Kentmere HorseshoeMon 19/07/2004 12:35
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2004

   Pl   Stno Name                       Club                       Class            Time 







Course 1  (439 19.0 km  1000 m   3 C                     



    1      5 Simon Bailey               Mercia Fell Runners        M             1:22:36 

    2    275 Rob Jebb                   Bingley Harriers           M             1:23:25 

    3    240 Ian Holmes                 Bingley Harriers           M             1:25:55 

    4    326 Simon Booth                Borrowdale                 M             1:26:07 

    5    317 Colin Donnelly             Ron Hill Camberley         MV40          1:26:35 

    6    394 Nick Sharp                 Ambleside AC               M             1:27:02 

    7    318 Mark Roberts               Borrowdale                 MV40          1:27:45 

    8    280 Mike Bouldstridge          Mercia Fell Runners        M             1:28:28 

    9     48 Dave Neill                 Staffs Moorlands AC        MV40          1:28:32 

   10     15 David Rodgers              Lochaber Athletic          M             1:28:47 

   11    323 Tim Werrett                Mercia Fell Runners        M             1:28:51 

   12    374 Phil Davies                Borrowdale                 M             1:29:15 

   13    171 John Heneghan              Pudsey & Bramley           M             1:30:07 

   14    325 Jim Davies                 Borrowdale                 M             1:30:26 

   15    199 Craig Roberts              Kendal AC                  MV40          1:30:34 

   16    411 Paul Thompson              Clayton le Moor            M             1:32:03 

   17    246 Mark Denham-Smith          Keswick                    M             1:32:09 

   18    183 Gary Devine                Pudsey & Bramley           M             1:32:50 

   19    233 Lloyd Taggart              Buxton AC                  M             1:33:17 

   20    297 Stephen Bottomley          Pudsey & Bramley           M             1:33:25 

   21     65 Joe Blackett               North Yorks Moors AC       MV40          1:33:27 

   22    101 Malcolm Fowler             Pennine Fell Runners       MV40          1:33:40 

   23    266 John Hunt                  Cumberland Fell Runners    M             1:33:43 

   24     85 Shaun Livesey              Bowland Fell Runners       MV40          1:34:11 

   25    221 Charlie Stead              Northumberland Fell Runner M             1:34:27 

   26    146 Steve Sweeney              Bowland Fell Runners       MV40          1:34:30 

   27    265 James McQueen              Eryri Harriers             M             1:34:35 

   28    168 Steven Neill               Pudsey & Bramley           M             1:34:39 

   29    222 Karl Gray                  Calder Valley              M             1:34:53 

   30    381 Chris Doyle                Trafford AC                M             1:34:59 

   31     29 Stewart Whitlie            Carnethy                   MV40          1:35:05 

   32    231 Andy Peace                 Bingley Harriers           M             1:35:19 

   33    175 Darren Kay                 Horwich RMI                M             1:35:36 

   34    388 Ed Nash                    Kendal AC                  M             1:35:44 

   35    322 Pete Vale                  Mercia Fell Runners        M             1:35:47 

   36     22 Anthony Smith              Ambleside AC               M             1:35:54 

   37    377 Nick Spence                Borrowdale                 MV40          1:36:09 

   38    328 Brian Thompson             Cumberland Fell Runners    MV40          1:36:35 

   39     47 Gavin Bland                Borrowdale                 M             1:36:43 

   40    281 Steve Freeman              Ambleside AC               MV40          1:36:44 

   41     51 Jerry Dawson               Cumberland Fell Runners    MV40          1:36:46 

   42     32 Adam Ward                  Carnethy                   MV40          1:37:02 

   43    189 Steve Jackson              Horwich RMI                MV50          1:37:14 

   44    382 Dan Golding                Ambleside AC               M             1:37:26 

   45    239 Billy Procter              Helm Hill Runners Kendal   MV40          1:37:28 

   46     31 Adrian R Davis             Carnethy                   MV40          1:37:30 

   47    352 Gary Thorpe                Ambleside AC               MV40          1:38:34 

   48    200 Roger Lamb                 Mercia Fell Runners        MV40          1:38:53 

   49    288 Robin Lawrence             Bingley Harriers           M             1:39:07 

   50    225 Colin Fray                 Pennine Fell Runners       MV40          1:39:18 

   51    397 John Helme                 Unattached                 M             1:39:22 

   52    223 Andy Clarke                Calder Valley              MV40          1:39:31 

   53     80 Ian Greenwood              Clayton le Moor            MV40          1:39:33 

   54    247 Nimrod Lockwood            Keswick                    M             1:39:39 

   55    242 Alastair Dunn              Helm Hill Runners Kendal   M             1:39:48 

   56    337 Bernard Grant              Harrogate Harriers         MV50          1:39:52 

   57    316 Tom McGaff                 Pennine Fell Runners       MV40          1:40:39 

   58    403 Christopher Leigh          Trafford AC                M             1:40:50 

   59    432 Sean Bolland               Bowland Fell Runners       M             1:41:00 

   60    180 Kevin Harding              Tring RC                   MV40          1:41:02 

   61     90 Roger Green                Horwich RMI                MV40          1:41:05 

   62    110 Graham MacNeil             Pennine Fell Runners       MV40          1:41:12 

   63    237 Duncan Overton             Keswick                    MV50          1:41:18 

   64    150 Andrew Horsfall            Todmorden                  MV40          1:41:22 

   65    174 Steve Bell                 Dark Peak Fell Runners     MV40          1:41:28 

   66    105 John Boyle                 Dark Peak Fell Runners     M             1:41:44 

   67    192 Mark Johnston              Carnethy                   M             1:41:45 

   68    427 A Davies                   Borrowdale                 MV40          1:42:04 

   69    341 Chris Reade                Bowland Fell Runners       MV40          1:42:27 

   70    236 Colin Shuttleworth         Clayton le Moor            MV40          1:42:29 

   71    188 Tracey Brindley            Carnethy                   L             1:42:40 

   72    215 Brian Walton               Horwich RMI                MV50          1:42:50 

   73     72 Vincent Booth              Trafford AC                MV40          1:43:06 

   74    164 Dave Gilchrist             Altrincham District AC     MV40          1:43:13 

   75    213 Stefan Macina              Pudsey & Bramley           M             1:43:31 

   76    155 Neil Wrigley               Horwich RMI                MV40          1:43:50 

   77    210 Neil Ashcroft              Ambleside AC               M             1:44:09 

   78    258 Kenny Johnson              Hartlepool Burn Road Harri M             1:44:18 

   79     45 Dave Milliken              Salford                    M             1:44:27 

   80    331 Mark Chippendale           Bowland Fell Runners       M             1:44:38 

   81    314 Shaun Addison              Helm Hill Runners Kendal   MV40          1:44:51 

   82    191 Ian Cousins                Cumberland Fell Runners    M             1:44:52 

   83    324 Simon Horsley              Howgill Harriers           MV40          1:45:15 

   84     92 Keith Holmes               Dark Peak Fell Runners     MV50          1:45:16 

   85    393 Jon Ashcroft               FRA                        M             1:45:19 

   86     97 Richard Greenwood          Calder Valley              M             1:45:26 

   87    182 Quentin Harding            Bowland Fell Runners       MV40          1:45:29 

   88    356 Colin Valentine            Keswick                    MV40          1:45:33 

   89    128 Jim Rider                  Ilkley Harriers            M             1:45:35 

   90    185 Jim Bell                   Denby Dale Traveller       MV40          1:45:41 

   91    436 Syd C Cexon                Tynedale                   MV40          1:45:50 

   92     38 Graham Schofield           Horwich RMI                MV40          1:46:03 

   93    271 Ken Rumgay                 Lochaber Athletic          M             1:46:08 

   94    419 Rob Blyth                  Helm Hill Runners Kendal   MV40          1:46:16 

   95    244 Mark Seddon                Horwich RMI                MV40          1:46:19 

   96    277 Carl Pryce                 Cosmic Hillbashers         MV40          1:46:22 

   97    151 Tony Hesketh               Horwich RMI                MV50          1:46:24 

   98    211 Kieran Carr                Clayton le Moor            MV50          1:46:30 

   99    170 Richard Snowden            Totley AC                  M             1:46:38 

  100    202 Simon Deakin               North Yorks Moors AC       M             1:46:41 

  101    313 Bob Riley                  Cumberland Fell Runners    MV40          1:46:42 

  102    103 Dave Allen                 Dark Peak Fell Runners     MV40          1:46:47 

  103     99 Geoffrey Howard            Ilkley Harriers            MV60          1:46:49 

  104    132 Jonathon Whitaker          Unattached                 MV40          1:46:52 

  104    229 John Blairfish             Carnethy                   MV50          1:46:52 

  106    169 Matthew Clewes             Mercia Fell Runners        MV40          1:46:56 

  107    387 Steve Lumb                 Durham Fell Runners        MV40          1:47:06 

  108    366 Patrick Devine-Wright      Unattached                 M             1:47:08 

  109    269 Steve Turland              Unattached                 M             1:47:09 

  109    345 Steve Bennett              Eden Runners               M             1:47:09 

  111    293 Paul Hind                  Keighley & Craven          MV40          1:47:10 

  112     78 David Atkinson             Northumberland Fell Runner MV40          1:47:12 

  113     71 Bill Fairmaner             Trafford AC                MV40          1:47:17 

  114     70 David Keeling              Trafford AC                MV40          1:47:20 

  115     91 Stephen G Hicks            Borrowdale                 MV40          1:47:22 

  116    312 Lou Sharp                  Keswick                    L             1:47:28 

  117    157 Ian Cowie                  Mercia Fell Runners        MV40          1:47:32 

  118     89 J Winn                     Cumberland Fell Runners    MV50          1:47:33 

  119    111 Lee Dowthwaite             Bowland Fell Runners       MV40          1:47:40 

  120     26 Ron Fawcett                Dark Peak Fell Runners     MV40          1:47:41 

  121     17 Clive Davis                Bowland Fell Runners       MV40          1:47:43 

  122     39 Jill Mykura                Carnethy                   L             1:47:44 

  123     86 Sally Newman               Calder Valley              LV40          1:47:48 

  124    357 David Spedding             Keswick                    MV50          1:47:52 

  125    415 Jason Feeney               Bingley Harriers           MV40          1:48:00 

  126    402 Chris Speight              Ambleside AC               MV40          1:48:31 

  127    118 Rob Wynne                  Bowland Fell Runners       MV40          1:48:35 

  128     37 Paul Kelly                 Darlington Harriers AC     MV40          1:48:38 

  129     46 Cedric Clemerson           Heathfield Road Runners    MV40          1:48:40 

  130    127 Nick Hewitt                Bowland Fell Runners       MV50          1:48:41 

  131    250 Jonathon Taylor            Teviotdale                 M             1:48:42 

  132    162 Steve Varney               Kendal AC                  MV50          1:48:43 

  133    355 Alan Horland               North Yorks Moors AC       MV40          1:48:49 

  134    267 Peter Crampton             Cumberland Fell Runners    MV40          1:48:53 

  135    283 H Jarrett                  Cumberland Fell Runners    MV50          1:48:55 

  136     20 Terry Houston              Bowland Fell Runners       MV40          1:49:05 

  137    201 David Savage               Thame Runners              M             1:49:06 

  138    152 Brian Horrocks             Clayton le Moor            MV40          1:49:10 

  139    161 David Coley                Mercia Fell Runners        M             1:49:11 

  140    139 Phillip Addyman            Northumberland Fell Runner M             1:49:12 

  141    319 Roy Ruddle                 Ilkley Harriers            MV40          1:49:13 

  142    254 Alan Duncan                Bowland Fell Runners       MV50          1:49:20 

  143    410 Michael Cunningham         Borrowdale                 M             1:49:23 

  144    245 Andy Spenceley             Carnethy                   MV40          1:49:33 

  145    416 Andrew Wood                Bingley Harriers           M             1:49:46 

  146    303 Mark Nutter                Clayton le Moor            MV40          1:49:48 

  147    163 Dave Tait                  Dark Peak Fell Runners     MV50          1:49:50 

  148    343 Albert Sunter              Horwich RMI                MV40          1:50:14 

  149    301 Rob James                  Cumberland Fell Runners    MV50          1:50:28 

  150    392 Jon Broome                 Achille Ratti              M             1:50:32 

  151    417 Paul O'Reilly              Unattached                 M             1:50:39 

  152     53 Kate Beaty                 Cumberland Fell Runners    LV40          1:50:40 

  153    224 Paul Crabtree              Keighley & Craven          M             1:50:42 

  154    276 Sharon Taylor              Bingley Harriers           L             1:50:56 

  155    133 Andrew McFarlane           Clayton le Moor            M             1:51:08 

  156    361 John Armistead             Otley AC                   MV40          1:51:14 

  157    264 Ian Warhurst               Pennine Fell Runners       MV40          1:51:18 

  158    214 Mike Baldwin               Ilkley Harriers            MV40          1:51:26 

  159     13 Gavin Thomas               Kendal AC                  M             1:52:15 

  159    120 Pete Booth                 Clayton le Moor            MV50          1:52:15 

  161    426 Allan Miller               Kendal AC                  MV40          1:52:23 

  162    241 Leigh Warburton            Bowland Fell Runners       MV40          1:52:33 

  163    195 Rod Scott                  Kendal AC                  M             1:52:42 

  164     59 Carl Moriarty              Pennine Fell Runners       MV40          1:52:43 

  165    131 Andrew Robinson            Clayton le Moor            MV50          1:52:45 

  166    438 Donald Ferguson            Keswick                    M             1:52:49 

  167    315 James Graham               Spectrum Striders          M             1:52:51 

  168    122 Jo Smith                   Calder Valley              L             1:52:53 

  168    257 Angela Brand-Barker        Keswick                    LV40          1:52:53 

  170    252 Andrew Minister            Hartlepool Burn Road Harri M             1:53:00 

  171     88 Neil Worswick              Unattached                 M             1:53:04 

  172     79 M Howard                   Radcliffe AC               MV40          1:53:08 

  173    327 John Griffiths             Preston                    MV40          1:53:10 

  174    100 Maureen Laney              Clayton le Moor            LV50          1:53:18 

  175    106 Graham McAra               Pennine Fell Runners       MV50          1:53:22 

  176    294 Richard Mellon             Bowland Fell Runners       M             1:53:30 

  177     66 Ian Atkinson               Helm Hill Runners Kendal   M             1:53:32 

  178    109 Peter O'Brien              Eryri Harriers             M             1:53:33 

  179    234 Geoffrey Hodges            Unattached                 MV50          1:53:34 

  180    340 David Owens                Keswick                    MV40          1:53:37 

  181    121 Richard Bellaries          Clayton le Moor            MV50          1:53:40 

  182    274 Ian Hutchinson             Bowland Fell Runners       MV40          1:54:13 

  183     23 Helen Sedgwick             Ilkley Harriers            L             1:54:27 

  184    320 Sue Becconsoll             Bingley Harriers           LV40          1:54:30 

  185    370 Steve Hammond              Tattenhall                 M             1:54:31 

  186    104 D Johnston                 Mercia Fell Runners        MV40          1:54:39 

  187     61 Steven Wyatt               Pennine Fell Runners       MV40          1:54:40 

  188    232 Barry Shaw                 Calder Valley              MV40          1:54:47 

  189     28 David Beels                Calder Valley              MV50          1:55:06 

  190     75 Tony Hulme                 Pennine Fell Runners       MV50          1:55:14 

  191    421 Jon Underwood              Calder Valley              M             1:55:17 

  192    433 Hazel Jones                Unattached                 LV40          1:55:19 

  193    358 Ian Cookson                Red Rose AC                MV50          1:55:34 

  194    123 Sean Clare                 Clayton le Moor            M             1:55:36 

  195    338 Ian Barnes                 Rossendale                 M             1:55:54 

  196    396 John Egan                  Bingley Harriers           M             1:55:59 

  197    113 Stephen Cox                Bowland Fell Runners       M             1:56:03 

  198     58 Jim Trueman                Pennine Fell Runners       M             1:56:14 

  199    107 Chris Taylor               Mercia Fell Runners        MV40          1:56:16 

  200     69 Peter McNulty              Radcliffe AC               MV40          1:56:18 

  201     24 Alison Eagle               Ilkley Harriers            LV40          1:56:22 

  202    339 Alex Heron                 Eden Runners               MV40          1:56:24 

  203    349 Peter Covey                Pudsey & Bramley           MV60          1:56:31 

  204     16 Garry Burnip               North Yorks Moors AC       MV40          1:56:34 

  205    108 Ruth Metcalfe              Eryri Harriers             L             1:56:46 

  206    251 Russell Cannon             Helm Hill Runners Kendal   MV40          1:57:01 

  207    137 Hugh Symonds               Kendal AC                  MV50          1:57:03 

  208    380 Kenny Forster              Unattached                 MV40          1:57:06 

  209    256 Wayne Percival             Ambleside AC               MV40          1:57:22 

  210    439 Robert Taylor              Pennine Fell Runners       MV50          1:57:28 

  211    198 Larry Able                 Cumberland Fell Runners    M             1:57:35 

  212     63 Ian Shaw                   Unattached                 MV40          1:57:44 

  213    406 Nick Wallis                Dark Peak Fell Runners     M             1:57:58 

  214    420 Chris Armour               Rochdale Harriers          M             1:58:02 

  215    230 Ken Dacre                  Kendal AC                  MV50          1:58:18 

  216     77 Pete Hall                  Cumberland Fell Runners    M             1:58:32 

  217    149 G Newsam                   Clayton le Moor            MV50          1:58:41 

  218    332 Trevor Moss                North Yorks Moors AC       MV50          1:58:47 

  219    260 Kirstin Bailey             Bingley Harriers           L             1:58:50 

  220    138 John Nuttall               Clayton le Moor            MV60          1:58:55 

  221    290 Ozzy Kershaw               Saddleworth Runners        M             1:58:58 

  222    184 Ali Welsh                  Bowland Fell Runners       LV40          1:59:04 

  223    424 Michael Hopkinson          Unattached                 M             1:59:21 

  224    124 Richard Townsend           Saltwell Harriers          MV40          1:59:23 

  224    148 John Fortescue             Abbey Runners              MV40          1:59:23 

  226     25 Rod Sinclair               Cirencester                M             1:59:24 

  227    408 Jeff Norman                Altrincham District AC     MV40          1:59:30 

  228    405 Alice Brockington          Dark Peak Fell Runners     L             1:59:38 

  229    330 Dave Richardson            Helm Hill Runners Kendal   MV40          1:59:40 

  230     52 Don Ashton                 Darwen Dashers             MV60          1:59:43 

  231    159 Edwin Tate                 FRA                        M             1:59:44 

  232    218 Rod Sutcliffe              Calder Valley              MV50          1:59:50 

  233    333 Sue Dolan                  Harrogate Harriers         LV40          1:59:54 

  234    371 David Hayton               Cumberland Fell Runners    MV40          2:00:08 

  235    304 Gary Dover                 Hoad Hill Harriers         MV40          2:00:13 

  236     21 Steven Honeyman            North Yorks Moors AC       MV40          2:00:26 

  237    117 Martin Wood                Cumberland Fell Runners    MV40          2:00:39 

  238     49 John Huw Griffiths         Sarn Helen                 MV50          2:00:41 

  239    196 Cranford Oliphant          Carnethy                   M             2:00:44 

  240     36 Alison Raw                 Darlington Harriers AC     LV40          2:00:46 

  241    298 John Preston               Keighley & Craven          M             2:00:54 

  242    136 Neil Hardiman              Clayton le Moor            M             2:01:15 

  243     68 Pete Wilkin                Thirsk & Sowerby           MV40          2:01:20 

  244    125 Martin Terry               Clayton le Moor            MV40          2:01:21 

  245    321 Jim Hoffmann               FRA                        MV50          2:01:34 

  246     82 Anthony Shepherd           Settle Harriers            MV40          2:01:37 

  247    375 Nick Hambrey               Kendal AC                  MV50          2:01:40 

  248    243 Sue Mitchell               Wreake                     LV40          2:01:41 

  249    437 David J Murray             Howgill Fell Runner        MV40          2:01:51 

  250    203 Stan Akrigg                Unattached                 MV40          2:01:59 

  251    435 Charles Sproson            Unattached                 M             2:02:21 

  252    399 Steve Plunkett             Bingley Harriers           M             2:02:31 

  253     64 Richard Scottney           Pennine Fell Runners       MV50          2:02:36 

  254    140 Andrew Bowness             Unattached                 M             2:02:38 

  255    391 John Jones                 Kendal AC                  MV40          2:02:40 

  256    115 Phillipa Leach             Dark Peak Fell Runners     LV40          2:02:49 

  257    428 Joe Murphy                 Unattached                 M             2:03:10 

  257    430 Michael Richards           Helm Hill Runners Kendal   MV40          2:03:10 

  259    126 Jeffrey Pickup             Clayton le Moor            MV50          2:03:30 

  260     14 Kate Jenkins               Carnethy                   L             2:03:36 

  261    142 Geoffrey Fielding          Rossendale                 MV60          2:03:40 

  262    130 Nicky Kime                 Ilkley Harriers            L             2:03:41 

  263    141 Jim Wright                 Romsey Runners             M             2:03:42 

  264    334 Paul Simpson               Kendal AC                  MV40          2:03:47 

  265    309 David Fleming              Unattached                 M             2:03:49 

  266    158 Tony Keddie                Dark Peak Fell Runners     MV50          2:04:01 

  267    179 Peter Acland               Kendal AC                  MV40          2:04:14 

  268    153 Mark Catherall             Rochdale Harriers          MV40          2:04:21 

  269    383 Rebecca Cash               Borrowdale                 L             2:04:25 

  270    278 Sally Malir                Ilkley Harriers            LV40          2:04:30 

  271    262 Allen Deninson             Hartlepool Burn Road Harri MV40          2:04:36 

  272    310 Ian Marshall               Ilkley Harriers            MV40          2:04:38 

  273     44 Wendy Dodds                Clayton le Moor            LV50          2:04:41 

  274    434 James Lind                 Ilkley Harriers            M             2:04:46 

  275    295 P McDermott                Keighley & Craven          MV50          2:04:49 

  276    212 Tony Peacock               Clayton le Moor            MV60          2:04:50 

  277    372 Stephen Wilson             Cumberland Fell Runners    MV40          2:05:03 

  278    135 Debbie Hardy               Pudsey & Bramley           L             2:05:20 

  279    353 Richard Leonard            Todmorden                  MV40          2:05:25 

  280     56 Dennis Lucas               Rochdale Harriers          MV60          2:05:32 

  281     95 Bill Booth                 Keswick                    MV60          2:05:34 

  282    291 Tony Minikin               Keighley & Craven          MV60          2:05:40 

  283    263 Iain M Povey               Cumberland Fell Runners    MV40          2:06:31 

  284    376 Lynn Hamel                 Kendal AC                  L             2:06:37 

  285    346 Mark Hayes                 Rochdale Harriers          MV40          2:07:00 

  286     74 Stephen Woods              Ambleside AC               MV40          2:07:01 

  287     84 Jane Meeks                 Keswick                    LV40          2:07:04 

  288     27 Jamie Dowdall              Spectrum Striders          M             2:07:15 

  289    344 Mark Stringfellow          Horwich RMI                MV40          2:07:27 

  290    362 Mark Smith                 Tattenhall                 M             2:07:32 

  291    299 David Tyrrall              FRA                        MV50          2:07:38 

  292    248 John Crummett              Todmorden                  MV50          2:08:16 

  293    378 Jane Mellor                Pennine Fell Runners       L             2:08:19 

  294    197 Mike Hind                  Borrowdale                 MV50          2:08:23 

  295     98 David Fell                 Cumberland Fell Runners    MV50          2:08:28 

  296     35 Celia Mills                Calder Valley              MV40          2:08:36 

  297    129 Jo Foster                  Ilkley Harriers            L             2:08:38 

  298    119 Caroline Pollard           Thirsk & Sowerby           LV40          2:08:43 

  299    112 Cath Worth                 North Yorks Moors AC       LV40          2:08:58 

  300    144 George Scottney            Pennine Fell Runners       MV50          2:09:00 

  301     93 Hilary Bloor               Dark Peak Fell Runners     LV50          2:09:26 

  302    423 Paddy Haggan               Unattached                 M             2:09:36 

  303      3 Steffan Johnson            Cumberland Fell Runners    M             2:09:42 

  304    364 Richard Davies             Wesham Road Runners        MV40          2:09:55 

  305    336 Chris Knox                 Keswick                    MV50          2:10:11 

  306     10 Bill Wade                  Holmfirth Harriers AC      MV60          2:10:14 

  307    208 Vanessa Peacock            Clayton le Moor            LV50          2:10:25 

  308    178 Michael McLoughlin         Preston                    MV50          2:10:27 

  309    207 Colin Waterworth           Horwich RMI                MV40          2:10:30 

  310     81 Paul Johnston              Cumberland Fell Runners    MV40          2:10:35 

  311    186 Alison Smith               Clayton le Moor            L             2:11:01 

  312    116 Helen Thorburn             Dark Peak Fell Runners     L             2:11:18 

  313    404 Peter Thompson             Clayton le Moor            MV40          2:11:29 

  314    261 Brian Carey                Rochdale Harriers          MV40          2:12:08 

  315    181 Alison Harding             Tring RC                   LV40          2:12:29 

  316    360 Jan McKenzie               Helm Hill Runners Kendal   L             2:12:45 

  317     54 Malcolm Bird               Unattached                 MV50          2:12:54 

  318    342 Tony Varley                Horwich RMI                MV50          2:13:08 

  319     40 Thirza Hyde                Calder Valley              LV40          2:13:16 

  320    249 Kathleen Brierley          Todmorden                  LV40          2:13:46 

  321    373 Bill Hunter                Holmfirth Harriers AC      MV50          2:13:53 

  322    287 Jonathon Broxap            Kendal AC                  MV40          2:14:06 

  323    216 Ross Jaques                Clayton le Moor            MV60          2:14:09 

  324    173 William Helliwell          Unattached                 MV50          2:14:19 

  325    350 Jane Smith                 Todmorden                  LV40          2:14:29 

  326     67 Arthur John Warren         Radcliffe AC               MV50          2:14:37 

  327    300 Andrew Firth               Clayton le Moor            MV40          2:14:41 

  328    425 Ali Bramall                Ambleside AC               LV40          2:14:50 

  329    190 Jackie Commons             Clayton le Moor            LV40          2:14:57 

  330     33 Linda Hayles               Calder Valley              LV50          2:15:09 

  331    296 Jo Taylor                  Lancaster & Morecambe AC   LV40          2:15:11 

  332    329 Mark Edwards               North Yorks Moors AC       MV40          2:15:25 

  333    227 Carroll Graham             Helm Hill Runners Kendal   MV60          2:15:38 

  334    369 Sarah Hammond              Tattenhall                 L             2:15:46 

  335    193 John Armstrong             Rochdale Harriers          M             2:15:47 

  336    385 Robin Smithurst            Black Combe                MV40          2:16:03 

  337    206 Cathy Colam                Keswick                    LV50          2:16:07 

  338      6 Alex Menarry               Durham Fell Runners        MV70          2:16:19 

  339      2 George James               Blackpool & Flyde AC       MV60          2:16:31 

  340    268 Richard Walmsley           Bowland Fell Runners       M             2:16:41 

  341     19 Richard Clarke             North Yorks Moors AC       MV60          2:16:49 

  342     60 Brian Booth                Radcliffe AC               MV50          2:16:56 

  343    418 Nick Moore                 Cumberland Fell Runners    MV40          2:17:21 

  344    259 Paul Stupples              Unattached                 M             2:17:29 

  345    253 Stephen Coey               Calder Valley              MV40          2:17:35 

  346    205 Steve Harwood              Keswick                    MV50          2:17:52 

  347     57 T Booth                    Preston                    MV40          2:18:00 

  348    368 Greg Berti                 Tattenhall                 M             2:18:12 

  349    302 Andrew Frame               Bingley Harriers           MV40          2:18:33 

  350    351 Jim Doherty                Preston                    MV40          2:18:41 

  351     73 Gordon Booth               Longwood Harriers AC       MV70          2:18:42 

  351    386 Alan Peers                 Spectrum Striders          MV60          2:18:42 

  353     18 Allan Jones                Lostock AC                 MV50          2:18:50 

  354    160 Robert Hirst               Clayton le Moor            MV50          2:18:51 

  355    311 Joyce Marshall             Ilkley Harriers            LV40          2:18:56 

  356    165 Ann Watmore                Dark Peak Fell Runners     LV50          2:19:55 

  357    414 Sharron Lea Smith          Bingley Harriers           M             2:20:00 

  358    226 Bill Gauld                 Carnethy                   MV70          2:20:10 

  359    154 Edmund Stewart             Preston                    MV50          2:20:13 

  360     12 Robin Wignall              Altrincham District AC     MV60          2:20:16 

  361     55 Wayne Walsh                Bowland Fell Runners       MV40          2:20:42 

  362     76 Philip Jones               Calder Valley              MV40          2:20:44 

  363      7 Geoff Nichols              Dark Peak Fell Runners     MV40          2:21:02 

  363    220 Patric Gilchrist           Keswick                    MV50          2:21:02 

  365     41 Cerys Davies               Calder Valley              L             2:21:08 

  365    359 Barbara Haywood            Cumberland Fell Runners    L             2:21:08 

  367     42 Ben Davies                 Calder Valley              M             2:21:09 

  368    282 Alan Williams              Altrincham District AC     MV40          2:21:13 

  369    390 Colin Best                 Otley AC                   MV40          2:21:18 

  370     96 Raymond Gray               Northumberland Fell Runner MV50          2:21:38 

  371     94 John Dalton                Dark Peak Fell Runners     MV50          2:21:42 

  372    307 Andy Johnson               Wigton Road Runners        MV40          2:21:50 

  373    409 Andy Young                 Unattached                 M             2:22:08 

  374    407 David Appleyard            Helm Hill Runners Kendal   MV40          2:22:38 

  375     43 Michael Swale              Sky Rac AC                 MV50          2:23:19 

  376      4 Raymond Johnson            Cumberland Fell Runners    MV50          2:23:23 

  377    209 Graham Breeze              Sky Rac AC                 MV50          2:23:27 

  378    134 Gary Corbett               Pennine Fell Runners       MV40          2:24:12 

  379    228 Ruth Nelson                Helm Hill Runners Kendal   LV40          2:24:14 

  380      8 Peter Sibley               Ilkley Harriers            M             2:24:16 

  381     50 John King                  Helm Hill Runners Kendal   MV50          2:24:28 

  382    335 Jane Fletcher              Borrowdale                 L             2:24:32 

  383      1 Jim Sommerville            Holmfirth Harriers AC      MV50          2:24:34 

  384    194 Lindsay Buck               Cumberland Fell Runners    MV40          2:24:35 

  385    255 Roger Grimshaw             Unattached                 MV60          2:25:15 

  386    204 Peter Richards             Keswick                    MV50          2:25:19 

  387    145 Dave Culpan                Calder Valley              MV40          2:25:36 

  388     87 Steve Garner               Calder Valley              MV50          2:25:58 

  389     11 Alan Barlow                Altrincham District AC     MV50          2:26:07 

  390    401 Mike Peat                  Lancaster & Morecambe AC   MV40          2:26:33 

  391    379 John Carr                  Middleton Harriers         MV50          2:26:40 

  392    354 David Wolfendale           Bowland Fell Runners       MV50          2:26:48 

  393    235 Peter Ehrhardt             Todmorden                  MV50          2:27:07 

  394     34 Stewart Forsyth            Lytham Road Runners        MV40          2:27:14 

  395     30 Barry Thackery             Dark Peak Fell Runners     MV70          2:27:19 

  396    238 Yvonne Procter             Helm Hill Runners Kendal   LV40          2:27:49 

  397    147 Dave Beston                Abbey Runners              MV40          2:28:12 

  398    187 Alan Buckley               Keswick                    MV60          2:28:13 

  399    308 Christine Handforth        Kendal AC                  L             2:28:14 

  400    305 David Whitehead            Kendal AC                  MV40          2:28:17 

  401    286 Gilly Markham              Meltham AC                 LV40          2:29:24 

  402    363 Andy Sumner                Ilkley Harriers            M             2:29:39 

  403    289 Colin Henson               Dark Peak Fell Runners     MV70          2:29:52 

  404    270 Paula Lernelius            Kendal AC                  L             2:30:07 

  405    166 Brian Dearnaley            Preston                    MV60          2:30:53 

  406    143 Derek Clutterbuck          Todmorden                  MV70          2:30:56 

  407    398 Martin Burby               Unattached                 M             2:31:11 

  408     83 Gerard Mulgrew             Unattached                 M             2:31:50 

  409    389 Stephen Taylor             Unattached                 MV40          2:33:13 

  410    412 Tom Sealby                 Unattached                 M             2:33:42 

  411     62 Alan Westworth             Helm Hill Runners Kendal   MV50          2:33:51 

  412    348 Sue Roberts                Todmorden                  LV40          2:34:01 

  413    306 Bill James                 Cumberland Fell Runners    MV50          2:34:21 

  414    285 Rhiannon Jones             Cumberland Fell Runners    L             2:35:08 

  415    384 George Arnold              Preston                    MV60          2:37:55 

  416    114 Harry Catlow               Cumberland Fell Runners    MV70          2:38:30 

  417    172 Joe Howard                 Preston                    MV60          2:39:41 

  418    429 Richard Tait               Durham Fell Runners        MV50          2:40:04 

  419    284 Jane Mottram               Cumberland Fell Runners    LV40          2:40:17 

  420    102 John Taylor                Ambleside AC               MV60          2:41:42 

  421    367 Caroline Howard            Tattenhall                 L             2:44:48 

  422    156 Phil Corris                Bowland Fell Runners       MV50          2:48:53 

  423    176 Bob Shepherd               Preston                    MV60          2:51:09 

  424    219 Harry Blenkinsop           Keswick                    MV60          2:52:33 

  425      9 Denis Wood                 Unattached                 MV60          2:54:41 

  426    272 Miriam Rosen               Lancaster & Morecambe AC   LV50          2:56:32 

  426    273 David Rosen                Lancaster & Morecambe AC   MV50          2:56:32 

  428    400 B Higginson                Preston                    MV40          2:57:29 

  429    422 Julie Underwood            Calder Valley              L             3:02:22 

  430    365 Kit Strange                Unattached                 MV40          3:23:20 

  431    395 Andy Spiby                 Kendal AC                  MV40          3:30:04 

  432    292 James Smith                Todmorden                  MV60          3:33:57 



         167 Andrew Yapp                Mercia Fell Runners        M                  mp 

         177 William Bland              Borrowdale                 MV50               mp 

         217 David Hird                 Wharfedale Harriers        MV50               mp 

         279 Paul Walsh                 Lytham St Annes            MV50               mp 

         347 John Wade                  Bowland Fell Runners       MV40               mp 

         413 Glyn Denver                Bowland Fell Runners       MV40               mp 

         431 Alistair Richards          OWLS                       M                  mp