4th 206 BROWN Samuel Giro/Ergon (CO) 46:11.49 +0:41.73 Eagle 18 10:28.33 6th 16:47.77 2nd 10:02.40 6th 8:52.99 6th
5th 205 CLAYPOOL Travis Trek Test Team Monster Army Fox Shimano (CA) 46:30.97 +1:01.21 Murrieta 18 12:04.14 15th 16:08.89 1st 9:44.67 1st 8:33.27 1st
6th 184 SMITH Eli cannondale (CO) 46:31.90 +1:02.14 avon 16 10:15.86 2nd 16:57.53 5th 10:29.53 10th 8:48.98 4th
7th 47 SNOW Jakob Velohanger/wienerschnitzel/ spy/ rev grips (CA) 47:08.31 +1:38.55 Carlsbad 15 10:18.63 4th 17:43.87 9th 9:51.01 3rd 9:14.80 7th
8th 204 DOHERTY Jack Jinji Cycles (CO) 47:31.87 +2:02.11 Denver 20 10:39.47 7th 17:11.43 7th 10:11.17 7th 9:29.80 10th
9th 203 DOHERTY Will Guerrilla Gravity (CO) 48:04.23 +2:34.47 DENVER 17 10:59.20 10th 17:23.52 8th 10:20.74 8th 9:20.77 8th
10th 207 ALAGNA Dylan Crested Butte Devo/Squirt Lube USA/KFC Junior team (CO) 49:25.85 +3:56.09 Crested Butte 16 10:50.13 9th 17:54.06 10th 10:36.95 11th 10:04.71 13th
11th 178 WELLS Miles Troy Lee Designs/Cane Creek/ Deity (CO) 49:48.18 +4:18.42 Boulder 17 10:40.05 8th 19:15.04 16th 10:24.70 9th 9:28.39 9th
12th 182 SPENCER Matthew (CO) 51:25.58 +5:55.82 Fort Collins 17 11:23.72 11th 18:54.08 13th 11:00.60 14th 10:07.18 14th
13th 199 FIENE Cole Better Buzz Racing (CA) 51:28.91 +5:59.15 Temecula 18 11:38.84 13th 19:31.89 17th 10:41.20 12th 9:36.98 11th
14th 188 PITTENGER Baron (CO) 52:29.24 +6:59.48 Colorado Springs 16 12:03.61 14th 19:06.99 15th 10:49.50 13th 10:29.14 18th
15th 179 WARREN Carter The Velo (AZ) 52:32.21 +7:02.45 Flagstaff 20 12:20.10 18th 18:51.39 12th 11:05.67 16th 10:15.05 15th
16th 192 MUNROE Andrew Durango DEVO (CO) 52:57.16 +7:27.40 Durango 17 12:23.37 19th 19:03.07 14th 11:15.57 19th 10:15.15 16th
17th 197 HARRINGTON Finnegan South Mountain Cycle & Cafe (CO) 53:45.40 +8:15.64 Gypsum 19 11:37.94 12th 20:53.22 22nd 11:10.07 17th 10:04.17 12th
18th 191 OBERLING Robby Crested Butte Devo (CO) 55:14.56 +9:44.80 Crested Butte 16 12:43.44 21st 20:10.94 19th 11:45.52 23rd 10:34.66 20th
19th 187 POPE Matt The Kind Bikes and Skis (CO) 55:22.10 +9:52.34 avon 16 12:18.11 17th 20:40.97 21st 11:39.04 22nd 10:43.98 21st
20th 183 SNARE Jack Pedal Pushers Racing/EBO (CO) 55:52.64 +10:22.88 golden 20 12:29.37 20th 18:43.20 11th 14:08.83 25th 10:31.24 19th
21st 189 PALUCK Blake (CO) 56:22.36 +10:52.60 Evergreen 16 12:54.00 22nd 20:32.90 20th 11:36.11 21st 11:19.35 23rd
22nd 198 FRECKLETON Dane Sonoran cycles (CO) 57:53.59 +12:23.83 Steamboat springs 17 13:48.10 23rd 21:23.15 23rd 11:26.44 20th 11:15.90 22nd
23rd 201 EBERT Wade (CO) 74:24.99 +28:55.23 Delta 19 20:51.60 25th 30:10.65 25th 11:14.54 18th 12:08.20 24th
24th 195 HEFFERNAN Ayden Mom & Dad (CO) 90:07.45 +44:37.69 Fort Collins 16 12:16.95 16th 56:16.50 26th 11:05.40 15th 10:28.60 17th
  193 MIELKE Zeb (CO) DNF   Fort Collins 18         11:52.42 24th 12:23.57 25th
  190 ORR Cooper Knolly Bikes Royal Racing Smith Optics Crankbro (CO) DNF   Dillon 17 22:59.81 26th 20:09.30 18th        
  180 TELARICO Matt (CO) DNF   Castle Rock 16 15:56.85 24th 27:45.88 24th        

U21 Women 17-20

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman
1st 244 HAGGART Ainsley Durango Devo (CO) 43:40.55   Durango 15 12:37.72 1st 19:52.00 1st 11:10.83 1st
2nd 224 LAMARQUE Camille SMBA (CO) 46:42.62 +3:02.07 Superior 16 14:19.52 2nd 20:39.10 2nd 11:44.00 2nd
3rd 282 Kelsey Nicholson Durango Devo (CO) 60:23.77 +16:43.22 Durango 15 18:39.99 3rd 27:29.08 3rd 14:14.70 4th
  223 SMITH Jazlyn Team TODD (CO) DNF   Breckenridge 17 54:05.15 4th     11:51.57 3rd
  222 SOTO Ariana (CO) DNF   nederland 15            

Youth Groms 10-16

Overall

Pos No. Name Team/Country Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman
1st 256 BOARDMAN Izak SMBA (CO) 37:57.70   Boulder 15 10:39.02 2nd 17:17.08 1st 10:01.60 1st
2nd 255 BULLOCK Gus Crested Butte Devo and Handlebar bike shop (CO) 38:34.17 +0:36.47 crested butte 14 10:40.91 3rd 17:47.95 5th 10:05.31 3rd
3rd 237 LINDE Braden Ponderosa Enduro Team (AZ) 38:40.47 +0:42.77 Flagstaff 16 10:49.98 5th 17:32.79 2nd 10:17.70 4th
4th 240 KRUZEL Jesse SMBA (CO) 38:53.75 +0:56.05 Boulder 15 10:48.06 4th 17:40.88 4th 10:24.81 6th
5th 250 EAST Jesse Deity Fox Bicycle Outfitters Big Bs Maxxis (CO) 38:55.57 +0:57.87 Montrose 15 10:26.40 1st 17:40.03 3rd 10:49.14 9th
6th 238 LANTZ Kale SMBA (CO) 39:50.23 +1:52.53 Nederland 15 11:13.82 7th 18:15.25 7th 10:21.16 5th
7th 230 PICKNER Michael SMBA (CO) 40:37.96 +2:40.26 boulder 15 11:42.03 8th 17:51.01 6th 11:04.92 13th
8th 241 KING Drake Gopro Royal Racing (CO) 42:06.39 +4:08.69 Ridgway 15 11:57.83 11th 19:16.24 8th 10:52.32 11th
9th 226 WEINBERG Asher Griggs Orthopidics Crested Butte Sports Rompskis (CO) 42:12.57 +4:14.87 Crested Butte 13 11:49.32 10th 19:42.31 9th 10:40.94 7th
10th 228 SALEK Ryan SMBA (CO) 43:29.64 +5:31.94 Arvada 16 12:51.43 16th 19:52.57 10th 10:45.64 8th
11th 229 RAPINZ Henry SMBA (CO) 44:03.25 +6:05.55 Boulder 12 12:20.64 13th 20:18.36 12th 11:24.25 17th
12th 227 WALKER Mason SMBA (CO) 44:30.01 +6:32.31 Boulder 15 12:29.15 14th 20:43.61 15th 11:17.25 16th
13th 233 OTTER Mack n/a (CO) 45:38.82 +7:41.12 Durango 13 13:36.32 21st 20:36.50 14th 11:26.00 18th
14th 247 FOSTER Sean Front Rangers Junior Cycling (CO) 46:17.08 +8:19.38 Palmer Lake 15 13:05.10 17th 21:32.53 18th 11:39.45 19th
15th 258 BAKER Garrett Mauana Racing (CO) 46:42.18 +8:44.48 Breckenridge 15 12:47.25 15th 22:07.82 19th 11:47.11 20th
16th 251 DUTY Johnny (CO) 47:37.53 +9:39.83 Steamboat Springs 15 13:54.17 23rd 21:30.37 17th 12:12.99 25th
17th 257 BARTELS Louis (CO) 48:01.84 +10:04.14 Steamboat Springs 15 13:39.77 22nd 22:31.10 20th 11:50.97 22nd
18th 246 FOX Brody (CO) 48:16.41 +10:18.71 Aspen 11 13:23.37 20th 23:05.15 22nd 11:47.89 21st
19th 231 PETERSON William Phat Tire (AR) 48:29.67 +10:31.97 Bentonville 16 15:29.07 26th 20:56.56 16th 12:04.04 24th
20th 243 JOHNSON Finn (CO) 50:30.50 +12:32.80 Woody Creek 12 19:16.89 27th 20:06.51 11th 11:07.10 14th
21st 236 MACKENZIE Ben (CO) 51:24.72 +13:27.02 Durango 13 14:12.04 24th 26:20.43 24th 10:52.25 10th
22nd 232 PERLEY Andrew (CO) 51:26.55 +13:28.85 Aspen 12 14:42.45 25th 23:05.02 21st 13:39.08 27th
23rd 234 NOTARIAN Quinn (MI) 52:13.67 +14:15.97 Cadillac 16 13:07.75 19th 25:23.15 23rd 13:42.77 28th
24th 239 LACKNER Hadrien K2 (CA) 52:21.00 +14:23.30 Santa Cruz 14 11:46.74 9th 28:18.13 25th 12:16.13 26th
25th 249 ENSIGN Gunnar Durango Devo (CO) 55:53.83 +17:56.13 Durango 15 12:06.05 12th 31:49.21 26th 11:58.57 23rd
26th 253 DELONG Jacob (CO) 58:04.39 +20:06.69 Nederland 14 26:21.09 30th 20:29.42 13th 11:13.88 15th
27th 245 FRECKLETON Rune Sonoran cycle (CO) 70:42.74 +32:45.04 Steamboat springs 13 21:27.33 28th 32:45.93 27th 16:29.48 29th
28th 252 DONNAWAY Simon Durango Devo (CO) 79:50.62 +41:52.92 Durango 16 11:13.42 6th 58:33.87 29th 10:03.33 2nd
29th 242 KAHILA Jonas (CO) 95:00.97 +57:03.27 Golden 15 23:17.37 29th 49:21.59 28th 22:22.01 30th
  254 CHRISTIAN Forrest (CO) DNF   Steamboat Springs 15 13:07.16 18th     10:52.73 12th
Course Results

Enduro

Overall

Pos No. Name Team/Country Class Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman Dbl Top - Warm Sprgs Man Adj
1st 3 NEER Shawn Yeti / Fox Factory Race Team (CO) Pro Men Open 43:09.03   Golden 26 9:54.23 5th 15:17.73 1st 9:34.24 5th 8:22.83 7th  
2nd 2 COUNTRYMAN Scott Kona Global Enduro Team (AZ) Pro Men Open 43:19.98 +0:10.95 Flagstaff 26 9:40.52 2nd 15:24.42 2nd 9:54.15 21st 8:20.89 5th  
3rd 4 DAVIS Jubal Yeti / Fox Factory Race Team (CO) Pro Men Open 43:24.69 +0:15.66 Golden 27 10:02.35 7th 15:35.20 8th 9:34.09 4th 8:13.05 2nd  
4th 5 HILLS Nate Maxxis SRAM Yeti Smith RockShox Ergon Roval (CO) Pro Men Open 43:37.49 +0:28.46 Dillon 41 10:05.75 10th 15:29.43 3rd 9:29.75 3rd 8:32.56 11th  
5th 25 STUCHLIK Bartolomej Brick Oven/Alpineer (CO) Pro Men Open 43:50.07 +0:41.04 Crested Butte 29 10:00.16 6th 15:31.40 4th 9:42.71 10th 8:35.80 14th  
6th 34 REECE Quinn Yeti/Fox Devo Team (CO) Pro Men Open 43:50.91 +0:41.88 Boulder 17 9:51.99 4th 15:44.88 10th 9:48.82 14th 8:25.22 9th  
7th 18 BINGHAM Bryn Yeti Development Team (UT) Pro Men Open 44:13.57 +1:04.54 Sandy 17 10:17.27 17th 15:58.81 15th 9:38.57 7th 8:18.92 4th  
8th 141 WEST Michael (CO) Master Men 40+ 44:16.75 +1:07.72 boulder 43 10:16.04 14th 15:35.22 9th 9:40.48 8th 8:45.01 21st  
9th 14 GONZALEZ Alejandro (CO) Pro Men Open 44:20.37 +1:11.34 Eagle 29 10:21.76 23rd 15:58.34 14th 9:37.53 6th 8:22.74 6th  
10th 30 SAMPSON Michael Stans/ Manuka Sport/ MRP/ TRP (CO) Pro Men Open 44:29.66 +1:20.63 Durango 23 10:26.94 28th 15:48.64 11th 9:40.66 9th 8:33.42 13th  
11th 35 PROSISE Adam Team Rudeboy (CO) Pro Men Open 44:43.76 +1:34.73 Boulder 28 10:16.73 16th 15:55.70 13th 9:54.73 22nd 8:36.60 15th  
12th 24 STUCKI Dylan Alchemy Bikes ENVE FOX Maxxis Shimano (CO) Pro Men Open 45:06.71 +1:57.68 Durango 29 10:34.13 32nd 15:32.47 5th 10:11.47 45th 8:48.64 23rd  
13th 8 MASTRANGELO Blake Specialized/ promotion plus sign Co inc (CA) Pro Men Open 45:07.16 +1:58.13 Northridge 22 10:17.75 20th 16:05.63 16th 10:11.30 44th 8:32.48 10th  
14th 46 TAGG Dakoda C3 bike shop (CO) Expert Men Open 45:12.62 +2:03.59 Gunnison 26 10:15.53 12th 16:11.00 19th 9:47.53 12th 8:58.56 33rd  
15th 15 CURRY Will (CO) Pro Men Open 45:16.91 +2:07.88 Gunnison 28 11:11.20 62nd 15:33.43 6th 9:51.24 17th 8:41.04 19th  
16th 283 Macky Franklin Jamis (NM) Pro Men Open 45:22.93 +2:13.90 Toas 31 10:10.40 11th 15:33.79 7th 9:26.97 2nd 8:11.77 1st 2:00.00
17th 51 ROSS Evan (CO) Expert Men Open 45:24.57 +2:15.54 Crested Butte 33 10:25.88 27th 16:22.91 22nd 9:53.40 20th 8:42.38 20th  
18th 20 BARTZ Riley PIVOT DAKINE GBS (CO) Pro Men Open 45:25.72 +2:16.69 Frisco 28 10:23.36 24th 16:06.05 17th 10:02.21 28th 8:54.10 32nd  
19th 186 SEDLAK Max Felt Troy Lee Designs Crank Brothers Maxxis (CA) U21 Men 17-20 45:29.76 +2:20.73 aliso viejo 18 10:04.77 9th 16:48.37 32nd 9:48.94 15th 8:47.68 22nd  
20th 33 REED Blair Mojo Wheels (CO) Pro Men Open 45:30.35 +2:21.32 Boulder 28 10:19.38 22nd 16:34.23 25th 9:56.33 23rd 8:40.41 18th  
21st 9 JOYE Cameron Leatt/MRP/Santa Cruz (CA) Pro Men Open 45:33.90 +2:24.87 Temecula 19 10:29.08 30th 16:33.74 24th 10:07.35 38th 8:23.73 8th  
22nd 75 GAUBE Josh (CO) Expert Men Open 45:36.77 +2:27.74 denver 32 10:17.63 19th 15:55.07 12th 10:25.44 62nd 8:58.63 34th  
23rd 194 LANTZ Talus (CO) U21 Men 17-20 45:49.94 +2:40.91 Nederland 17 10:25.14 26th 16:53.35 35th 9:51.98 19th 8:39.47 17th  
24th 27 SNYDER Adam Stans/Pivot Endurbros (CO) Pro Men Open 45:57.46 +2:48.43 Durango 33 10:43.66 38th 16:19.50 21st 10:01.29 27th 8:53.01 31st  
25th 200 ELLIS Shane (CO) U21 Men 17-20 45:58.23 +2:49.20 Durango 20 10:17.34 18th 16:59.06 40th 9:51.58 18th 8:50.25 26th  
26th 19 BICKFORD Austen Mondraker USA (CO) Pro Men Open 46:01.62 +2:52.59 Manitou Springs 32 10:23.46 25th 16:49.29 33rd 9:59.21 26th 8:49.66 25th  
27th 206 BROWN Samuel Giro/Ergon (CO) U21 Men 17-20 46:11.49 +3:02.46 Eagle 18 10:28.33 29th 16:47.77 31st 10:02.40 29th 8:52.99 30th  
28th 1 OSBORNE Marco Cannondale/WTB (CA) Pro Men Open 46:19.20 +3:10.17 truckee 26 9:40.32 1st 19:03.06 107th 9:17.59 1st 8:18.23 3rd  
29th 28 SIGNORELLI Gerry Shimano Santa Cruz I9 Schwalbe FOX Superbike Schoo (CO) Pro Men Open 46:30.53 +3:21.50 Colorado Springs 34 10:44.95 39th 16:46.72 30th 9:56.40 24th 9:02.46 37th  
30th 205 CLAYPOOL Travis Trek Test Team Monster Army Fox Shimano (CA) U21 Men 17-20 46:30.97 +3:21.94 Murrieta 18 12:04.14 100th 16:08.89 18th 9:44.67 11th 8:33.27 12th  
31st 184 SMITH Eli cannondale (CO) U21 Men 17-20 46:31.90 +3:22.87 avon 16 10:15.86 13th 16:57.53 39th 10:29.53 69th 8:48.98 24th  
32nd 64 MAJOR Victor (CO) Expert Men Open 46:39.93 +3:30.90 Apsen 26 10:42.60 36th 17:01.86 41st 10:03.00 31st 8:52.47 29th  
33rd 83 BAILEY John High Gear Cyclery (CO) Expert Men Open 46:43.20 +3:34.17 Eagle 29 10:40.20 35th 16:44.83 28th 9:57.69 25th 9:20.48 49th  
34th 29 SEARS Nicolas Evo/Dissent Labs/Santa Cruz (CO) Pro Men Open 46:52.60 +3:43.57 Englewood 32 10:47.75 40th 16:50.36 34th 10:03.48 33rd 9:11.01 42nd  
35th 47 SNOW Jakob Velohanger/wienerschnitzel/ spy/ rev grips (CA) U21 Men 17-20 47:08.31 +3:59.28 Carlsbad 15 10:18.63 21st 17:43.87 63rd 9:51.01 16th 9:14.80 44th  
36th 81 BODINE Eric Guerrilla Gravity/ Compel/ Handup Gloves (CO) Expert Men Open 47:10.55 +4:01.52 Denver 26 10:56.94 50th 16:57.24 38th 10:10.32 41st 9:06.05 40th  
37th 181 STAVROWSKY Lewis Janker Racing (NM) Expert Men Open 47:10.63 +4:01.60 Santa Fe 18 10:33.48 31st 17:19.67 53rd 10:15.30 50th 9:02.18 36th  
38th 22 VIDAL Alexander (CO) Pro Men Open 47:28.07 +4:19.04 Flagstaff 30 10:50.42 43rd 17:14.74 49th 10:03.87 36th 9:19.04 48th  
39th 204 DOHERTY Jack Jinji Cycles (CO) U21 Men 17-20 47:31.87 +4:22.84 Denver 20 10:39.47 33rd 17:11.43 45th 10:11.17 43rd 9:29.80 58th  
40th 80 BRADSHAW Jeremiah ColoRowdies (CO) Expert Men Open 47:34.37 +4:25.34 Golden 36 10:56.73 49th 16:56.43 36th 10:23.33 58th 9:17.88 46th  
41st 57 PARKS Trent Kind Bikes and Skis (CO) Expert Men Open 47:35.40 +4:26.37 Eagle 39 11:44.84 83rd 16:42.56 27th 10:03.51 34th 9:04.49 38th  
42nd 156 FRECKLETON Jon Sonoran cycles (CO) Master Men 40+ 47:42.27 +4:33.24 Steamboat Springs 46 10:55.52 48th 16:45.04 29th 10:14.04 48th 9:47.67 77th  
43rd 142 REED Jonathan TeamEMS/2ndAveSports (CO) Master Men 40+ 47:43.86 +4:34.83 Durango 40 10:52.02 44th 17:18.20 52nd 10:15.13 49th 9:18.51 47th  
44th 97 ROSS Kevin Pedal Pushers Racing (CO) Amateur Men 21-39 47:53.47 +4:44.44 Golden 26 11:09.83 61st 17:28.40 57th 10:08.58 39th 9:06.66 41st  
45th 32 REES Tait OG (CO) Pro Men Open 47:53.85 +4:44.82 Boulder 39 11:16.18 64th 17:33.70 59th 10:02.71 30th 9:01.26 35th  
46th 95 RYBURN Clancy N/A (CO) Amateur Men 21-39 47:58.30 +4:49.27 Morrison 27 11:05.60 56th 17:17.82 51st 10:14.02 47th 9:20.86 51st  
47th 153 LAWWILL Joe Shimano (CA) Master Men 40+ 47:59.09 +4:50.06 Irvine 48 10:53.81 45th 16:41.83 26th 10:10.93 42nd 9:12.52 43rd 1:00.00
48th 68 JACOBS Jason (CA) Expert Men Open 48:02.36 +4:53.33 truckee 43 12:45.47 139th 16:13.22 20th 9:48.80 13th 9:14.87 45th  
49th 203 DOHERTY Will Guerrilla Gravity (CO) U21 Men 17-20 48:04.23 +4:55.20 DENVER 17 10:59.20 51st 17:23.52 55th 10:20.74 55th 9:20.77 50th  
50th 168 SMITH Todd Team TODD (CO) Master Men 50+ 48:05.13 +4:56.10 breckenridge 50 11:02.28 54th 17:21.39 54th 10:16.94 52nd 9:24.52 52nd  
51st 300 OTT Cooper Trek/Bontrager/Shimano (CO) Pro Women Open 48:06.75 +4:57.72 Crested Butte 4 10:48.89 41st 17:08.55 44th 10:27.83 66th 9:41.48 72nd  
52nd 17 CALVIN Jesse (AZ) Pro Men Open 48:20.40 +5:11.37 Flagstaff 27 10:42.65 37th 16:56.81 37th 10:03.73 35th 10:37.21 126th  
53rd 10 HUNTER Tristan Fasttrax rider devo (AZ) Pro Men Open 48:20.58 +5:11.55 phoenix 22 11:37.13 77th 17:42.59 62nd 10:10.04 40th 8:50.82 27th  
54th 133 BURNS Andy (CO) Amateur Men 21-39 48:23.44 +5:14.41 Nederland 35 11:01.18 52nd 17:40.78 61st 10:29.99 70th 9:26.49 54th -0:15.00
55th 44 THOMAS Chris SRAM/ ROCKSHOX (CO) Expert Men Open 48:27.20 +5:18.17 colorado springs 28 11:07.71 57th 17:13.03 47th 10:16.25 51st 9:50.21 80th  
56th 82 BERGER Bradley Gates Carbon Drive (CO) Expert Men Open 48:31.28 +5:22.25 Westminster 29 11:30.97 75th 17:05.80 42nd 10:29.52 68th 9:24.99 53rd  
57th 167 TIDWELL Dee Enduro MTB Training Yeti Cycles Shimano (CO) Master Men 50+ 48:31.58 +5:22.55 Centennial 49 11:02.46 55th 17:16.22 50th 10:25.27 61st 9:47.63 76th  
58th 66 LEE Andrew RMGL Racing (CO) Expert Men Open 48:40.44 +5:31.41 Fort Collins 26 11:11.76 63rd 17:26.63 56th 10:27.58 65th 9:34.47 63rd  
59th 290 YOUNG Jeremy Honey Stinger/Bontrager (CO) Master Men 40+ 48:42.45 +5:33.42 Westminster 40 11:38.10 79th 17:11.70 46th 10:22.00 57th 9:30.65 61st  
60th 41 WELLS Matt Royal Racing 7IDP RynoPower (CO) Expert Men Open 48:52.26 +5:43.23 Breckenridge 30 11:02.05 53rd 18:01.98 72nd 10:17.66 53rd 9:30.57 60th  
61st 13 HARDIN Nick Santa Cruz/Dakine/Chris King (OR) Pro Men Open 49:02.10 +5:53.07 hood river 39 10:16.48 15th 16:28.36 23rd 10:28.35 67th 11:48.91 160th  
62nd 92 SIMPERS Kevin Ruby Canyon Cycles (CO) Amateur Men 21-39 49:07.78 +5:58.75 Grand Junction 31 11:18.05 65th 17:56.98 70th 10:25.50 63rd 9:27.25 56th  
63rd 21 AUMER Kohl SR Suntor/Flat Tire co/ Giro/Camp 3 (PA) Pro Men Open 49:09.11 +6:00.08 Amce 21 11:22.24 68th 17:46.50 64th 10:24.82 60th 9:35.55 64th  
64th 76 DUNLAP Andrew Liter Of Cola (CO) Expert Men Open 49:14.34 +6:05.31 Dillon 25 11:35.01 76th 17:50.75 66th 10:21.97 56th 9:26.61 55th  
65th 145 POWELL Robert SRAM/RockShox (CO) Master Men 40+ 49:19.47 +6:10.44 Colorado Springs 45 11:44.02 82nd 17:32.65 58th 10:25.80 64th 9:37.00 67th  
66th 48 SMITH Brian (CO) Expert Men Open 49:19.47 +6:10.44 Carbondale 28 11:18.50 67th 18:06.73 73rd 10:13.04 46th 9:41.20 71st  
67th 207 ALAGNA Dylan Crested Butte Devo/Squirt Lube USA/KFC Junior team (CO) U21 Men 17-20 49:25.85 +6:16.82 Crested Butte 16 10:50.13 42nd 17:54.06 68th 10:36.95 76th 10:04.71 89th  
68th 157 DUNCAN Graeme C3 Bikes (CO) Master Men 40+ 49:31.98 +6:22.95 evergreen 42 10:54.31 46th 17:52.33 67th 11:03.44 108th 9:41.90 73rd  
69th 71 HARRIS Chris Dirtlabs Suspension (CO) Expert Men Open 49:33.10 +6:24.07 Boulder 30 11:27.77 74th 17:55.61 69th 10:39.21 78th 9:30.51 59th  
70th 78 CORK Matthew Bicycle Experience (CO) Expert Men Open 49:33.55 +6:24.52 Colorado Springs 32 11:09.14 59th 17:34.92 60th 11:10.42 121st 9:39.07 69th  
71st 160 DEL BUSTO Pedro Mojo Wheels (CO) Master Men 40+ 49:34.87 +6:25.84 Parker 41 11:26.17 71st 17:47.38 65th 10:33.43 72nd 9:47.89 78th  
72nd 178 WELLS Miles Troy Lee Designs/Cane Creek/ Deity (CO) U21 Men 17-20 49:48.18 +6:39.15 Boulder 17 10:40.05 34th 19:15.04 116th 10:24.70 59th 9:28.39 57th  
73rd 294 MURDOCK Porsha Juliana Free Agent (CO) Pro Women Open 49:59.84 +6:50.81 Bend 26 11:18.34 66th 18:21.90 79th 10:39.15 77th 9:40.45 70th  
74th 74 GEHLHOFF Gregory Great Divide (CO) Expert Men Open 50:21.57 +7:12.54 Pueblo 38 11:26.57 73rd 18:22.40 80th 10:39.66 79th 9:52.94 82nd  
75th 108 MEHAFFEY Ryan (CO) Amateur Men 21-39 50:37.71 +7:28.68 Lakewood 28 11:09.55 60th 19:00.42 105th 10:34.42 74th 9:53.32 83rd  
76th 130 CHANEY Allen RMGL / Knolly Grassroots (CO) Amateur Men 21-39 50:38.31 +7:29.28 Golden 29 12:03.46 97th 18:01.85 71st 10:43.76 86th 9:49.24 79th  
77th 127 FERRANTE Ben Rocky Mountain WheelWorks (CO) Expert Men Open 50:38.91 +7:29.88 Frisco 32 11:45.35 84th 18:21.51 78th 10:39.84 80th 9:52.21 81st  
78th 298 WESTERMANN Lia Pivot Cycles / Salt Cycles / Vittoria / ROTOR (UT) Pro Women Open 50:39.97 +7:30.94 SALT LAKE CITY 19 11:51.93 90th 18:33.12 87th 10:36.08 75th 9:38.84 68th  
79th 149 PERPAR John Par Mechanical (CO) Master Men 40+ 50:42.82 +7:33.79 montrose 47 11:46.15 86th 18:29.86 85th 10:31.11 71st 9:55.70 86th  
80th 299 PAVON Alex Juliana Free Agent (AZ) Pro Women Open 50:57.07 +7:48.04 Flagstaff 24 11:23.13 69th 18:33.50 88th 10:50.57 93rd 10:09.87 95th  
81st 292 HARDIN Kim Julianna?Chris King/Dakine (OR) Pro Women Open 51:00.69 +7:51.66 hood river 29 11:41.66 81st 18:40.93 91st 10:43.80 87th 9:54.30 84th  
82nd 72 HARDT Mike Flagstaff Bicycle Revolution/ DIETY/ Smith/ Box (AZ) Expert Men Open 51:05.60 +7:56.57 Flagstaff 31 11:07.94 58th 18:09.67 76th 11:22.19 134th 10:25.80 114th  
83rd 161 DEEM Greg (CO) Master Men 40+ 51:07.15 +7:58.12 Durango 45 12:01.75 95th 18:30.40 86th 10:50.73 94th 9:44.27 74th  
84th 58 ORTON Tim RMGL Racing Santa Cruz Bruz Beers Mojo Wheels Maxx (CO) Expert Men Open 51:11.32 +8:02.29 Arvada 35 11:48.63 88th 18:11.67 77th 11:00.92 105th 10:10.10 96th  
85th 182 SPENCER Matthew (CO) U21 Men 17-20 51:25.58 +8:16.55 Fort Collins 17 11:23.72 70th 18:54.08 101st 11:00.60 104th 10:07.18 91st  
86th 199 FIENE Cole Better Buzz Racing (CA) U21 Men 17-20 51:28.91 +8:19.88 Temecula 18 11:38.84 80th 19:31.89 123rd 10:41.20 83rd 9:36.98 66th  
87th 172 FRITTS Don Don fritts Construction oakley (CO) Master Men 50+ 51:34.59 +8:25.56 Arvada 50 12:03.85 99th 18:41.10 93rd 10:33.55 73rd 10:16.09 104th  
88th 77 DELOZIER Nicholas RMGL Racing (CO) Expert Men Open 51:43.93 +8:34.90 Boulder 31 11:48.03 87th 18:41.66 95th 10:55.70 100th 10:18.54 108th  
89th 104 NAGLE Bryan (CO) Amateur Men 21-39 51:46.94 +8:37.91 Eagle 32 11:26.20 72nd 18:29.59 84th 11:41.49 149th 10:09.66 93rd  
90th 164 BREDEN Eric (NM) Master Men 40+ 51:50.81 +8:41.78 Albuquerque 42 12:19.64 116th 18:34.38 89th 10:52.40 96th 10:04.39 88th  
91st 291 HAMILTON Clare Juliana Free Agent (CO) Pro Women Open 51:53.54 +8:44.51 Boulder 21 13:06.45 154th 18:26.47 82nd 10:49.51 91st 9:31.11 62nd  
92nd 146 PETROCELLI Dominic Two Wheel Jones (AZ) Master Men 40+ 52:16.87 +9:07.84 Mesa 44 13:03.33 151st 18:07.51 74th 10:40.09 81st 10:25.94 115th  
93rd 188 PITTENGER Baron (CO) U21 Men 17-20 52:29.24 +9:20.21 Colorado Springs 16 12:03.61 98th 19:06.99 111th 10:49.50 90th 10:29.14 119th  
94th 138 ZIEGLER David Colorowdies (CO) Master Men 40+ 52:29.62 +9:20.59 Telluride 45 12:16.36 112th 19:10.91 114th 10:49.62 92nd 10:12.73 99th  
95th 179 WARREN Carter The Velo (AZ) U21 Men 17-20 52:32.21 +9:23.18 Flagstaff 20 12:20.10 118th 18:51.39 100th 11:05.67 112th 10:15.05 100th  
96th 124 GRONOWSKI Tyler C3 Bike Shop Golden (CO) Amateur Men 21-39 52:32.33 +9:23.30 Littleton 35 12:02.46 96th 18:40.98 92nd 11:08.00 118th 10:40.89 128th  
97th 87 WALECKI Alec Upslope Brewery (CO) Amateur Men 21-39 52:32.70 +9:23.67 Denver 25 12:06.68 103rd 18:41.70 96th 11:12.43 124th 10:31.89 121st  
98th 103 NORRIS Jason RMGL Racing (CO) Amateur Men 21-39 52:36.17 +9:27.14 Evergreen 35 12:19.54 115th 19:12.80 115th 11:07.10 115th= 10:11.73 98th -0:15.00
99th 173 EPPERSON Travis Bikesmith Cyclery (AZ) Master Men 50+ 52:38.90 +9:29.87 Prescott 50 12:23.38 122nd 19:17.67 117th 10:52.46 97th 10:05.39 90th  
100th 176 ALPER David GS Boulder / Vasu Skin Solutions / Morgan Stanley (CO) Master Men 50+ 52:43.33 +9:34.30 Boulder 50 12:14.72 109th 19:25.58 121st 10:40.42 82nd 10:22.61 111th  
101st 38 BINGHAM Lauren Yeti Development Team (UT) Pro Women Open 52:43.39 +9:34.36 Sandy 15 12:04.18 101st 18:59.11 103rd 11:07.10 115th= 10:33.00 122nd  
102nd 113 LIVINGSTON Skip (CO) Amateur Men 21-39 52:44.21 +9:35.18 Crested Butte 36 12:27.93 124th 19:01.25 106th 10:58.36 103rd 10:16.67 105th  
103rd 43 TIMM Owen Momma timm (CO) Expert Men Open 52:46.15 +9:37.12 Ridgway 18 12:15.71 110th 18:35.62 90th 11:03.22 107th 10:51.60 136th  
104th 132 BUSH Tom (CO) Amateur Men 21-39 52:51.26 +9:42.23 Denver 27 12:10.16 106th 19:24.10 119th 11:01.81 106th 10:15.19 102nd  
105th 102 POKORSKI Stephen (CO) Amateur Men 21-39 52:55.51 +9:46.48 Boulder 26 12:37.11 132nd 18:48.25 99th 10:47.59 89th 10:42.56 131st  
106th 192 MUNROE Andrew Durango DEVO (CO) U21 Men 17-20 52:57.16 +9:48.13 Durango 17 12:23.37 121st 19:03.07 108th 11:15.57 127th 10:15.15 101st  
107th 98 ROMERO Zach (NV) Amateur Men 21-39 53:08.82 +9:59.79 Blue Diamond 33 12:32.30 128th 19:33.70 124th 10:45.57 88th 10:17.25 107th  
108th 93 SELDEN Michael (CO) Amateur Men 21-39 53:15.66 +10:06.63 Westcliffe 22 12:35.95 131st 18:41.41 94th 11:16.29 129th 10:42.01 130th  
109th 39 ANDERSON Ileana Juliana Free Agent (UT) Pro Women Open 53:16.73 +10:07.70 Park City 30 12:16.29 111th 19:39.79 126th 10:54.01 98th 10:26.64 117th  
110th 280 Andy Knouse LaGrande AdventureTours (CO) Master Men 40+ 53:22.42 +10:13.39 Steamboat 44 12:31.97 127th 18:59.74 104th 11:29.07 140th 10:21.64 110th  
111th 55 POUZET Xavier Guerrilla Gravity - Ride Atire (CO) Expert Men Open 53:37.67 +10:28.64 Denver 31 12:23.77 123rd 19:52.04 129th 11:05.80 113th 10:16.06 103rd  
112th 296 SCHULZ Syd Jamis Bikes (NM) Pro Women Open 53:43.09 +10:34.06 Taos 27 12:13.47 108th 19:22.62 118th 12:12.67 167th 9:54.33 85th  
113th 197 HARRINGTON Finnegan South Mountain Cycle & Cafe (CO) U21 Men 17-20 53:45.40 +10:36.37 Gypsum 19 11:37.94 78th 20:53.22 154th 11:10.07 119th 10:04.17 87th  
114th 112 LUDDY Benjamin (CA) Amateur Men 21-39 53:49.95 +10:40.92 San Pedro 38 12:28.38 125th 19:09.22 113th 11:47.06 155th 10:25.29 113th  
115th 147 PERRY Justin (CO) Master Men 40+ 53:51.69 +10:42.66 Denver 43 11:55.95 92nd 20:06.39 134th 11:07.66 117th 10:41.69 129th  
116th 150 MURPHY Dale (CO) Master Men 40+ 53:55.88 +10:46.85 Evergreen 42 12:20.01 117th 20:07.19 135th 10:54.07 99th 10:34.61 124th  
117th 297 SHEA Jackie Colorowdies (CO) Pro Women Open 54:02.04 +10:53.01 Denver 29 12:11.64 107th 19:25.16 120th 11:30.98 141st 10:54.26 137th  
118th 42 TURNER Lander bikeparts.com (CO) Expert Men Open 54:02.56 +10:53.53 Morrison 18 12:37.44 133rd 19:03.72 109th 11:15.90 128th 11:05.50 142nd  
119th 59 NICHOLSON Joe Mauna racing (CO) Expert Men Open 54:05.29 +10:56.26 Dillon 30 12:54.17 145th 19:45.60 127th 11:17.30 130th 10:08.22 92nd  
120th 137 BANNON-SCHNEEBECK James (NM) Amateur Men 21-39 54:16.30 +11:07.27 Albuquerque 23 12:41.07 134th 19:55.34 130th 11:06.17 114th 10:33.72 123rd  
121st 86 WILSON Ian (CO) Amateur Men 21-39 54:59.56 +11:50.53 Boulder 27 11:58.55 94th 20:13.34 138th 11:41.22 148th 11:06.45 143rd  
122nd 191 OBERLING Robby Crested Butte Devo (CO) U21 Men 17-20 55:14.56 +12:05.53 Crested Butte 16 12:43.44 135th 20:10.94 137th 11:45.52 151st 10:34.66 125th  
123rd 187 POPE Matt The Kind Bikes and Skis (CO) U21 Men 17-20 55:22.10 +12:13.07 avon 16 12:18.11 114th 20:40.97 150th 11:39.04 147th 10:43.98 132nd  
124th 90 SMITH Nate Colorowdies (CO) Amateur Men 21-39 55:28.18 +12:19.15 Telluride 34 13:07.54 155th 20:37.54 148th 11:19.50 132nd 10:23.60 112th  
125th 96 ROWBOTHAM Brian Pedal Pushers Racing (CO) Amateur Men 21-39 55:29.98 +12:20.95 Golden 33 12:32.33 129th 20:29.76 143rd 11:26.33 136th 11:01.56 141st  
126th 94 SAVAGE Nathan (CO) Amateur Men 21-39 55:31.33 +12:22.30 Denver 34 12:22.34 120th 20:31.69 146th 11:17.58 131st 11:19.72 151st  
127th 67 JOHNSON Anthony Guerilla Gravity (CO) Expert Men Open 55:38.27 +12:29.24 Fort Collins 34 12:50.62 142nd 19:56.18 131st 11:32.97 144th 11:18.50 147th  
128th 120 INGERSON Jonathan Golden Bike Shop (CO) Amateur Men 21-39 55:41.86 +12:32.83 Denver 36 13:03.09 150th 20:26.96 142nd 11:26.78 138th 10:45.03 133rd  
129th 114 LAU Josh (CO) Amateur Men 21-39 55:46.54 +12:37.51 Monument 29 13:17.57 159th 20:04.94 132nd 11:25.38 135th 10:58.65 139th  
130th 183 SNARE Jack Pedal Pushers Racing/EBO (CO) U21 Men 17-20 55:52.64 +12:43.61 golden 20 12:29.37 126th 18:43.20 97th 14:08.83 184th 10:31.24 120th  
131st 208 SULLIVAN Caitlin Bicycle experience (CO) Amateur Women 21-39 56:04.94 +12:55.91 Colorado Springs 24 13:12.76 158th 20:30.46 144th 11:34.00 145th 10:47.72 134th  
132nd 107 MILLER Isaac Knolly Bikes (CO) Amateur Men 21-39 56:16.71 +13:07.68 Colorado Springs 30 12:57.21 147th 20:25.14 141st 11:45.94 153rd 11:08.42 144th  
133rd 152 LESLIE Mike (TX) Master Men 40+ 56:19.10 +13:10.07 Lantana 49 12:56.64 146th 20:40.99 151st 11:31.18 142nd 11:10.29 145th  
134th 189 PALUCK Blake (CO) U21 Men 17-20 56:22.36 +13:13.33 Evergreen 16 12:54.00 144th 20:32.90 147th 11:36.11 146th 11:19.35 150th  
135th 106 MOORE Nathan (CO) Amateur Men 21-39 56:33.48 +13:24.45 EDGEWATER 26 12:43.67 136th 20:23.03 140th 11:12.42 123rd 12:14.36 166th  
136th 111 MACGREGOR Cade RMGL (CO) Amateur Men 21-39 56:56.45 +13:47.42 Lakewood 33 13:01.13 148th 20:31.62 145th 11:59.27 157th 11:24.43 153rd  
137th 88 THOELE Matthew (CO) Amateur Men 21-39 57:11.11 +14:02.08 Arvada 38 13:04.59 152nd 21:36.43 165th 11:32.46 143rd 10:57.63 138th  
138th 293 LINN Kera (IA) Pro Women Open 57:12.17 +14:03.14 Davenport 25 14:11.57 172nd 20:13.67 139th 11:27.59 139th 11:19.34 149th  
139th 60 NAFZIGER Dillon My job (CO) Expert Men Open 57:28.93 +14:19.90 Ridgway 20 12:45.02 138th 20:57.84 155th 12:14.90 168th 11:31.17 157th  
140th 165 BARDSLEY Russell (CO) Master Men 40+ 57:30.48 +14:21.45 Pueblo 45 12:47.96 140th 21:13.14 159th 12:05.01 160th 11:24.37 152nd  
141st 211 KELLEY Kiya Golden Bike Shop (CO) Amateur Women 21-39 57:36.03 +14:27.00 Golden 36 12:50.64 143rd 20:37.70 149th 12:07.25 161st 12:00.44 163rd  
142nd 198 FRECKLETON Dane Sonoran cycles (CO) U21 Men 17-20 57:53.59 +14:44.56 Steamboat springs 17 13:48.10 167th 21:23.15 161st 11:26.44 137th 11:15.90 146th  
143rd 225 CROWELL Kira Salt Cycles (UT) Pro Women Open 58:14.85 +15:05.82 Riverton 19 13:29.53 161st 21:31.44 163rd 11:46.79 154th 11:27.09 155th  
144th 119 JENSEN Philip Emu Ropers (CO) Amateur Men 21-39 58:25.35 +15:16.32 Fort Collins 29 13:05.60 153rd 21:33.97 164th 12:00.18 158th 11:45.60 159th  
145th 140 WOLFE Brad Organo-Lawn (CO) Master Men 40+ 58:40.05 +15:31.02 Boulder 41 14:22.63 175th 20:45.27 152nd 12:02.78 159th 11:29.37 156th  
146th 125 GREER William Emu Ropers (CO) Amateur Men 21-39 58:44.38 +15:35.35 Denver 34 13:56.38 170th 21:15.57 160th 12:07.49 162nd 11:24.94 154th  
147th 121 HUNLEY Jason (CO) Amateur Men 21-39 58:54.45 +15:45.42 Silverthorne 20 13:42.92 165th 21:11.63 158th 11:42.64 150th 12:17.26 168th  
148th 217 BAUGH Kim Team Katie (CO) Amateur Women 21-39 58:55.38 +15:46.35 Colorado Springs 38 13:31.51 162nd 20:59.91 156th 12:08.93 163rd 12:15.03 167th  
149th 218 GUSTIN Lisa Black Hills Bicycles (SD) Master Women 40+ 58:59.19 +15:50.16 Rapid City 50 13:41.18 163rd 21:30.59 162nd 12:14.95 169th 11:32.47 158th  
150th 54 RHODES Chris SMCD ltd. (CO) Expert Men Open 59:00.66 +15:51.63 steamboat springs 36 12:44.45 137th 20:50.70 153rd 13:08.04 176th 12:17.47 169th  
151st 216 BROOKS Leah (CO) Amateur Women 21-39 59:15.81 +16:06.78 Boulder 38 14:33.84 178th 21:37.26 166th 11:45.53 152nd 11:19.18 148th  
152nd 52 ROMIG Lars Trail Ambassador Specialized/SRAM (AZ) Expert Men Open 59:27.31 +16:18.28 Sedona 36 23:05.00 201st 17:14.00 48th 10:03.31 32nd 9:05.00 39th  
153rd 105 MURPHY Roger (CO) Amateur Men 21-39 59:36.08 +16:27.05 Lafayette 35 15:08.30 181st 22:33.25 172nd 11:15.35 126th 10:39.18 127th  
154th 215 CROSS Liz (CO) Amateur Women 21-39 60:12.99 +17:03.96 Boulder 33 14:27.21 177th 21:05.97 157th 12:37.86 172nd 12:01.95 164th  
155th 37 DITTMER Ariana Colorowdies (CO) Pro Women Open 60:21.78 +17:12.75 Golden 24 14:20.19 173rd 21:53.06 169th 12:12.34 164th 11:56.19 162nd  
156th 31 RINGLE Rob Knolly Bikes (CO) Pro Men Open 60:26.85 +17:17.82 Carbondale 28 12:08.91 105th 26:07.56 183rd 11:11.24 122nd 10:59.14 140th  
157th 213 INGERSON Natalie Golden Bike Shop (CO) Amateur Women 21-39 60:54.84 +17:45.81 Denver 31 14:11.50 171st 22:35.33 174th 12:12.39 166th 11:55.62 161st  
158th 219 CROWELL Tracy WMBA (CO) Master Women 40+ 61:30.80 +18:21.77 Colorado Springs 44 13:48.18 168th 22:36.72 175th 12:31.40 170th 12:34.50 173rd  
159th 143 RAPINZ Paul Boulder Cycle Sport (CO) Master Men 40+ 62:02.78 +18:53.75 Boulder 48 14:26.39 176th 21:42.80 168th 12:56.97 174th 12:56.62 174th  
160th 84 BACZURIK Ryan Team RudeBoy - Jinji Cycles (CO) Expert Men Open 62:52.51 +19:43.48 Centennial 36 12:08.84 104th 29:03.23 192nd 11:21.46 133rd 10:18.98 109th  
161st 116 KREBS Matthew (NM) Amateur Men 21-39 63:38.90 +20:29.87 Santa Fe 34 14:58.01 180th 22:17.43 171st 13:01.32 175th 13:22.14 177th  
162nd 162 CAHOON David (CO) Master Men 40+ 64:16.68 +21:07.65 Lafayette 43 15:25.57 184th 23:19.92 178th 12:32.75 171st 12:58.44 175th  
163rd 163 BROWN Aaron Dimed Out Racing Club (CO) Master Men 40+ 64:42.37 +21:33.34 Englewood 42 11:56.97 93rd 31:39.15 195th 10:56.42 102nd 10:09.83 94th  
164th 65 LYNCH Patrick (CO) Expert Men Open 64:48.38 +21:39.35 Aspen 25 26:06.10 203rd 18:23.47 81st 10:41.84 84th 9:36.97 65th  
165th 109 MARSHALL Ryan (CO) Amateur Men 21-39 64:59.06 +21:50.03 Boulder 28 15:21.18 182nd 23:18.37 177th 14:00.91 183rd 12:18.60 170th  
166th 135 BLAIR Zachary (IL) Amateur Men 21-39 66:34.46 +23:25.43 port byron 32 15:21.25 183rd 24:37.15 180th 13:23.17 177th 13:12.89 176th  
167th 214 GONZALES Melissa Pioneer Sports Amateur Women 21-39 66:50.02 +23:40.99 Copper Mountain 30 20:01.17 198th 26:32.66 184th 13:31.96 180th 13:44.23 179th -7:00.00
168th 174 COOK Michael David Basalt Bike & Ski/The Next Level Sports Performanc (CO) Master Men 50+ 67:54.53 +24:45.50 Aspen 53 14:34.55 179th 22:33.77 173rd 13:34.93 181st 17:11.28 185th  
169th 99 RESTO Confesor Double Shot Cyclery (CO) Amateur Men 21-39 68:38.24 +25:29.21 Gunnison 27 16:59.46 191st 23:59.76 179th 13:54.56 182nd 13:44.46 180th  
170th 115 LARIMER Eric Republic Cycles - Boulder (CO) Amateur Men 21-39 70:07.96 +26:58.93 Golden 36 15:59.02 187th 25:42.70 181st 14:28.00 185th 13:58.24 182nd  
171st 159 DELGADO Tommy pedal RACING (CO) Master Men 40+ 70:17.06 +27:08.03 Castle Rock 42 15:56.07 185th 27:18.69 187th 13:24.08 178th 13:38.22 178th  
172nd 212 JORDAN Jordann RMGL Racing (CO) Amateur Women 21-39 70:19.44 +27:10.41 Arvada 31 14:21.40 174th 30:34.82 194th 12:54.52 173rd 12:28.70 172nd  
173rd 155 FRUMAN Jesse RSI Ventures (CA) Master Men 40+ 71:48.14 +28:39.11 Denver 39 17:50.14 193rd 26:43.37 185th 13:28.68 179th 13:45.95 181st  
174th 201 EBERT Wade (CO) U21 Men 17-20 74:24.99 +31:15.96 Delta 19 20:51.60 199th 30:10.65 193rd 11:14.54 125th 12:08.20 165th  
175th 148 PERREAULT Jesse (CO) Master Men 40+ 74:25.77 +31:16.74 Denver 42 34:02.94 205th 19:07.84 112th 11:04.09 109th 10:10.90 97th  
176th 220 CAMORIANO Jennifer Two Wheel Jones Racing (AZ) Master Women 40+ 75:44.90 +32:35.87 Mesa 45 17:19.57 192nd 28:06.32 189th 14:42.81 186th 15:36.20 184th  
177th 128 EUSTAQUIO Marc RMGL Racing (CO) Amateur Men 21-39 76:34.47 +33:25.44 Denver 38 18:24.22 195th 28:16.12 190th 14:48.85 187th 15:05.28 183rd  
178th 195 HEFFERNAN Ayden Mom & Dad (CO) U21 Men 17-20 90:07.45 +46:58.42 Fort Collins 16 12:16.95 113th 56:16.50 197th 11:05.40 111th 10:28.60 118th  
179th 16 COHN Eddy Scrumplicious (CO) Pro Men Open 111:22.73 +68:13.70 Mt crested butte 29 10:03.74 8th 82:34.43 199th 10:06.41 37th 8:38.15 16th  
180th 117 KOTULAK Clayton NA (CO) Amateur Men 21-39 115:01.77 +71:52.74 Golden 30 13:44.54 166th 80:47.21 198th 10:43.28 85th 9:46.74 75th  
  134 BURGIE Luke Knolly Bikes (CO) Amateur Men 21-39 DNF   Colorado Springs 23 18:42.55 196th     11:05.29 110th 10:48.29 135th  
  6 NEWTH Jordan 100% Specialized (VT) Pro Men Open DNF   West rutland 29 19:58.97 197th     10:20.43 54th 8:50.95 28th  
  193 MIELKE Zeb (CO) U21 Men 17-20 DNF   Fort Collins 18         11:52.42 156th 12:23.57 171st  
  126 GLASS Stephen (CO) Amateur Men 21-39 DNF   New Castle 29 75:25.49 207th     11:10.12 120th 10:16.75 106th  
  166 WOOD Dl Intense Tld Canyon Cycles Lonestar Gravity (TX) Master Men 50+ DNF   Austin 50 34:00.51 204th     10:51.47 95th 10:26.11 116th  
  295 PHELAN Brittany Juliana Free Agent (QC) Pro Women Open DNF   Mont-Tremblant 26 13:08.59 156th 18:07.98 75th 10:56.41 101st      
  281 Antonio Baca Heart and Soul (NM) Expert Men Open DNF   Albuquerque 35 16:18.31 189th 38:11.82 196th 12:12.36 165th      
  85 AYRES Jeff Rudeboy (CO) Expert Men Open DNF   Denver 35 12:33.10 130th 19:36.02 125th 17:53.61 188th      
  53 ROCKHEY Geoff Cyclepaths Bike Shop (CA) Expert Men Open DNF   truckee 34 10:54.48 47th 17:05.87 43rd          
  40 WOOD Kevin E*Thirteen Sellamilk ODI Grips Royal Racing EK (CO) Expert Men Open DNF   Colorado Springs 29 11:46.12 85th 18:27.41 83rd          
  61 MOORE Parker Colorowdies (CO) Expert Men Open DNF   Denver 34 12:21.51 119th 18:46.09 98th          
  73 GREGORY Lennon (AZ) Amateur Men 21-39 DNF   Phoenix 27 11:55.88 91st 18:54.28 102nd          
  49 SIMS Chance (AZ) Expert Men Open DNF   buckeye 22 11:51.00 89th 19:06.50 110th          
  89 SPEIRS Christopher (CA) Amateur Men 21-39 DNF   Mojave 37 13:11.25 157th 19:28.28 122nd          
  129 DAY John Emu Ropers (CO) Amateur Men 21-39 DNF   Berthoud 35 12:48.18 141st 19:51.64 128th          
  110 MAHAR Brian (CO) Amateur Men 21-39 DNF   lafayette 21 13:02.36 149th 20:05.52 133rd          
  190 ORR Cooper Knolly Bikes Royal Racing Smith Optics Crankbro (CO) U21 Men 17-20 DNF   Dillon 17 22:59.81 200th 20:09.30 136th          
  144 QUIJANO Andres   Master Men 40+ DNF   Guadalajara 42 13:41.36 164th 21:41.89 167th          
  136 BINARI Joseph Bicycle Sports Shop (TX) Amateur Men 21-39 DNF   Austin 26 13:23.19 160th 22:09.82 170th          
  151 MCKEEGAN Eric (PA) Master Men 40+ DNF   Pittsburgh 40 17:50.44 194th 23:01.87 176th          
  36 GATES Kari (MN) Pro Women Open DNF   staples 40 16:11.01 188th 25:59.50 182nd          
  101 REEVES Wesley Paw Patrol (CO) Amateur Men 21-39 DNF   Colorado springs 28 16:18.33 190th 27:01.96 186th          
  180 TELARICO Matt (CO) U21 Men 17-20 DNF   Castle Rock 16 15:56.85 186th 27:45.88 188th          
  7 MCCUTCHEON Trevor (CA) Pro Men Open DNF   Temecula 19 9:51.06 3rd 28:49.68 191st          
  56 PERRY Sean TrainingPeaks (CO) Expert Men Open DNF   Boulder 29 12:06.47 102nd              
  210 MEYER Stephanie (UT) Amateur Women 21-39 DNF   Park City 26 13:48.92 169th              
  122 HASAN Sam (CO) Amateur Men 21-39 DNF   Louisville 38 26:02.58 202nd              
  131 CARR Kyle TeamEMS (CA) Amateur Men 21-39 DNF   Rocklin 21 38:29.21 206th              
  170 KRILL Kevin Timing Test (CO) Master Men 50+ DSQ   Gunnison 50 0:27.00   0:37.00            

Groms Enduro

Overall

Pos No. Name Team/Country Class Time Behind Hometown Age Cement Mtn - Rosebud Dr Park Reno Ridge - Deadman
1st 256 BOARDMAN Izak SMBA (CO) Youth Groms 10-16 37:57.70   Boulder 15 10:39.02 2nd 17:17.08 1st 10:01.60 1st
2nd 255 BULLOCK Gus Crested Butte Devo and Handlebar bike shop (CO) Youth Groms 10-16 38:34.17 +0:36.47 crested butte 14 10:40.91 3rd 17:47.95 5th 10:05.31 3rd
3rd 237 LINDE Braden Ponderosa Enduro Team (AZ) Youth Groms 10-16 38:40.47 +0:42.77 Flagstaff 16 10:49.98 5th 17:32.79 2nd 10:17.70 4th
4th 240 KRUZEL Jesse SMBA (CO) Youth Groms 10-16 38:53.75 +0:56.05 Boulder 15 10:48.06 4th 17:40.88 4th 10:24.81 6th
5th 250 EAST Jesse Deity Fox Bicycle Outfitters Big Bs Maxxis (CO) Youth Groms 10-16 38:55.57 +0:57.87 Montrose 15 10:26.40 1st 17:40.03 3rd 10:49.14 9th
6th 238 LANTZ Kale SMBA (CO) Youth Groms 10-16 39:50.23 +1:52.53 Nederland 15 11:13.82 7th 18:15.25 7th 10:21.16 5th
7th 230 PICKNER Michael SMBA (CO) Youth Groms 10-16 40:37.96 +2:40.26 boulder 15 11:42.03 8th 17:51.01 6th 11:04.92 13th
8th 241 KING Drake Gopro Royal Racing (CO) Youth Groms 10-16 42:06.39 +4:08.69 Ridgway 15 11:57.83 11th 19:16.24 8th 10:52.32 11th
9th 226 WEINBERG Asher Griggs Orthopidics Crested Butte Sports Rompskis (CO) Youth Groms 10-16 42:12.57 +4:14.87 Crested Butte 13 11:49.32 10th 19:42.31 9th 10:40.94 7th
10th 228 SALEK Ryan SMBA (CO) Youth Groms 10-16 43:29.64 +5:31.94 Arvada 16 12:51.43 17th 19:52.57 11th 10:45.64 8th
11th 244 HAGGART Ainsley Durango Devo (CO) U21 Women 17-20 43:40.55 +5:42.85 Durango 15 12:37.72 15th 19:52.00 10th 11:10.83 15th
12th 229 RAPINZ Henry SMBA (CO) Youth Groms 10-16 44:03.25 +6:05.55 Boulder 12 12:20.64 13th 20:18.36 13th 11:24.25 18th
13th 227 WALKER Mason SMBA (CO) Youth Groms 10-16 44:30.01 +6:32.31 Boulder 15 12:29.15 14th 20:43.61 17th 11:17.25 17th
14th 233 OTTER Mack n/a (CO) Youth Groms 10-16 45:38.82 +7:41.12 Durango 13 13:36.32 22nd 20:36.50 15th 11:26.00 19th
15th 247 FOSTER Sean Front Rangers Junior Cycling (CO) Youth Groms 10-16 46:17.08 +8:19.38 Palmer Lake 15 13:05.10 18th 21:32.53 20th 11:39.45 20th
16th 258 BAKER Garrett Mauana Racing (CO) Youth Groms 10-16 46:42.18 +8:44.48 Breckenridge 15 12:47.25 16th 22:07.82 21st 11:47.11 22nd
17th 224 LAMARQUE Camille SMBA (CO) U21 Women 17-20 46:42.62 +8:44.92 Superior 16 14:19.52 26th 20:39.10 16th 11:44.00 21st
18th 251 DUTY Johnny (CO) Youth Groms 10-16 47:37.53 +9:39.83 Steamboat Springs 15 13:54.17 24th 21:30.37 19th 12:12.99 28th
19th 257 BARTELS Louis (CO) Youth Groms 10-16 48:01.84 +10:04.14 Steamboat Springs 15 13:39.77 23rd 22:31.10 22nd 11:50.97 24th
20th 246 FOX Brody (CO) Youth Groms 10-16 48:16.41 +10:18.71 Aspen 11 13:23.37 21st 23:05.15 24th 11:47.89 23rd
21st 231 PETERSON William Phat Tire (AR) Youth Groms 10-16 48:29.67 +10:31.97 Bentonville 16 15:29.07 28th 20:56.56 18th 12:04.04 27th
22nd 243 JOHNSON Finn (CO) Youth Groms 10-16 50:30.50 +12:32.80 Woody Creek 12 19:16.89 30th 20:06.51 12th 11:07.10 14th
23rd 236 MACKENZIE Ben (CO) Youth Groms 10-16 51:24.72 +13:27.02 Durango 13 14:12.04 25th 26:20.43 26th 10:52.25 10th
24th 232 PERLEY Andrew (CO) Youth Groms 10-16 51:26.55 +13:28.85 Aspen 12 14:42.45 27th 23:05.02 23rd 13:39.08 30th
25th 234 NOTARIAN Quinn (MI) Youth Groms 10-16 52:13.67 +14:15.97 Cadillac 16 13:07.75 20th 25:23.15 25th 13:42.77 31st
26th 239 LACKNER Hadrien K2 (CA) Youth Groms 10-16 52:21.00 +14:23.30 Santa Cruz 14 11:46.74 9th 28:18.13 28th 12:16.13 29th
27th 249 ENSIGN Gunnar Durango Devo (CO) Youth Groms 10-16 55:53.83 +17:56.13 Durango 15 12:06.05 12th 31:49.21 29th 11:58.57 26th
28th 253 DELONG Jacob (CO) Youth Groms 10-16 58:04.39 +20:06.69 Nederland 14 26:21.09 33rd 20:29.42 14th 11:13.88 16th
29th 282 Kelsey Nicholson Durango Devo (CO) U21 Women 17-20 60:23.77 +22:26.07 Durango 15 18:39.99 29th 27:29.08 27th 14:14.70 32nd
30th 245 FRECKLETON Rune Sonoran cycle (CO) Youth Groms 10-16 70:42.74 +32:45.04 Steamboat springs 13 21:27.33 31st 32:45.93 30th 16:29.48 33rd
31st 252 DONNAWAY Simon Durango Devo (CO) Youth Groms 10-16 79:50.62 +41:52.92 Durango 16 11:13.42 6th 58:33.87 32nd 10:03.33 2nd
32nd 242 KAHILA Jonas (CO) Youth Groms 10-16 95:00.97 +57:03.27 Golden 15 23:17.37 32nd 49:21.59 31st 22:22.01 34th
  254 CHRISTIAN Forrest (CO) Youth Groms 10-16 DNF   Steamboat Springs 15 13:07.16 19th     10:52.73 12th
  223 SMITH Jazlyn Team TODD (CO) U21 Women 17-20 DNF   Breckenridge 17 54:05.15 34th     11:51.57 25th
  222 SOTO Ariana (CO) U21 Women 17-20 DNF   nederland 15            
Series Results